Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Nový digitální fotoaparát Sony si spletete s tabatěrkou. Jak fotí?

aktualizováno 
Další z řady luxusních plochých digitálních fotoaparátů uvedla nedávno na trh společnost Sony pod označením Cyber-shot DSC-T9. Ta patří do šestimegapixelové kategorie a je vybavena optickou stabilizací obrazu, takže rozmazaným fotkám můžete zamávat na rozloučenou.

Nový digitální fotoaparát Sony Cyber-shot T9 se drží všech dobrých vlastností svých předchůdců.  Jak se mu dařilo v redakčním testu?

Vzhled a výbava

Novinka je velmi štíhlá a splňuje všechny parametry malého kapesního fotoaparátu, tedy i včetně muší váhy (160 gramů). Drží se při fotografování přesto velmi dobře, pouze si musíte dát pozor, abyste si příliš „dlouhými“ prsty neclonili před objektivem, který je bohužel umístěn v pravém horním rohu.

Digitální fotoaparát Cyber-shot T9 můžete zapnout dvěma způsoby – pokud pouze stisknete tlačítko Power na horní straně, tak se dostanete jenom do prohlížecího módu, snímat nemůžete, protože při zoomování se do prostoru nevysouvající objektiv zůstane ukrytý pod posuvnou krytkou. Právě jejím posuvem dolů můžete model zapnout také.

Digitální fotoaparát Sony Cyber-shot DSC-T9

Z hlediska designu je naprosto nepřehlédnutelný 2,5 palcový LCD displej na zadní straně, který má navíc vysoké rozlišení 230 tisíc pixelů. V chodu udržuje model firemní akumulátor. Praktické je, že se vám na displeji ukazuje kolik minut přibližně můžete v daném režimu ještě fotoaparát používat bez obav z kolapsu.

Digitální fotoaparát Sony Cyber-shot DSC-T9 

Vlastnosti

 

Cyber-shot DSC-T9 je vybaven 1/2,5" CCD snímačem, který obsahuje přibližně šest milionů efektivně využitelných obrazových buněk, takže v Menu najdete těchto šest rozlišení 2816 x 2112, 2816 x 1872 (formát 3:2), 2048 x 1536, 1920 x 1080 (formát 16:9), 1280 x 960 a 640 x 480 obrazových bodů. Široký je rozsah citlivosti snímače: od 100 až do 640 ISO.

Digitální fotoaparát Sony Cyber-shot DSC-T9

Ani v natáčení videozáznamu se nedá novinka zahanbit – posuďte sami umí natočit ozvučený záznam v maximálním rozlišení 640 x 480 bodů rychlostí 30-ti snímků za sekundu ve formátu MPEG. Fotografie se zapisují pouze ve formátu JPEG buď do překvapivě velké (58 MB) vnitřní paměti, anebo na paměťové karty typu Memory Stick PRO Duo.

 Digitální fotoaparát Sony Cyber-shot DSC-T9

Tento drobeček má kvalitní optickou část, což potvrzuje objektiv značky Carl Zeiss Vario-Tessar s rozsahem ohniskových vzdáleností od 6,33 do 19,0 milimetrů (v přepočtu na kinofilm od 38 - 114 mm) ovšem při nijak oslnivé světelnosti od F3,5 do F4,3. Jde tedy o „klasický“ trojnásobný optický zoom. Autofokus ostří od 50 centimetrů do nekonečna, v režimu Makro potom již od jednoho centimetru. Pozitivní je, že autofocus ostří velmi rychle i ve špatných světelných podmínkách, protože je vybaven přisvětlovacím paprskem.

Digitální fotoaparát Sony Cyber-shot DSC-T9

Dalším trumfem tohoto drobečka je optická stabilizace obrazu Super SteadyShot, takže rozmazané snímky pořídíte skutečně výjimečně, anebo při delších expozičních časech (nad 1/30 sekundy), kdy už vám žádná stabilizace světa nepomůže. Super Steady Shot automaticky vyrovnává drobné vibrace a chvění ruky.

Digitální fotoaparát Sony Cyber-shot DSC-T9

Model je expoziční automat, takže si budete muset vystačit s korekcí expozice v rozsahu +/- 2,0 EV po třetinách, naštěstí je k dispozici také expoziční bracketing, kdy nasnímáte tři obrázky při jiném expozičním nastavení. Rozsah závěrky je dostatečný: od 1/1000 až do 30 sekund. Nesmíme přehlédnout ani desítku scénických režimů. Zabudovaný blesk má dosah pouze 2,6 metru při širokoúhlém snímání.

Rychlost modelu

V následující tabulce máte přehledně uspořádané údaje o rychlosti jednotlivých přístrojů. Startem je myšleno rychlost pořízení prvního snímku po zapnutí přístroje. Druhé foto označuje čas, za který je přístroj schopen vytvořit druhou fotografii. Sekvenční foto testuje údaj o rychlosti snímání v rámci kontinuálního fotografování sekvence snímků. Zoom udává rychlost, za jakou je schopen aparát přejít z nejmenší do největší ohniskové vzdálenosti. Údaje jsou v sekundách nebo snímcích za sekundu (fps).

