Nový notebook od Applu: Revoluce, propadák, legenda, nebo šrot?

aktualizováno 
Přinášíme první dojmy z MacBooku Air, který díky svému nezvyklému pojetí budí již několik týdnů mnoho pozornosti. Zaslouží si ji, nebo se o něm v superlativech mluví neprávem?

MacBook Air | foto: Jiří Zahrádka

Jako vždy nechal Apple všechny patřičně napjaté, takže jakákoli informace o novém notebooku ve stáji MacBooků vzbuzovala velký zájem čtenářů. Platilo to nejenom pro zahraniční servery, ale i pro ty na skromném českém písečku. O to více asi budou čeští fandové a potencionální kupující zklamáni z následujících několika informací.

Vzhledem k tomu, že je MacBook Air velmi málo vybaveným notebookem a celý popis by se tak spíše soustředil na design, ukážeme si hned na začátku přehlednou tabulku s vlastnostmi a především cenou. Jako konkurenci jsme vybrali zcela nové Lenovo ThinkPad X300, o kterém jsme psali před několika dny zde. Druhým notebookem v porovnání se stala Toshiba Portégé R500, v tabulce prezentována v provední s optickou mechanikou a pevným diskem.

 Parametr MacBook Air  Lenovo ThinkPad X300  Toshiba Portégé R500 
 Procesor C2D 1,6 GHz, TDP 20 W C2D S7100, 1,2 GHz  C2D 1,2 GHz, TDP 10 W 
 Paměť 2 GB  2 GB  2 GB 
 Disk 80 GB, 4200 ot/min  64 GB SSD  160 GB, 5400 ot/min 
 Mechanika Ne DVD +/- RW DVD Super Multi 
 USB 1x 3x 3x
 VGA Redukce přes micro DVI  Ano   Ano 
 Firewire Ne Ano Ano
 PC / Express Card Ne Ne PC Card II
 Čtečka karet Ne Ne Ano
 Dokovací port Ne Přes USB Ano
 Webová kamera Ano Ano Ne
 Ethernet Ne  10/100/1000  10/100/1000 
 Wi-fi  802.11a/b/g/n  802.11a/b/g/n   802.11a/b/g/n 
 Bluetooth Ano Ano Ano
 Zabezpečení Heslo Heslo, čtečka, TPM Heslo, čtečka, TPM
 Displej 13,3", 1280 x 800  13,3", 1440 x 900  12,1", 1280 x 800 
 Výdrž max. 5 hodin max. 10 hodin max. 5h a 10m
 Hmotnost [kg] 1,36 1,33 1,08
 Záruka 2 roky 2 roky 2 roky
 Cena v ČR 52 300 Kč  71 280 Kč od 47 000 Kč
 Cena v zahraničí od 1799 USD 2800 USD 1999 USD

K tabulce několik poznámek: Lenovo jsme zatím netestovali a vycházíme z dat od výrobce, především k výdrži tak buďme skeptičtí. Na druhou stranu můžeme být naštěstí skeptičtí i k ceně, neboť se jedná o cenu doporučenou - na prodejně je většinou nižší. Cena pro Toshibu je nejnižší nalezená ke dni 27. 2. 2008, pro Apple platí cena od největšího Apple partnera, kde jsou již první kusy k dispozici. S termínem dodání 3-4 týdny lze notebook odjednat i od jiného prodejce za cenu 46 754 Kč

Zaměříme-li se na MacBook, příliš radosti nám z papírových údajů neudělal. Spíše než pracovní notebook, který by mohl konkurovat zbylým modelům, je to krásně navržená a špičkově provedená hračka pro domácí použití. Bohužel, české ceny tomu značně brání.

