Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Nový operační systém od Microsoftu nepřináší žádný revoluční skok

  8:25aktualizováno  8:25
Většina lidí se bez něj během pár let neobejde, přesto uvedení nového operačního systémuWindows Vista neprovázely po světě žádné velké fronty u obchodů

Windows Vista | foto: Microsoft

Většina lidí se bez něj během pár let neobejde, přesto uvedení nového operačního systémuWindows Vista neprovázely po světě žádné velké fronty u obchodů.

Nový operační systém od Microsoftu - tedy prostředník mezi člověkem a počítačem - nabízí spíše řadu drobných vylepšení, která by měla jeho uživatelům usnadnit práci, shodují se ti, kteří ho již vyzkoušeli.

V české verzi program, který běží na více než devíti počítačích z deseti, oficiálně představí jeho výrobce Microsoft na začátku března. Některé firmy dokonce nabídnou české Visty ještě před oficiálním představením. „Verzi, která bude předem nainstalovaná v počítači, budeme prodávat od 3. února,“ uvedl marketingový ředitel společnosti AT Computers, která je největším prodejcem počítačů v Česku.

Přestože se anglická verze začala prodávat i v Česku, využijí ji především nadnárodní společnosti, u nichž se programy v češtině příliš nepoužívají. Mnohé z nich už Vistu v praxi používají. Microsoft očekává, že během následujících let prodá v Česku až dva miliony kopií novýchWindows.

Lidé, kteří už měli možnost Vistu vyzkoušet v praxi, program hodnotí spíše pozitivně. „Není to revoluční, ale spíše evoluční produkt. Díky tomu je vše stejné jako u předchozího systému XP, ale v dokonalejším pojetí, s řadou nových funkcí a pomůcek,“ tvrdí Petr Rychlý ze společnosti Pe3ny Net, která v Praze poskytuje internetové připojení.

A v čem ony nové funkce a pomůcky spočívají? Například ve vylepšeném hledání souborů v počítači, příjemnějším a atraktivnějším vzhledu či vyšší bezpečnosti. Novinkou je třeba zmenšený náhled otevřených oken dole na liště, který se objeví po najetí myši. Okno se tak nemusí rozklikávat, aby člověk zjistil, co se v něm děje.

Další zajímavé funkce nemusí být na první pohled viditelné. „Rodiče budou moci například zpětně zjistit, co všechno dělalo na počítači jejich dítě,“ upozornil Petr Trešl ze společnosti Hewlett-Packard.

Hlídat však nebudou Visty pouze nezdárné potomky, ale také všechny, kdo si pořídí jejich nelegální kopii. Windowsy bude totiž nutné do třiceti dnů (nebo do třicátého spuštění) aktivovat po telefonu nebo internetu. Kdo to neudělá, omezí se mu některé funkce a systém navíc uživatele každou hodinu automaticky odhlásí.

Vista se budou prodávat v několika verzích, nejlevnější by měla stát přibližně dva a půl tisíce korun. Podle Grunda nástup nového operačního systému nezlevní „výběhovou“ řadu XP, již bude Microsoft stále nabízet. „Pokud si třeba firma pořizuje jen pár nových počítačů, těžko na ně bude instalovat jiný operační systém, než má na stávajících přístrojích. Na Visty tak přejde až ve chvíli, kdy zcela obmění svoje stroje,“ tvrdí Grund.