Start Druhé foto Sekvenční snímání Zoom
2,5 s

4,2 s

1,2 fps

2,3 s

Z hlediska provozu patří T9 k lepšímu průměru, což souvisí spíš s pomalejším náběhem po startu, protože jinak novinka rychle zapisuje i šestimegapixelové snímky na kartu, autofocus pracuje na tohoto drobečka také docela svižně, navíc si vypomáhá při špatných světelných podmínkách i přisvětlovacím paprskem. Také přezoomování z nejkratšího na nejdelší ohnisko vás nijak nezdrží.

Kvalita snímků

Digitální fotoaparát Sony Cyber-shot DSC-T9 - širokoúhlý snímek Digitální fotoaparát Sony Cyber-shot DSC-T9 - snímek 3x zoom
Odkaz vede na originální snímky (1,36 a 1,6 MB)

Byli jsme zvědaví, jak si model poradí s hladinou šumu, i vzhledem k tomu, že nabízí maximální hodnotu citlivosti 640 ISO a byli jsme mile překvapeni.

Digitální fotoaparát Sony Cyber-shot DSC-T9 - snímek při 100 ISO Digitální fotoaparát Sony Cyber-shot DSC-T9 - snímek při 640 ISO
Odkaz vede na originální snímky (0,7 a 0,75 MB)

Ještě při hodnotě 200 ISO u šestimegapixelového snímku byla míra šumu snesitelná a pozorovatelná jen při zvětšení snímku.

Digitální fotoaparát Sony Cyber-shot DSC-T9 - Makro Digitální fotoaparát Sony Cyber-shot DSC-T9 - snímek pohybujícího se objektu
Odkaz vede na originální snímky (0,8 a 0,75 MB)

Čtyřstovku a maximální hodnotu už ovšem používejte spíše doplňkově a ve výjimečných případech.

Digitální fotoaparát Sony Cyber-shot DSC-T9 - noční snímek Digitální fotoaparát Sony Cyber-shot DSC-T9 - snímek s bleskem
Odkaz vede na originální snímky (1,5 a 1,45 MB)

Také vinětaci jsme téměř nepozorovali.

Digitální fotoaparát Sony Cyber-shot DSC-T9 - test chromatické aberace
Odkaz vede na originální snímek (0,76 MB)

Chromatické aberace si všimnete, ovšem až při několikanásobném zvětšení daného snímku.

Proč ho koupit?
stabilizace obrazu, rozsah citlivosti, přisvětlovací lampa, design
Proč ho nekoupit?
malý dosah integrovaného blesku
Kdy?
již v prodeji
Za kolik?
11 990 Kč s DPH

Závěr

Model Sony T9 patří do kategorie digitálních šperků, přesto nabízí několik zajímavých parametrů, kterým dominuje optická stabilizace obrazu, což právě u takto malých a někdy se proto špatně v klidu udržitelných modelů jistě oceníte. Plusem je jistě i vybavení přisvětlovací lampou, takže i při zhoršených světelných podmínkách je ostření relativně rychlé i přesné. Na druhou stranu právě v těchto situacích vás bude omezovat malý dosah blesku. Novinku si můžete zakoupit ve stříbrném nebo černém provedení.

Autor:Nejčtenější

Zemřel Stephen Hawking, nejslavnější fyzik současnosti. Bylo mu 76 let

Britský fyzik Stephen Hawking

Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý, ve věku 76 let zemřel....

ČT kvůli přechodu na nový formát odstraní ČT Sport ze současné sítě

Pokrytí přechodové sítě DVB-T2 České televize s označením 11 v květnu 2018.

Česká televize spouští vlastní vysílací síť pro DVB-T2 se svými kanály v HD rozlišení. Tento krok má nastartovat zájem...PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

Časová osa přechodu na DVB-T2.

Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...

Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

Další z rubriky

Neuvěřitelná perspektiva: podívejte se na nejlepší fotografie z dronů

Stránka Skypixel.com, která shromažďuje fotografie z dronů, vyhlásila vítězné...

Stránka Skypixel.com, která shromažďuje fotografie z dronů, vyhlásila vítězné snímky za rok 2017. Podívejte se na...

Nikdo si nevšimne, že ho fotíte. Panasonic uvedl Lumix na pouliční fotku

Panasonic GX9

Můžete se dívat jakoby do země a přitom fotit svět před sebou. Panasonic na Mallorce představil systémový fotoaparát...

Nová bezzrcadlovka Fujifilm X-E3 má joystick i rychlé ostření

Bezzrcadlovka Fujifilm X-E3 využívá dotykový třípalcový LCD panel s rozlišením...

Společnost Fujifilm oficiálně vypouští na náš trh nový systémový fotoaparát, který je nejmenším takovým zařízením v...

denicky-depo-provera-uz-nikdy
denicky-depo-provera-uz-nikdy

Deníček maminky, která vypráví, jaká úskalí může mít hormonální injekce.

Najdete na iDNES.cz