Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Nový operační systém od Microsoftu nepřináší žádný revoluční skok

  8:25aktualizováno  8:25
Většina lidí se bez něj během pár let neobejde, přesto uvedení nového operačního systémuWindows Vista neprovázely po světě žádné velké fronty u obchodů

Windows Vista | foto: Microsoft

Většina lidí se bez něj během pár let neobejde, přesto uvedení nového operačního systémuWindows Vista neprovázely po světě žádné velké fronty u obchodů.

Nový operační systém od Microsoftu - tedy prostředník mezi člověkem a počítačem - nabízí spíše řadu drobných vylepšení, která by měla jeho uživatelům usnadnit práci, shodují se ti, kteří ho již vyzkoušeli.

V české verzi program, který běží na více než devíti počítačích z deseti, oficiálně představí jeho výrobce Microsoft na začátku března. Některé firmy dokonce nabídnou české Visty ještě před oficiálním představením. „Verzi, která bude předem nainstalovaná v počítači, budeme prodávat od 3. února,“ uvedl marketingový ředitel společnosti AT Computers, která je největším prodejcem počítačů v Česku.

Přestože se anglická verze začala prodávat i v Česku, využijí ji především nadnárodní společnosti, u nichž se programy v češtině příliš nepoužívají. Mnohé z nich už Vistu v praxi používají. Microsoft očekává, že během následujících let prodá v Česku až dva miliony kopií novýchWindows.

Lidé, kteří už měli možnost Vistu vyzkoušet v praxi, program hodnotí spíše pozitivně. „Není to revoluční, ale spíše evoluční produkt. Díky tomu je vše stejné jako u předchozího systému XP, ale v dokonalejším pojetí, s řadou nových funkcí a pomůcek,“ tvrdí Petr Rychlý ze společnosti Pe3ny Net, která v Praze poskytuje internetové připojení.

A v čem ony nové funkce a pomůcky spočívají? Například ve vylepšeném hledání souborů v počítači, příjemnějším a atraktivnějším vzhledu či vyšší bezpečnosti. Novinkou je třeba zmenšený náhled otevřených oken dole na liště, který se objeví po najetí myši. Okno se tak nemusí rozklikávat, aby člověk zjistil, co se v něm děje.

Další zajímavé funkce nemusí být na první pohled viditelné. „Rodiče budou moci například zpětně zjistit, co všechno dělalo na počítači jejich dítě,“ upozornil Petr Trešl ze společnosti Hewlett-Packard.

Hlídat však nebudou Visty pouze nezdárné potomky, ale také všechny, kdo si pořídí jejich nelegální kopii. Windowsy bude totiž nutné do třiceti dnů (nebo do třicátého spuštění) aktivovat po telefonu nebo internetu. Kdo to neudělá, omezí se mu některé funkce a systém navíc uživatele každou hodinu automaticky odhlásí.

Vista se budou prodávat v několika verzích, nejlevnější by měla stát přibližně dva a půl tisíce korun. Podle Grunda nástup nového operačního systému nezlevní „výběhovou“ řadu XP, již bude Microsoft stále nabízet. „Pokud si třeba firma pořizuje jen pár nových počítačů, těžko na ně bude instalovat jiný operační systém, než má na stávajících přístrojích. Na Visty tak přejde až ve chvíli, kdy zcela obmění svoje stroje,“ tvrdí Grund.

