CMOS čip QuantumFilm

CMOS čip QuantumFilm | foto: InVisage

Nový objev pomůže fotoaparátům lépe snímat i ve tmě. A bez šumu

  • 167
Až čtyřnásobné množství světla dokáže využít nový CMOS snímač, který představila firma InVisage. Nová technologie by měla pomoci při snímání za horších světelných podmínek, což je jeden z největších problémů současné digitální fotografie.

Nanočástice síry nanesené na polymerovou vrstvu čipu jsou podle Tedema Sargenta z Univerzity v Torontu tím pravým receptem na vylepšení digitální fotografie. Sargent založil firmu InVisage, které má takto vylepšené CMOS čipy nadále vyvíjet a vyrábět. Firma získala peníze na vývoj od několika kapitálových fondů.

Nový čip využívá technologii tzv. kvantových teček. To jsou přesně formované nanočástice nanesené na polymerový film. Odtud také název celého systému QuantumFilm.

Tento nápad se dá podle jeho tvůrce využít i i u fotovoltaických panelů.

Rozdíl mezi klasickým snímačem a technologií QuantumFilm

Rozdíl mezi klasickým snímačem a technologií QuantumFilm

Nová technologie dokáže výrazně zvýšit citlivost zařízení. Současné snímače jsou schopné pojmout zhruba 25 % dopadajícího světla. Naproti tomu novinka by měla zvládnout 90 až 95 % záření. Může za to především tenčí vrstva nad samotným světločivným členem a také vyšší hustota. Nový čip se tak bude moci pochlubit i sníženým šumem.

Technologie výroby by měla podle Sargenta navíc umožnit i levnější produkci CMOS čipů. I proto firma sází na výrobce mobilních telefonů, kam chce nový druh snímače nabídnout nejdříve.

Nyní představený prototyp je prvním svého druhu. Sériová výroba by se měla podle plánů společnosti rozjet v roce 2011.