Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Nový service pack 3 pro Windows 2000 problémy řeší i přináší

aktualizováno 
Kdo z vás počítal s tím, že nový servisní balíček (v pořadí již třetí) pro Windows 2000 přinese vyřešení některých vašich starostí, má pravdu. Bohužel ale se service packem 3 pro Win2k přicházejí i některé problémy.
Nový opravný balíček pro operační systém Windows 2000 byl vypuštěn těsně na konci července. Jeho česká verze se očekává přibližně o měsíc později. Dříve než se rozhodnete Service pack 3 (SP3) nainstalovat, přečtěte si o záludnostech, které se v SP3 skrývají.

Blue screen of death (BSOD)

Na první problém upozornil The Inquirer.Tomuto serveru se prý již první den po vypuštění opravného balíčku ozvali tři uživatelé, kterým jeho instalace způsobila určitý problém. Tím bylo zobrazení známého chybového hlášení v podobě modré obrazovky (BSOD), která v tomto případě znamenala stop další práci. Uživatelé, kteří se Inquireru ozvali a tvrdili, že jim počítač spadl po instalaci SP3, záplatovali systém Windows 2000 na počítačích DELL P3 550 a Mesh XP 1.4.

Problém spočíval v tom, že si před nainstalováním servisního balíčku nezálohovali předchozí instalaci, a tak byli nuceni po zjištěných problémech přeinstalovat celý operační systém. U dalšího počítače se již této chyby vyvarovali, a tak se jim při zobrazení Blue screen of death podařilo v safe módu nový Service pack 3 odstranit ze systému.

Nejedná se o žádný veliký problém, protože dle dosavadních informací postihuje jen omezené množství počítačů, ale i tak je potřeba být opatrný.

Co chce vědět Microsoft

Na stránkách Windows Update se objevila tato mimořádně zajímavá informace:

"Windows Update Privacy Statement
Windows Update is committed to protecting your privacy. To provide you with the appropriate list of updates, Windows Update must collect a certain amount of configuration information from your computer. This information includes:

Operating-system version number and Product Identification number, Internet Explorer version number, Version numbers of other software, Plug and Play ID numbers of hardware devices.

The Product Identification number is collected to confirm that you are running a validly licensed copy of Windows. A validly licensed copy of Windows ensures that you will receive on-going updates from Windows Update. Windows Update does not collect your name, address, e-mail address, or any other form of personally identifiable information. The configuration information collected is used only for the period of time that you are visiting the site, and is not saved."

V ní se zhruba říká, že byly pozměněny licenční podmínky (tzv. EULA) tak, aby umožnily Microsoftu získávat o vašem systému mnohem více informací. S novou licencí (v SP2 se ještě tato novinka neobjevila) přitom musí souhlasit každý, kdo chce plně využívat nový SP3.

Jaké informace a z jakého důvodu chce Microsoft? Jak z výše uvedeného anglického textu vyplývá, chystá se softwarový gigant v rámci Windows Update získávat z vašeho počítače následující data: číslo verze operačního systému a jeho produktové identifikační číslo, dále číslo verze Internet Exploreru a dalšího softwarové vybavení a identifikační čísla hardwarových zařízení PnP. Dle vyjádření Microsoftu prý nejsou tyto data nikde ukládána a slouží prý jen k automatické kontrole a opravám vašeho systému.

Přesto určitý otisk o vaší návštěvě na stránkách Microsoftu zůstane. Stránky Windows Update totiž sledují a zaznamenávají, kolik unikátních počítačů se na jejich stránky připojilo a které updaty si jejich uživatelé stáhli. K tomu jim pomáhá globální identifikační znak (GUID), jenž vygenerují vaše Windows a který se ukládá na váš pevný disk, aby mohl být využíván při vašem připojení na stránky Windows Update.

Nový Service Pack 3 pro Windows 2000 je k dispozici zde.Nejčtenější

Nové iPhony Xs budou stát až 43 500 korun. Do Česka dorazí 29. září

Matura Jan: Online #7043

Apple na akci Apple Keynote 2018 představil tři nové iPhony. Nástupce modelu X se jmenuje Xs, zvětšená varianta pak Xs...

Ve dveřích se ohlédl a usmál. Na co nezapomene česká prokurátorka v Haagu

Anna Richterová v době, kdy pracovala pro tribunál v Den Haagu. Snímek je z...

Prokurátorka Anna Richterová je jedinou Češkou, která pracovala u mezinárodního tribunálu pro vyšetřování zločinů v...Kennedyho sestru Rosemary zničili ambiciozní rodiče lobotomií

Kennedyho sestru zničili ambiciozní rodiče lobotomií

13. září 1918 se narodila Rosemary Kennedyová, sestra prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho. Od dětství s ní byly...

Obří Ruslan přistál v Praze. Sledovali jste v přímém přenosu na Slow TV

Antonov AN-124 100 Ruslan přistává v 11.9. v Praze.

Z Pardubic do Prahy má přiletět jedno z největších letadel světa Antonov An-124 100 zvaný Ruslan. Stroj krátce po šesté...

Zelená Sahara, o hodinu delší den a rozpad Afriky. Co čeká naši planetu?

Budoucnost

Na základě současných poznatků dokážou vědci odhadnout, co se stane v daleké budoucnosti. Připravili jsme pro vás výběr...

Další z rubriky

Po čtyřech letech Google zařízne Inbox, populární alternativu Gmailu

První spuštění webové verze Inbox by Gmail

Od roku 2014 mohli uživatelé služby Gmail k vyřizování e-mailů využívat alternativní rozhraní, poněkud odlehčenou...

Stáhněte si zdarma: e-mailový oznamovač s otevíráním poštovní schránky

Ilustrační foto - e-mail

Howard E-Mail Notifier schováte v informační části hlavní lišty a vždy když přijde e-mail, dá o tom vědět. Pro...

Pozice Windows se v Microsoftu mění. Firma chystá reorganizaci

Viceprezident Microsoftu Terry Myerson na tiskové konferenci

Microsoft se chystá po říjnovém uvedení další velké aktualizace Windows změnit tým, který se o tento operační systém...

Najdete na iDNES.cz