Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Nový Internet Explorer se blíží. Zaujme?

aktualizováno 
Již od konce dubna mají zájemci možnost testovat novou verzi prohlížeče Internet Explorer. Podle některých analytiků by měl Microsoft vývoj tohoto prohlížeče ukončit. Jak vůbec připravovaná novinka vypadá a co umí?

Nová verze Internet Exploreru původně neměla být ani samostatně uvedena a její vývoj měl být úzce spjat s vývojem připravovaných Windows Vista. Avšak konkurence byla velmi aktivní a začala Microsoftu poměrně významně ujídat z pomyslného koláče podílu používaných Internetových prohlížečů. Důsledkem toho je právě tato nová verze, která bude dostupná nejen pro nové Windows Vista, ale i pro starší počítače se systémem Windows XP.

Trocha historie nikoho nezabije

Historie Internet Exploreru sahá až do první půle devadesátých let minulého století. Tehdy byl jako základ tohoto programu zvolen prohlížeč MOSAIC, který byl mimochodem použit i jako základ známého Netscape Navigatoru. První verze Internet Exploreru nebyly tak úspěšné jako dnes a na trhu kraloval tehdy lepší Netscape Navigator.

Průlom v popularitě zaznamenala až třetí verze, která se mimochodem stala pevnou součástí většiny edicí operačního systému Windows 95. Jistě i tato skutečnost přispěla k tomu, že Internet Explorer se stal nejpoužívanějším webovým prohlížečem. Výrazný funkční skok prodělala čtvrtá verze, která s sebou mimo jiné dodávala řadu dalších velmi užitečných doplňků, jako byl e-mailový klient, editor webových stránek nebo program pro on-line hlasovou komunikaci.

Od té doby se však program prakticky nemění a v dalších verzích docházelo pouze k minimálním změnám a přidávání chybějící podpory pro nové webové technologie. Konkurenční Netscape ovšem nechtěl jen přihlížet a vytvořil zcela nový prohlížeč, jenž posléze uvolnil jako open-source. Z tohoto projektu vznikly dva nové velmi dobré prohlížeče: Mozilla a Netscape 6. Mozilla se stala populární především u technicky zdatnějších uživatelů, zatímco Netscape zůstal i v této nové verzi v pozadí.

Na jádru Mozilly resp. Netscape byl nicméně vytvořen další prohlížeč, později nazvaný Mozilla Firefox, který byl jednodušší na ovládání a méně systémově náročný. Vznikla tak přímá konkurence pro v té době zanedbávaný Internet Explorer, který tímto začal přicházet o významné procento uživatelů. Reakcí Microsoftu na vzniklou situaci je právě připravovaný Internet Explorer 7.

První pohled - nový vzhled

Internet Explorer získal nový kabát, který má velice podobné rysy jako ostatní nové aplikace od Microsoftu. Výraznou změnou, kterou zaznamenáte např. i u Windows Media Playeru 10 nebo připravované verze Microsoft Office 2007, je chybějící pruh hlavní nabídky. Tento prvek používaný již u nejstarších programů pro MS-DOS se zřejmě Microsoftu již nezdá dostatečně „in“ a postupně ho nahrazuje obrázkovými tlačítky s kontextovou nabídkou.

Pokud si nechcete zvykat na tuto novinku, můžete si klasickou nabídku zobrazit podobným způsobem, jako se zobrazují ostatní nástrojové lišty. Ovládání programu je tedy nově uspořádáno jen do dvou řádků namísto tří, přičemž v horním řádku naleznete nejpoužívanější prvky jako jsou tlačítka Zpět a Vpřed, adresní řádek, tlačítka Obnovit stránku a Zastavit načítání stránky a nově také vyhledávací políčko, kam můžete zapsat klíčová slova a nechat si vypsat výsledky hned z několika vyhledávacích serverů.

MS IE 7

Hned pod touto hlavní lištou naleznete vše ostatní. Novinkou je tlačítko pro zobrazení panelu „Favorites Center“, který v sobě sdružuje záložky, které se v Internet Exploreru již tradičně nazývají Oblíbené, dále odběry novinek pomocí RSS a historii navštívených stránek. Hned vedle se nachází tlačítko pro přidání stránky mezi Oblíbené, nebo pro přihlášení k odběru novinek.

V pravé části panelu jsou již zmiňovaná tlačítka s kontextovou nabídkou. Prostor mezi tlačítky vlevo a vpravo vyplňují záložky právě otevřených stránek, což je další novinka, která se již před lety stala standardem u konkurenčních prohlížečů.

Vyhledávání na několik způsobů

Vyhledávání neznámých stránek je zřejmě jedna z nejčastějších operací prováděných na Internetu. Na tuto činnost se specializuje mnoho serverů, mezi nejznámější patří např. Yahoo!, Google, MSN a nebo také český Seznam.