Podíváme-li se na "éro" postupně dle položek v tabulce, chválu si zaslouží především procesor. Ten je podle dostupných informací vyráběn na zakázku Intelem a není tak k nalezení v katalogu. Založen je na jádře Merom vyráběném 65nm technologií a má snížené napájení téměř na úroveň Low-voltage procesorů (1,0 - 1,25 V, LV procesory mají 0,9 - 1,20 V, standardní procesory pak 1,0375-1,30 V). Oproti standardním procesorům s TDP 34 W má jen 20 W, takže se tolik nezahřívá. Zahřívání je velkým problémem především MacBooků Pro.

Další položkou je operační paměť, kterou bohužel nelze již více rozšiřovat. Další zklamání se nachází u disku, 4200 otáček za minutu není mnoho a během krátkého seznámení byla nižší rychlost při kopírování souborů znát. Vzhledem k tomu, že nám "éro" nebylo dodáno i s operačním systémem Windows, ale pouze se samotným Mac OS, nebyly provedeny žádné zátěžové testy používané v redakci. Ty přineseme v plnohodnotné recenzi.

Absence optické mechaniky by se v zájmu snižování hmotnosti dala ještě pochopit, bohužel další položka, pouze jeden USB port, dokáže uživatele jen rozzlobit. V redakci tak nebylo možné připojit externí 2,5" disk (jeden USB konektor napájení nezvládl) a data bylo nutné zkopírovat přes síť.

Z dalších chybějících položek v běžné výbavě vyjmenujme již pouze chybějící ethernet, takže se nelze připojit k internetu jinak než přes wi-fi nebo Bluetooth. Slabší zabezpečení notebooku oproti konkurenci nemá cenu řešit, pochválit Apple musíme alespoň za perfektní katalogové údaje - hmotnostně odpovídá MacBook Air přesně tomu, co jsme naměřili.

Design
Po chvílích údivu, co všechno v notebooku nenalezneme, jsme se vrátili zpět k samotnému provedení a konstrukci. To je totiž opravdu silná zbraň, kde všechny MacBooky nachází schopné konkurenty jen sporadicky. Ačkoli je design věc subjektivní, během sepisování článku jsem nenarazil na jedinou kritiku.

MacBook Air

Profil MacBooku Air

MacBook Air

Profil MacBooku Air


Nejzajímavější je samozřejmě tenký profil notebooku, který vypadá velmi elegantně. Navzdory takto tenké konstrukci je MacBook Air jeden z nejpevnějších notebooků na trhu a díly jsou zpracovány s hodinářskou přesností. Během několika dní testování nebyla zaznamenána jediná vada, provedení si zaslouží jedničku. Jak moc je MacBook malý a tenký ukazují následující fotografie s jedním papírem A4 a krabičkou od sirek:

List A4 položený na víku notebooku

Tenké provedení profilu


Hůře je na tom ergonomie, dá-li se o nějaké mluvit. Konektory jsou ukryty v samostatném výklopném slotu, který je dosti daleko od pravé hrany a není tak možné zasouvat rozměrnější USB klíčenky.

Konektory schované ve slotu

Dostupnost USB konektoru je velmi omezená, neboť je značně posunutý za hranu notebooku

Trojice konektorů ve vyklápěcím slotu

Konektory schované ve slotu


Na co si majitel nebude opravdu muset dlouho zvykat, je špičková klávesnice s podsvícením. To lze regulovat buď ručně, nebo to přenechat elektronice v závislosti na okolních světelných podmínkách.

Klávesnici nechybí podsvětlení

Klávesnice ve tmě


Posledním prvkem z rubriky Design je příslušenství, které však již známe z jiných MacBooků.

