Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Nový service pack 3 pro Windows 2000 problémy řeší i přináší

aktualizováno 
Kdo z vás počítal s tím, že nový servisní balíček (v pořadí již třetí) pro Windows 2000 přinese vyřešení některých vašich starostí, má pravdu. Bohužel ale se service packem 3 pro Win2k přicházejí i některé problémy.
Nový opravný balíček pro operační systém Windows 2000 byl vypuštěn těsně na konci července. Jeho česká verze se očekává přibližně o měsíc později. Dříve než se rozhodnete Service pack 3 (SP3) nainstalovat, přečtěte si o záludnostech, které se v SP3 skrývají.

Blue screen of death (BSOD)

Na první problém upozornil The Inquirer.Tomuto serveru se prý již první den po vypuštění opravného balíčku ozvali tři uživatelé, kterým jeho instalace způsobila určitý problém. Tím bylo zobrazení známého chybového hlášení v podobě modré obrazovky (BSOD), která v tomto případě znamenala stop další práci. Uživatelé, kteří se Inquireru ozvali a tvrdili, že jim počítač spadl po instalaci SP3, záplatovali systém Windows 2000 na počítačích DELL P3 550 a Mesh XP 1.4.

Problém spočíval v tom, že si před nainstalováním servisního balíčku nezálohovali předchozí instalaci, a tak byli nuceni po zjištěných problémech přeinstalovat celý operační systém. U dalšího počítače se již této chyby vyvarovali, a tak se jim při zobrazení Blue screen of death podařilo v safe módu nový Service pack 3 odstranit ze systému.

Nejedná se o žádný veliký problém, protože dle dosavadních informací postihuje jen omezené množství počítačů, ale i tak je potřeba být opatrný.

Co chce vědět Microsoft

Na stránkách Windows Update se objevila tato mimořádně zajímavá informace:

"Windows Update Privacy Statement
Windows Update is committed to protecting your privacy. To provide you with the appropriate list of updates, Windows Update must collect a certain amount of configuration information from your computer. This information includes:

Operating-system version number and Product Identification number, Internet Explorer version number, Version numbers of other software, Plug and Play ID numbers of hardware devices.

The Product Identification number is collected to confirm that you are running a validly licensed copy of Windows. A validly licensed copy of Windows ensures that you will receive on-going updates from Windows Update. Windows Update does not collect your name, address, e-mail address, or any other form of personally identifiable information. The configuration information collected is used only for the period of time that you are visiting the site, and is not saved."

V ní se zhruba říká, že byly pozměněny licenční podmínky (tzv. EULA) tak, aby umožnily Microsoftu získávat o vašem systému mnohem více informací. S novou licencí (v SP2 se ještě tato novinka neobjevila) přitom musí souhlasit každý, kdo chce plně využívat nový SP3.

Jaké informace a z jakého důvodu chce Microsoft? Jak z výše uvedeného anglického textu vyplývá, chystá se softwarový gigant v rámci Windows Update získávat z vašeho počítače následující data: číslo verze operačního systému a jeho produktové identifikační číslo, dále číslo verze Internet Exploreru a dalšího softwarové vybavení a identifikační čísla hardwarových zařízení PnP. Dle vyjádření Microsoftu prý nejsou tyto data nikde ukládána a slouží prý jen k automatické kontrole a opravám vašeho systému.

Přesto určitý otisk o vaší návštěvě na stránkách Microsoftu zůstane. Stránky Windows Update totiž sledují a zaznamenávají, kolik unikátních počítačů se na jejich stránky připojilo a které updaty si jejich uživatelé stáhli. K tomu jim pomáhá globální identifikační znak (GUID), jenž vygenerují vaše Windows a který se ukládá na váš pevný disk, aby mohl být využíván při vašem připojení na stránky Windows Update.

Nový Service Pack 3 pro Windows 2000 je k dispozici zde.
Nejčtenější

„Neříkej, že už to děláme!“ Tahák šéfa Facebooku ukazuje, čeho se bál

Mark Zuckerberg vypovídá před americkým Kongresem. Jeho poznámky unikly na...

Mark Zuckerberg, zakladatel a šéf sociální sítě Facebook, vypovídal dlouhé hodiny před americkými kongresmany v...

Pilotovi se nechtělo střílet, ale musel. Sestřelení letu KAL 902

Letoun Korejských aerolinií po nouzovém přistání na zamrzlém jezeře.

Před 40 lety sovětská protivzdušná obrana sestřelila dopravní letadlo korejských aerolinek, které se dostalo na území...Ruská armáda zavedla do výzbroje „smrtící kombajny“. Byly i v Sýrii

BMPT Terminátor

Ruská armáda dala do zkušebního provozu deset vozidel Terminátor určených pro palebnou podporu tanků. Některá z těchto...

Voda na Marsu je. Chová se však zvláštně a může i levitovat

Na povrchu Marsu můžeme spatřit nejenom doklady o proudění kapalné vody v...

Dva experimenty ukázaly, že na povrchu Marsu se voda chová výrazně jinak, než jsme zvyklí. Například místní „bahno“...

Youtuber zaplakal. V přímém přenosu mu hackeři ukradli 40 milionů

Ian Balina zřejmě během hacku přišel o více než dva miliony dolarů v...

Přijít o miliony dolarů je ve světě kryptoměn až neuvěřitelně snadné. Přesvědčil se o tom i Ian Balina, americký...

Další z rubriky

Prohlížeč pro tablety skryje vaše surfování, další aplikace vás uspí

Na tabletu lze seriózně pracovat i si užít zábavu.

Všestranný videopřehrávač najde i doplňkové informace, šikovná kalkulačka umí převádět jednotky i měny. Internetový...

Něco se pokazilo. Jarní update Windows 10 se zpozdí

Nová funce Windows 10 s názvem Timeline uchovává seznam vašich aktivit.

Společnost Microsoft pozastavila uvedení nové verze Windows 10 kvůli blíže nespecifikované chybě.

Šest novinek v jarním vylepšení Windows 10 Spring Creators Update

Nová funce Windows 10 s názvem Timeline uchovává seznam vašich aktivit.

Microsoft vypouští novou verzi Windows 10. Přináší řadu změn, které nejsou sice zcela převratné, ale na druhou stranu...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz