Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Historie člověka se změní. Na začátku bylo více větví

  9:29aktualizováno  9:29
Ve vědeckém světě převládá názor, že první rod, který se mohl pyšnit označením Homo, člověk, byl Homo habilis. Nyní se zdá, že byla potvrzena dlouho neuznávaná teorie o dalším druhu Homo, který tu s prvním byl zhruba ve stejnou dobu. Mohou za to nálezy, popsané v prestižním časopise Nature.

Meave Leakeyová pečlivě odkrývá novou lebku s označením KNM-ER 62000 u Koobi Fora v severní Keni. | foto: National Geographic

Nové poznatky, zveřejněné ve čtvrtek, podle všeho potvrzují teorii o dalším druhu člověka, který byl na světě v době kolem dvou milionů let před naším letopočtem. Doplňuje tak dosud známé druhy Homo habilis (člověk zručný) a pozdější Homo erectus (člověk vzpřímený) a někdy uváděný Homo ergaster (člověk dělný).

První lidé

Homo habilis 
Východní a jižní Afrika (Keňa, Tanzanie, JAR), před 2,7-1,5 mil. let 

Homo rudolfensis 
Východní Afrika, před 2,4-1,8 mil. let 

Homo ergaster 
Východní a jižní Afrika, před  1,8-1,4 mil. let 

Homo erectus 
Afrika, Asie, před 1,8-0,5 mil. let 

Zdroj: Wikipedia

Vědci vycházejí z nálezů obličejových částí z let 2007 až 2009, objevených výzkumníky z Koobi Fora Research Project. Nové kosti byly objeveny asi šest kilometrů od nálezu části lebky z roku 1972, která dala vzniknout teorii o druhu Homo rudolfensis (podle původního názvu jezera, u nějž byla fosilie objevena). Ten by se tak mohl zařadit po bok Homo habilis a erectus mezi první obyvatele naší planety druhu Homo.

Zpráva ve vědeckém časopisu Nature chce dokázat teorii, že lidská rasa mohla mít základ i v další větvi sahající téměř dva miliony let do minulosti.

Proslulá Leakeyova rodina paleontologů tak usuzuje na základě testů pomocí počítačové tomografie na vzorcích lebky objevené v roce 1972 v kombinaci s nově objevenou dolní čelistí (označována jako KNM-ER 60000).

Záhadná tvář

Antropologům dosud již více než čtvrt století nedával spát nález části lebky z roku 1972 u keňského jezera Turkana (dříve Rudolfovo), označovaný kódem KNM-ER 1470. Ta nebyla dost veliká, aby bylo možné říci, že spolu s Homo habilis a později erectus obýval zemi ještě jiný druh Homo, ale časování a některé znaky napovídaly, že by tomu tak mohlo být.

Vědce zarážel především talířovitý obličej a také větší mozek. Chyběly však další důležité části, jako je třeba čelist, které by hypotézu potvrdily, a tak byl nález spíše řazen k mutaci Homo erectus. To se nyní patrně změní.

Podle šéfky výzkumného týmu v Keni Meave Leakeyové nálezy ukazují, že tu kdysi vedle větve, která nakonec vedla k moderním lidem, byly ještě dva další druhy lidí. Jeden z výzkumníků řekl, to nebyli naši přímí předkové, které nazýváme Homo erectus, ale spíše jejich velmi vzdálení bratranci.

"Nové objevy slavných paleontologů jsou důkazem, že dříve 'záhadná tvář' představovala samostatný druh," říká na serveru Bend Bulletin spoluautor studie Fred Spoor z Institutu Maxe Plancka v Německu. Zanikl však před více než milionem let ve slepé evoluční uličce.

Leakeyovi přitom již mají v ruce další fosilii, která by mohla ukazovat, že zde v té době existoval ještě další druh Homo.

Autor:


Nejčtenější

Vyřešil jsem nejslavnější záhadu, tvrdí devadesátiletý britský matematik

Britský matematik Michael Atiyah (2018)

Britsko-libanonský matematik Michael Atiyah tvrdí, že našel důkaz jednoho z nejslavnějších nevyřešených matematických...

Zelená Sahara, o hodinu delší den a rozpad Afriky. Co čeká naši planetu?

Budoucnost

Na základě současných poznatků dokážou vědci odhadnout, co se stane v daleké budoucnosti. Připravili jsme pro vás výběr...Pohozeni v jednom hrobě. Po 400 letech vracíme dívce a chlapci tvář

Odhalení podoby dvou chlapců a devčete

Na začátku byla náhoda. Stavba rodinného bazénu u domku v Táboře odhalila kosterní pozůstatky tří lidí. V těchto dnech,...

Po 50 letech se poletí k Měsíci, vesmírným turistou bude japonský miliardář

Prvním vesmírným turistou, který se vydá na oběžnou dráhu kolem Měsíce, bude...

Prvním vesmírným turistou, který se vydá na oběžnou dráhu kolem Měsíce, bude japonský miliardář Júsaku Maezawa....

Nejlepší editor fotek zdarma: nemusí se instalovat a vznikl v Praze

Ivan Kuckir, autor programu Photopea.com

Potřebujete otevřít a upravit PSD soubor, ale nemáte po ruce Photoshop? Tato překvapivě svižná online aplikace zvládne...

Další z rubriky

Nový typ zařízení: čelenka slibuje hluboký spánek díky vědeckému měření

Čelenka SmartSleep je podle Philipsu navržena tak, aby při spánku uživateli...

Philips ukázal čelenku, která má přinést lékařskou preciznost do kategorie zařízení na monitorování spánku. Jejich...

V systému Vulkán objevil teleskop planetu. Spock však na ní zřejmě nežije

Pohled na oranžovou hvězdu Eridani 40 A z oběžné dráhy hypotetické planety...

V systému 40 Eridani, který je v seriálu Star Trek domovem pana Spocka a dalších Vulkánců, byla objevena první planeta....

Úřady z dobré vůle uznaly, že radioaktivita ve Fukušimě zabíjela

Hroby u pobřeží, které před šesti lety zasáhla vlna tsunami, která poškodila i...

Havárie jaderné elektrárny Fukušima má první „jadernou“ oběť. Japonské ministerstvo zdravotnictví uznalo, že...

Najdete na iDNES.cz