Dosud bylo v Internet Exploreru nutné pro využití těchto vyhledávacích služeb navštívit nejprve webovou stránku příslušného vyhledávače a do zobrazeného formuláře zadat vyhledávací kritéria. Nyní je tato činnost jednodušší, neboť máme k dispozici vyhledávací políčko přímo na hlavním nástrojovém panelu prohlížeče.

MS IE 7

Po zadání klíčových slov se tedy objeví známá stránka vyhledávače přímo s výsledky. Pro toto vyhledávání si můžeme určit nejen přednastavený MSN od Microsoftu, ale i jiný např. Google. Je pravda, že Internet Explorer již ve svých minulých verzích disponoval funkcí rychlého vyhledávání, kdy stačilo do adresního řádku napsat klíčové slovo a výsledky byly poslány vyhledávací službě MSN. Nyní má tedy vyhledávání vlastní políčko a hlavně si můžeme vybrat svůj vlastní vyhledávač a nejsme vázáni jen na MSN.

Prohlížení více stránek najednou

Běžnou operací prováděnou na Internetu je otevírání více stránek najednou. Bývá k tomu mnoho důvodů, např. pokud máte načtenou stránku, na které chcete otevřít více odkazů, bývá rychlejší si nechat tuto stránku otevřenou a odkazy navštívit buď v novém okně a nebo nově v novém panelu. K předchozí stránce se tedy můžete vrátit pouhým klepnutím na příslušnou záložku panelu.

Díky tomu, že stránka je stále načtená, nemusí se tak znovu zdlouhavě stahovat z Internetu. Tuto velmi užitečnou a návykovou funkci již několik let naleznete snad u všech konkurenčních prohlížečů, ale její implementace v Internet Exploreru je obohacena o funkci zobrazení všech stránek v záložkách najednou.

MS IE 7

Otevřené stránky jsou jednoduše zmenšeny do malého náhledu a poskládány tak, aby byly všechny vidět najednou. Kliknutím na jakýkoliv náhled přejdete na záložku s danou stránkou v původní velikosti. Tvůrci se zde zjevně inspirovali funkcí Exposé, dostupnou na počítačích se systémem MacOS X od Apple, která je používána k přepínání oken na ploše. Další velmi užitečnou funkcí, která souvisí se záložkami, je možnost uložení celé sady otevřených záložek jako domácí stránku. Pokud tedy pravidelně každé ráno navštěvujete stejné stránky, můžete si tuto činnost výrazně zjednodušit.

Na novinky je RSS

Zkratka RSS znamená Really Simple Syndication a v našem případě se jedná o technologii pro automatický sběr dat z webových stránek. Pokud např. každý den sledujete nové události na některém zpravodajském serveru, můžete se přihlásit k jejich odběru. Novinky vám tak budou chodit přímo do prostředí Internet Exploreru, kde si je můžete přečíst, aniž byste navštěvovali stránku daného serveru.

MS IE 7

Zpravidla však bývá v těchto novinkách jen stručný obsah a odkaz vedoucí na celý článek. Přihlášení k odběru je velmi jednoduché, prakticky shodné s přidáním stránky mezi Oblíbené. Webová stránka, která podporuje odběr novinek rozsvítí v prohlížeči oranžovou ikonku se symbolem příjmu. Pokud na tuto ikonu klepnete myší, otevře prohlížeč náhled těchto novinek s odkazem pro potvrzení pravidelného odběru.

MS IE 7

V pravé části výpisu naleznete ještě panel s funkcemi pro vyhledávání a filtorvání vypsaných položek. Zde se Microsoft opět inspiroval u Apple prohlížečem Safari, který má ještě navíc velmi užitečnou funkci ukládání filtru. Můžete tak sledovat např. jen ty novinky, které se týkají vašeho oblíbeného tématu bez nutnosti pokaždé vytvářet filtr.

Bezpečnost především

Problematika bezpečnosti se u Microsoftu stala jednou priorit při práci na nových verzích softwaru. Zvlášť u internetového prohlížeče, skrz který společně s e-mailem přichází snad nejvíce škodlivého softwaru, je pojem bezpečnosti zásadní. Z nových bezpečnostních funkcí tak můžeme jmenovat např. blokování samovolně vyskakovacích oken, jenž bylo v Internet Exploreru 6 dostupné pouze při nainstalování Service Packu 2.

Zcela nová je však funkce ochrany před tzv. phishingem, tedy podvodnými stránkami, které se snaží z návštěvníka dostat co nejvíce osobních infomací a tváří se při tom jako nějaká známá společnost, většinou banka či pojišťovna. Tento bezpečnostní problém spadá do tzv. sociálního inženýrství, kde spíše než na technickém zabezpečení zaleží na zkušenostech a důvěřivosti uživatelů. Neexistuje tedy žádná účiná technická ochrana. Přesto se tvůrci programu pokusili riziko phishingu zmírnit porovnáním každé nebo vybrané stránky s databází podezřelých adres.