Adaptér s možností volby koncovky - v balení nechybí ani americký typ zástrčky

Dodávané redukce: micro DVI na VGA a micro DVI na DVI


Několik postřehů
MacBook Air je velmi tichý notebook i při zátěži s minimálním zahříváním. Poněkud nepraktické jsou ostré kovové hrany, naštěstí jsou plochy pro opření zápěstí dostatečně velké a zápěstí se tak o ně neodírají. Velmi dobrý displej s leštěným povrchem má syté barvy a dobré náhledové úhly. Touchpad je vybaven podobnou funkcí jako má iPhone - při přibližování a oddalování dvou prstů položených na ploše lze "zoomovat" fotografie. Obdobně lze i provádět jejich otáčení. Funkce je to chytře vymyšlená, praktického využití se však dočká nejspíše jen u prohlížení fotografií, při editaci je stejně pohodlnější myš.

Výdrž při běhu na baterie běžně dosahovala okolo 3,5 hodin, maximální hodnota míří k deklarovaným 5 hodinám. Adaptér má hmotnost 200 gramů s krátkou koncovkou, 340 gramů s dlouhou. Pokud by se někdo obával vyšší hmotnosti redukcí z micro DVI, obě mají dohromady 60 gramů.

Pevné šasi jsme již chválili, bohužel jeho pevnost šla na úkor praktičnosti. Baterie je totiž ukryta v notebooku a nelze jí vyměňovat např. za náhradní.

Závěr

MacBook Air je krásný a kvalitní notebook, ne však za cenu okolo 50 000 Kč. Absence některých rozhraní značně omezuje pohodlnou práci a některé dobré vlastnosti jsou tak zastíněny. V dané cenové třídě to nebude mít malý MacBook jednoduché a nelze tak příliš očekávat, že se u nás nějak výrazněji rozšíří. O to více pocitu výjimečnosti bude svému majiteli nabízet.

Za zapůjčení děkujeme firmě Quentin, provozovateli DTPobchod.cz.

MacBook Air


Nejčtenější

Tom Cruise: Vypněte funkci vylepšení pohybu na svých televizorech

DO KINA: Tom Cruise a Úžasňákovi budou znovu zachraňovat svět

Tom Cruise na svém twitterovém účtu nabádá filmové fanoušky k vypnutí funkcí pro vylepšení vykreslení pohybu při...

Exekutoři varují před vakce.net. I bez objednávky hrozí exekucí

Exekuce

I nedokončený nákup na e-shopu s velice levným zbožím může vést k soudní exekuci. Naštěstí jen smyšlené, jak se...

Raketa Falcon 9 neúspěšně přistála do moře, náklad ale letí dál k ISS

Nepovedené přistání Falcon 9

Porucha hydraulického čerpadla znemožnila přistání nosného stupně rakety Falcon 9. Přistál, či spíše spadl, do moře...

Žádná speciální jednotka se bez něj neobejde. Zkusili jsme noční vidění

Zkouška noktovizoru LPNVG (Low Profile Night Vision Goggle) s označením...

Neobešlo by se bez nich ani dopadení Bin Ládina. Brýle pro noční vidění používají speciální jednotky po celém světě....

Neuvěřitelný článek? Skandál? Možná jste naletěli na satiru. Jako my

Na satirický článek může nalétnout kdokoli...

Co je pro jednoho očividný vtip a povedená satira, může být pro druhého věrohodný článek. Stačí, když zapadá do...

Další z rubriky

Nejlevnější počítač od Microsoftu má své kvality, ale není pro každého

Microsoft Surface Go

Surface Go je maličký konvertibilní tablet/notebook vhodný jako počítač na cesty. S hmotností jen lehce přesahující...

Toshiba končí s notebooky. Výrobu koupí za hubičku Sharp

Ultrabook Dynabook Kira V634 má mít výdrž 22 hodin.

Japonská společnost Sharp koupí za 36 milionů dolarů (788 milionů Kč) kontrolní podíl v divizi osobních počítačů další...

Displej v touchpadu je skvělý nápad, práce s ním je o zvyk

Asus ZenBook 15

Notebooky nyní nepatří ke kategoriím, kde by se odehrávaly bujaré inovace, proto je každé odlišení od zaběhlých...

Najdete na iDNES.cz