Vista pro:
 • Výrazně lepší a efektivnější práce se soubory. Nově se okénko pro vyhledávání objevuje téměř všude, kde se s nimi pracuje.
 • Jsou stabilnější a bezpečnější. Když už k nějakému problému dojde, měly by být daleko častěji schopny situaci vyřešit tak, aby nebyl ohrožen chod vlastního systému.
 • Řada nových technologií, které vylepší grafické a multimediální funkce.
 • Nové grafické rozhraní Aero, které sází na přehlednost a účelnost a dobrý vizuální pocit při práci. Dostupné však jen v nejdražších verzích programu.
 • Vista proti:
 • Není jistota, že všechny programy, které nyní běhají bez problémů, budou stejně dobře fungovat v novém systému. Navíc jeho instalace včetně všech doposud funkčních programů je poměrně časově náročný proces.
 • V nejbližší době se i přes veškerou snahu Microsoftu mohou objevit určitě problémy, které bude firma řešit servisními balíčky a opravami.
 • Jsou náročné na hardware. Především pokud bude uživatel chtít využít všechny systémy, které nabízí. Proto se vyplatí s koupí raději počkat až při potřebě nového počítače.
 • Stávající Windows XP nejsou zastaralý systém. Microsoft jej plně podporuje a je jim přizpůsobena většina programů.

 • Měli Windows Vista v ruce. Co na ně říkají?

  Cnet.com:
  Po pěti letech vývoje vás nakonec napadne: A to je všechno? Jestliže jste nyní spokojeni s Windows XP, nevidíme žádný důvod, proč byste měli přejít na Vista. Na druhou stranu, pokud plánujete koupi nového počítače, tak Vista jsou stabilnější než XP, ale nijak výrazně. Nový operační systém nemá jedinou vlastnost, která by vás jasně přesvědčila, proč si ho koupit. Jsou tedy Vista špatným operačním systémem? Ne, ale jsou zklamáním pro ty, kteří doufali, že Microsoft nabídne něco, co předčí výrobky Apple.

  PC MAG:
  Během pár týdnů se ukázalo, že systém je poměrně stabilní a výkonný na to, abyste ho mohli denně bez problémů používat, a navíc je i bezpečnější. Nechá si to však zaplatit vysokými hardwarovými nároky a mnoho funkcí mohou používat už majitelé předchozích XP.

  Vojtěch Wostrý, Accenture:
  Na Visty přejdu tak za rok, za dva. Jedině kdyby se rozšířil nějaký nový program nebo zařízení, které by vyžadovalo ke své funkci tento systém, a já bych jej chtěl používat, tak bych zřejmě svůj přechod uspíšil.

  Marek Zelený, poč. škola Gopas:
  Vzhledem k velkému množství funkcí, které Windows Vista přináší, je pořízení nového operačního systému vždy otázkou osobních priorit. Konce podpory stávajících verzí se zatím bát nemusíme, předpokládaný konec podpory Windows XP u verzí Home a Media Center je za dva roky po uvedení Windows Vista, u verze Professional je to o pět let později.

  Petr Rychlý, Pe3ny Net
  Vše se instalovalo téměř samo bez nutností 10 restartování.


  Autoři: ,


  Nejčtenější

  „Tak mě zastřel!“ vykřikl ruský voják a zavraždil šestnáctiletého kluka

  Vražedná zbraň. Touto pistolí Stečkin APS zastřelil opilý ruský voják Rudněv v...

  „Teď v Československu platí sovětské zákony,“ řekl ruský generál vyšetřovatel Veřejné bezpečnosti, když pátrali po...

  Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

  Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

  Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...  Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

  SMART PROTech na tanku Leopard 2

  Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...

  Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

  Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

  V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

  Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

  Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

  Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

  Další z rubriky

  Tipy a triky pro Windows 10: přehrávejte streamovaná videa v HDR

  Tipy a triky pro Windows 10

  Aktivujte si přehrávání streamovaných videí s vysokým dynamickým rozsahem. Podíváme se i na to, kde na jednom místě...

  Stáhněte si zdarma: profesionální spolehlivý firewall pro domácí použití

  Ilustrační foto - bezpečnost

  Vyzkoušejte osobní firewall spravující a sledující veškerou příchozí a odchozí komunikaci v PC. Zajímat by vás mohl i...

  Co není pro každého. Jak udělat vybrané soubory neviditelnými

  Ilustrační foto - počítač

  Schovat ve Windows data tak, aby nebyla viditelná, je otázkou chvilky. Stačí vám k tomu jen správný program. Vyberte si.

  Akční letáky
  Akční letáky

  Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  Najdete na iDNES.cz