Tuto databázi si vytváří sami uživatelé tím, že podezřelou stránku označí a její adresu pošlou na server, ke které se připojují další uživatelé, kteří jsou při prohlížení Internetu upozorněni při návštěvě takto označené stránky, a jsou jim vysvětlena rizika, pokud stránku zobrazí.

Další úroveň zabezpečení můžeme nastavit již tradičně pomocí větší kontroly nad cookies nebo pomocí nastavení zobrazování aktivního obsahu, tj. např. ActiveX, Java, Flash apod. Tato nastavení jsou stejně jako v minulých verzích dostupná z jednoho ne moc přehledného a ovládacími prvky nabitého okna, nicméně zkušenějším to zřejmě nebude činit problémy.

Další novinky

Pokud při prohlížení Internetu narazíte na zajímavou stránku, kterou si chcete uložit do svých dokumentů, a mít ji tak dostupnou, i když nejste připojeni k síti, Internet Explorer má nově přednastaveno ukládání stránek do jednoho souboru tzv. webového archivu, ve kterém je nejen samotná stránka, ale i obrázky a další soubory potřebné pro správné zobrazení.

V minulých verzích program ukládal stránku jako samostatný soubor HTML a vytvořil k němu další složku, ve které se nacházeli ostatní soubory, zatímco pro ukládání do jednoho souboru jste museli pokaždé tuto funkci při ukládání vybrat z typů souborů. Nyní je tedy práce s uloženými stránkami pohodlnější, ovšem takto uložené stránky nenačtete běžným způsobem do ostatních webových prohlížečů.

Další zajímavou funkcí je plynulé zvětšování a zmenšování pohledu na stránku, tedy ne jenom jejího textu, jako to bylo běžné v minulých verzích. V pravém dolním rohu okna prohlížeče máte nyní tlačítko se symbolem lupy, kterým můžete stránku jakkoliv přiblížit či oddálit. Tuto funkci si již dlouho chválí např. uživatelé prohlížeče Opera.

Shrnutí

Z Internet Exploreru se po letech stagnace stal opět konkurenceschopný webový prohlížeč. Nicméně s novikami přichází velmi pozdě, a oproti konkurenci tak nenabízí téměř nic nového. I když je jeho vydání naplánováno na letošní léto a bude k dispozici i pro Windows XP, jeho masový nástup lze očekávat spíše až s novými Windows Vista, které vyjdou jen o pár měsíců později. Pravděpodobně tak bude ještě pár měsíců platit zavedený trend, kdy konkurenční Mozilla Firefox velmi pozvolna zvyšuje své procento uživatelů právě na úkor Internet Exploreru.

Stáhnout si testovací betaverzi IE 7 můžete zde.

Autor:Nejčtenější

Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

Rusko stále neumí vyrábět termovizní přístroje

Termovize jsou mimo jiné hlavním senzorem všech moderních tanků. Ruské tanky...

Klíčovou součást termovizních přístrojů představují detektory v mozaikovém uspořádání. Vyrábí se pouze v několika...Posloucháte na YouTube muziku? Služba vás bude chtít otrávit reklamou

YouTube je bohatým hudebním zdrojem, ale hudební průmysl z toho radost nemá.

Bezplatný poslech hudby na YouTube by se brzy mohl stát poněkud nepříjemnou záležitostí. Provozovatelé služby se totiž...

Největší představitelné utrpení? Co ovlivňuje bolest a jak ji měřit

Popište, jakou bolest cítíte (ilustrační foto)

„Bolest je jen slabost opouštějící tělo,“ zněla jedna z propagačních vět amerických mariňáků. Pro někoho jsou...

Čínský sociální kredit v praxi: „nedůvěryhodní“ nesmí do vlaků a letadel

„Sociální hodnocení lidí“ v Čině se začíná uplatňovat v reálném životě

Opatření, které lze chápat i jako účinný mocenský nástroj pro eliminování nepohodlných občanů. Lidé, které čínská vláda...

Další z rubriky

Než začnete stěhovat nábytek, vyzkoušejte si design v tabletu

Tablet pomůže i při zařizování bydlení

Aplikace pro tablety nám pomohou v celé řadě situací, třeba i když plánujete stavbu, rekonstrukci, nebo jen menší...

Stáhněte si zdarma: Pořady tuzemských TV, i když nejste on-line

Ilustrační foto

Stahovač FreeRapid Downloader stáhne soubory z různých míst i streamované videa z YouTube, ČT, TV Prima, Nova apod....

Inteligentní algoritmy odhalí duplicitní soubory bez zbytečného hledání

Ilustrační foto

Manipulací se soubory na diskových úložištích dochází snadno k duplikaci. Stejné soubory potom máte na více místech a v...

Najdete na iDNES.cz