Vista pro:
 • Výrazně lepší a efektivnější práce se soubory. Nově se okénko pro vyhledávání objevuje téměř všude, kde se s nimi pracuje.
 • Jsou stabilnější a bezpečnější. Když už k nějakému problému dojde, měly by být daleko častěji schopny situaci vyřešit tak, aby nebyl ohrožen chod vlastního systému.
 • Řada nových technologií, které vylepší grafické a multimediální funkce.
 • Nové grafické rozhraní Aero, které sází na přehlednost a účelnost a dobrý vizuální pocit při práci. Dostupné však jen v nejdražších verzích programu.
 • Vista proti:
 • Není jistota, že všechny programy, které nyní běhají bez problémů, budou stejně dobře fungovat v novém systému. Navíc jeho instalace včetně všech doposud funkčních programů je poměrně časově náročný proces.
 • V nejbližší době se i přes veškerou snahu Microsoftu mohou objevit určitě problémy, které bude firma řešit servisními balíčky a opravami.
 • Jsou náročné na hardware. Především pokud bude uživatel chtít využít všechny systémy, které nabízí. Proto se vyplatí s koupí raději počkat až při potřebě nového počítače.
 • Stávající Windows XP nejsou zastaralý systém. Microsoft jej plně podporuje a je jim přizpůsobena většina programů.

 • Měli Windows Vista v ruce. Co na ně říkají?

  Cnet.com:
  Po pěti letech vývoje vás nakonec napadne: A to je všechno? Jestliže jste nyní spokojeni s Windows XP, nevidíme žádný důvod, proč byste měli přejít na Vista. Na druhou stranu, pokud plánujete koupi nového počítače, tak Vista jsou stabilnější než XP, ale nijak výrazně. Nový operační systém nemá jedinou vlastnost, která by vás jasně přesvědčila, proč si ho koupit. Jsou tedy Vista špatným operačním systémem? Ne, ale jsou zklamáním pro ty, kteří doufali, že Microsoft nabídne něco, co předčí výrobky Apple.

  PC MAG:
  Během pár týdnů se ukázalo, že systém je poměrně stabilní a výkonný na to, abyste ho mohli denně bez problémů používat, a navíc je i bezpečnější. Nechá si to však zaplatit vysokými hardwarovými nároky a mnoho funkcí mohou používat už majitelé předchozích XP.

  Vojtěch Wostrý, Accenture:
  Na Visty přejdu tak za rok, za dva. Jedině kdyby se rozšířil nějaký nový program nebo zařízení, které by vyžadovalo ke své funkci tento systém, a já bych jej chtěl používat, tak bych zřejmě svůj přechod uspíšil.

  Marek Zelený, poč. škola Gopas:
  Vzhledem k velkému množství funkcí, které Windows Vista přináší, je pořízení nového operačního systému vždy otázkou osobních priorit. Konce podpory stávajících verzí se zatím bát nemusíme, předpokládaný konec podpory Windows XP u verzí Home a Media Center je za dva roky po uvedení Windows Vista, u verze Professional je to o pět let později.

  Petr Rychlý, Pe3ny Net
  Vše se instalovalo téměř samo bez nutností 10 restartování.


  Autoři: ,  Nejčtenější

  Zemřel Stephen Hawking, nejslavnější fyzik současnosti. Bylo mu 76 let

  Britský fyzik Stephen Hawking

  Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý, ve věku 76 let zemřel....

  ČT kvůli přechodu na nový formát odstraní ČT Sport ze současné sítě

  Pokrytí přechodové sítě DVB-T2 České televize s označením 11 v květnu 2018.

  Česká televize spouští vlastní vysílací síť pro DVB-T2 se svými kanály v HD rozlišení. Tento krok má nastartovat zájem...  Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

  Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

  Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

  PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

  Časová osa přechodu na DVB-T2.

  Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...

  Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

  Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

  Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

  Další z rubriky

  Software zdarma: virtuální prohlídka Země i sluneční soustavy

  Nasa`s Eyes

  Úchvatný virtuální let s možností prozkoumat dostupná data o naší sluneční soustavě nabízí aplikace Nasa`s Eyes....

  uTorrent opravuje chybu, která mohla uživatele vystavit nebezpečí

  uTorrent

  Oprava klienta služby uTorrent odstraní problém, který mohl uživatele nalákat na podvodné stránky.

  Inteligentní algoritmy odhalí duplicitní soubory bez zbytečného hledání

  Ilustrační foto

  Manipulací se soubory na diskových úložištích dochází snadno k duplikaci. Stejné soubory potom máte na více místech a v...

  Najdete na iDNES.cz