Nový operační systém od Microsoftu. Co přinese Windows Server 2008?

aktualizováno 
S operačními systémy rodiny Windows se v životě potkal snad každý. Windows Vista, XP či starší 95/98 jsou ve výbavě většiny domácích počítačů a notebooků v Čechách. Už podstatně méně lidí se však přímo potkalo s operačním systémem pro servery, i když jejich služeb využíváme při každém připojení do podnikové či internetové sítě.

Windows Server 2008

Že se Microsoft angažuje i na trhu serverových operačních systémů, nikoho nepřekvapí, nemá zde sice tak drtivou převahu, zdatně mu konkurují hlavně Linux a Unix, ale i tak alespoň v tuzemsku vede. Na 27. února plánuje Microsoft světové uvedení své poslední novinky v oblasti serverových operačních systémů Windows Server 2008 (klientským operačním systémem k němu jsou Windows Vista − část jejich vývoje dokonce probíhala společně). Na oficiální českou premiéru si podle posledních informací počkáme až na duben, ale už teď se můžeme podívat, co nás hlavně z pohledu běžných uživatelů sítí a internetu čeká.

Na novém softwaru pracovali vývojáři od doby uvedení předchozí verze 2003 a podle slov MS se tak dlouhý vývoj vyplatil. Systém má přepracované jádro, podporuje všechny poslední technologie, jako jsou virtualizace, 64bitový hardware, šifrovací rozhraní CGI, protokol IPv6 atd. Dále se zlepšila podpora síťových služeb, bezpečnost a správa dat a uživatelů. Vylepšená a zjednodušená je administrace. Celý systém zkrátka prošel od poslední verze důkladnou přestavbou.

Windows Server 2008

Většinu vylepšení a změn jako běžný uživatel sítě v podstatě nerozpoznáte. Tedy snad kromě výrazu na tvářích administrátorů, které budou buď radostnější, pokud jsou všechna zlepšení, o kterých MS mluví, pravdivá a funkční, nebo v opačném případě budou více zachmuřené. "Pro mě jako administrátora znamená přechod na WS 2008 zvyknout si na nové rozhraní. Za velký přínos považují integraci podpory širokého spektra aktuálních technologií, jejichž podporu bylo dříve nutné pořídit od třetích stran," říká administrátor iDNES.cz Miroslav Milda.

Jak poznáme Windows Server 2008?

I co se týče WS 2008, je pár oblastí a novinek, které se nás obyčejných uživatelů internetu mohou přímo týkat.

První z nich je síťová bezpečnost. Windows Server 2008 nabízí ochranu přístupu do sítě (Network Access Protection – NAP), pomocí níž si správce systému nastaví, jaké požadavky na bezpečnost (např. antivir, aktuální bezpečnostní záplaty, autologon atp.) musejí klientské počítače splňovat. Pokud testem projdou, bezpečnostní server je pustí dále do sítě. Pokud neprojdou, tak nastává několik možností. Klient je buď odmítnut, nebo je mu zpřístupněna pouze omezená oblast sítě. V případě, že vlastníte Visty (jiné produkty MS zatím NAP nepodporují) a budete se připojovat do sítě, která tyto zásady užívá, nemusíte se  tak starat o aktualizaci bezpečnostních prvků. NAP server to udělá za vás.

Windows Server 2008
Základní obrazovka Windows Server 2008 a příkazová řadka

Druhou oblastí je rozšíření a přepracování terminálových služeb a vzdálené plochy. Vzdálená plocha nyní zobrazuje 32bitový barevný displej, dále můžete kopírovat mezi vzdálenou a místní plochou či tisknout ze vzdálené plochy na místní tiskárnu. Je možné sdílet i aplikace a ke vzdálené ploše se dá snadno pomocí integrované brány připojit přes zabezpečené internetové připojení (https).

A do třetice ve vztahu k www přináší Microsoft už sedmou verzi Internet Information Services neboli podpory www serverů a služeb. Vývojáři po více než roce vylepšování slibují zpětnou kompatibilitu a zapracovali na bezpečnosti, výkonu a, což uživatelé a správci www serverů uvidí nejvíce, na ovládání. V novém systému bude možné delegovat správcovská práva na jednotlivé služby, takže server lze "rozsekat“ na jednotlivé segmenty a různým uživatelům přiřazovat různá práva, např. na změnu nastavení či změnu obsahu. Na IIS7 už například běží oficiální web www.microsoft.com. "Díky IIS7 budou webové servery schopny zvládat vyšší zátěž než stávající verze," dodává Miroslav Milda.

Windows Server 2008


O Windows Server 2008  s Daliborem Lukešem z Microsoftu

.

popisekO novém operačním systému Windows Server 2008 jsme si povídali s manažerem serverové divize společnosti Microsoft Daliborem Lukešem.

Jak nástup WS 2008 pozná běžný čtenář iDNES.cz?

Běžnému uživateli se zkvalitní služby a navíc získá řadu nových, které doposud poskytovatelé obsahu na internetu nebyli schopni dodávat. Například díky .NET3 budou moci vývojáři webových serverů implementovat funkce a vlastnosti, o kterých se dříve jen mluvilo. Zvýší se i dostupnost těchto aplikací a zrychlí se přístup k nim.

