Safari 4 od společnosti Apple

Safari 4 od společnosti Apple

Nový prohlížeč Safari 4 kopíruje Google Chrome a slibuje nejrychlejší JavaScript

  • 127
Apple vydal čtvrtou verzi prohlížeče Safari. Chlubí se rychlým během i oblíbeným Cover Flow známým z iTunes. Na první pohled je ale velmi podobný prohlížeči Google Chrome, se kterým sdílí engine WebKit.

Po nové Opeře a novém Google Chrome přichází s novou verzí i prohlížeč Safari od firmy Apple. Stručně jsme otestovali Safari pro Windows (verze pro OS X je v lecčems odlišná), toto jsou naše dojmy.

Safari 4.0.1 je k dispozici ke stažení (27,1 MB pro Windows). Mezi hlavní novinky má patřit vylepšený javascriptový engine SquirrelFish a graficky atraktivní práce s historií i oblíbenými položkami.

Safari 4 - srovnání s Google Chrome

Top Sites - možnost vybrat si při otevření nového panelu z náhledů často využívaných stránek je dobře známá z Opery nebo Google Chrome, Safari se snaží o stylovější, zaoblenější a prostorovější vzhled. Bohužel je to někdy na úkor rychlosti. Náhledy se mohou automaticky měnit a aktualizovat, lze je také manuálně editovat.

Safari 4 - Cover Flow

Safari 4 - procházení historie v dobře známém jablíčkovském módu Cover Flow je pohodlné a relativně rychlé. Je samozřejmě náročnější na paměť a výkon, ovšem získaná přehlednost a obrovské náhledy mohou být často užitečné. Uvidíme, jak rychle bude fungovat po několikatýdenním intenzivním brouzdání.

Safari 4 - Historie

Safari 4 - Podrobné procházení historie je velmi podobné vzhledu důvěrně známému uživatelům iTunes. Vyhovovat bude především uživatelům vyžadujícím vizuální "ohmatání" navštívených stránek, fulltext je ovšem také přítomný.

Výchozí vzhled v Safari opustil oblíbený šedivý vzhled a nápadně se podobá Google Chrome. Zvláště podobnost nástrojové lišty je až příliš vysoká.

Safari 4 - srovnání s Google Chrome

Nahoře Google Chrome se svým Omniboxem, dole Safari s adresním a vyhledávacím políčkem. Jinak jsou ale ovládací prvky prakticky totožné. Safari má navíc ikonku knížky (historie) a přehledu (Top Sites), samozřejmě se liší i jednotlivé položky menu. Lišta s menu je v Safari 4 skrytá podobně jako v IE7, objeví se tedy po stisknutím Alt (ve Win). Celkově je lišta ve verzi pro Windows výrazně přizpůsobená té v Chrome (viz obrázek), ovšem je dobré poznamenat, že Chrome se zase v minulosti inspiroval u Safari (levá část - navigace) a Internet Exploreru 7 (pravá část - tlačítka nastavení a stránka).

Hlavní změny a výhody mají být ukryty pod kapotou. Rozsáhlejší testy provedeme, zatím jsme jich vyzkoušeli namátkou jen pár. Safari s enginem WebKit projde bez problémů testem Acid3 a také JavaScript zvládá na výbornou. Nezdá se ale, že by byl rychlejší než Google Chrome (jak jsem již zmínil, je potřeba podrobit prohlížeče intenzivnějšímu testování).

Uživatelská přívětivost je podobná jako v předchozích verzích, zacházení s panely je rychlé, ale občas nelogické (můžete například osvobodit panel z okna a udělat z něj okno nové, ale vrátit jej zpět do původního okna je již téměř nemožné). Implementace RSS není žádný zázrak, ale v tom jsou na tom ostatní prohlížeče podobně.

Chybělo mi lepší nastavení chování tabů (otevřít nové taby ve vedlejším okně). Je zvláštní, že Safari nenabídlo Cover Flow procházení otevřených tabů, to je funkce, kterou bych skutečně využil.

  • Testy ComputerWorldu naznačují, že Safari je výrazně rychlejší než jeho konkurenti (anglicky)

Osobně považuji okřídlená hesla o "procházení webu jako nikdy předtím" za výrazně nadsazená - Safari nepřináší nic zásadně nového, alespoň ne co se týče funkčnosti. Povedená se zdá být správa historie (ne výrazně lépe než v Opeře) a rychlost je již tradičně doménou WebKitu, který Safari využívá.

Pro skalní fanoušky Applu je pochopitelně vzhled Cover Flow srdeční záležitostí a zaplesají nad ním. Animace a přechody mezi stránkami jsou pěkné, to ano. Pro ostatní je Safari 4 alternativa, její užitečnost lze ale jen těžko posoudit a nejspíš je ryze individuální.

Pokud je pro vás rozhodující rychlost, budete pravděpodobně vybírat mezi Safari, Google Chrome a Operou.