Internet se tak mnohem více přiblíží konkrétnímu počítači uživatele. Bude možné například mnohem lépe pracovat se soubory na internetu, jako jsou obrázky, ale i interaktivní obsah. Především v této oblasti zaznamenají uživatelé internetu největší pokrok.

Kombinace WS 2008 a SQL serveru, který má integrovánu podporu geografických funkcí, pak můžeme velice jednoduše na základě vložených dat či informací získaných ze systému ukazovat či propojovat konkrétní místa na mapě. Dále pak bude možné mnohem lépe obsluhovat streamovaná multimédia a systém přinese i větší možnosti interaktivity.

Windows Server 2008
Novinkou ve Windows Serveru 2008 je přehledný Resource monitor a Task manager

Dá se v případě Windows Serveru 2008 hovořit o revoluci?

Pro administrátora přibyla možnost ovládání serveru přes příkazovou řádku, skriptování a vzdáleného spouštění. Vedle toho bylo výrazně dopracováno i grafické prostředí, takže si administrátor sám může zvolit, které mu lépe vyhovuje.

Další oblast, která prošla celou řadou změn, je virtualizace. Tu jsme postavili na stávajícím Virtual serveru, Virtual PC a řešení Softgrid, vše bylo sloučeno do jednoho prostředí a pod jednu správu. Jako základní virtualizační nástroj přímo nad hardware přibyl Hyper-V Server, který je součástí Windows Server 2008. To, co jiní nabízí jako samostatné a poměrně drahé řešení, je u nás součást operačního systému.

Důležité je, že z jednoho prostředí pak lze spravovat servery, ať už jsou virtuální, nebo fyzické. Jsme také schopni spravovat virtuální servery, počítače na stanicích i virtuální aplikace přes Softgrid z jednoho nástroje. Tím se celkově zlepšuje dostupnost, flexibilita i náročnost celé IT infrastruktury. Administrátor pak neřeší, kterou část má spravovat z kterého produktu. Má své prostředí, ve kterém spravuje celou síť.

Windows Server 2008

Jaká vlastnost je podle vás na systému Windows Server 2008 nejdůležitější?

Je těžké říci pouze jednu. Ale pokud mám vypíchnout jen jednu věc, byla by to virtualizace.  Důležitá je však i možnost centrální správy, delegace rolí, zvýšení bezpečnosti, zlepšení práce s farmou webových serverů či podpora .NET3.

Rád bych zmínil i Windows Server Core, kde si uživatel může nadefinovat, jak se ten server nainstaluje, jaké služby bude využívat, a vytvořit si tak například ořezané textové prostředí. Pokud tyto možnosti porovnám s tím, co bylo možné provádět s NT, Windows 2000 a 2003, jde o skutečně velký krok kupředu.

Autoři: ,


Nejčtenější

Nelíbí se mi, kam se internet vydal, říká vynálezce WWW. Chce to změnit

Tim Berners-Lee představuje vizi nového, decentralizovaného internetu...

V roce 1990 spustil první webový server a odstartoval tak revoluci. Díky němu se internet rozšířil do celého světa, do...

Jeho fotky jsou až neskutečně nádherné. Podívejte se, jak vznikají

Kalendář 43. výsadkového praporu - Nic nepotěší potápěče průzkumného týmu po...

Jeho fotky výsadkářů z Chrudimi viděl téměř každý. Vypadají jako vystřižené z toho nejdražšího hollywoodského akčního...Sedm častých lží, mýtů a omylů o přechodu na nové televizní vysílání

V roce 2020 budou mít sběrné dvory napilno.

Mnoho lidí se v blížící se změně vysílacího standardu neorientuje, a tak se snadno může klamavou nabídkou či...

Podívejte se, kdy vám vypnou současné televizní vysílání a co s tím udělat

Nelamte si s DVB-T2 hlavu. Vše podstatné se dozvíte níže.

Současné pozemní digitální televizní vysílání má před sebou poslední měsíce života. První vysílače budou vypnuty již...

Start lodě Sojuz MS-10 se nezdařil, modul s posádkou nouzově přistál

Start Sojuzu MS-10 z Bajkonuru 11. října 2018.

Čtvrteční start lodě Sojuz MS-10 z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu se nezdařil. Kvůli závadě na nosné raketě Sojuz...

Další z rubriky

Spusťte si Android ve Windows, Linuxu či Macu

Ilustrační foto - Android

Chtěli jste hrát Android hry na počítači? Máte to mít. A je jedno, zda pracujete ve Windows, Linuxu či v Macu. Stáhněte...

Šikovný fotoeditor nebo zabezpečený prohlížeč pro tablet i mobil

Tablet pro práci i zábavu

Nedávno aktualizované aplikace přinášejí zajímavé funkce. Vyzkoušet tak můžete například webový prohlížeč s ochranou...

Software zdarma: kreslicí program pro děti nebo čištění Windows

Ilustrační foto - děti

Hledáte-li kreslicí program pro děti, řešením je Tux Paint. Vytvořit si vlastní klávesové zkratky, zautomatizovat práci...Najdete na iDNES.cz