Nový software od Zoneru umí 3D fotografie i panoramata

aktualizováno 
Společnost Zoner software představila novou verzi programu pro zpracování a publikování digitálních fotografií Zoner Photo Studio 8.

Premiéru si, tento domácí a podle výrobce zároveň i nejprodávanější fotografický software u nás, odbude na letošním Invexu. Do osmé verze bylo zapracováno několik zásadních novinek a vylepšení, které stojí za zmínku.

Stereoskopické fotografie rychle a automaticky

Práce s průvodcem pro vytváření stereoskopických obrázků (anaglyfů) je jednoduchá. Stačí z různých úhlů s posunem o 6 až 7 cm (což odpovídá vzdálenosti očí) zhotovit dvě fotografie téhož objektu a předhodit je Zoneru. Program dokáže 3D obrázek vytvořit automaticky, ale dle potřeby je možné celý proces nalezení společných bodů, správného natočení a tím i spasování snímků, ovládat ručně. V netradiční černé čtvercové krabici naleznete kromě cédéčka s danou verzí softwaru i speciální brýle s červeno-modrými skly nutné pro sledování vytvořených 3D fotografií. Snímky lze samozřejmě i tisknout aniž by se 3D efekt vytratil.

„Mámo to sou panorámata…“

Stejně jednoduché jako vytváření pseudo 3D snímků, je skládání panoramatických fotografií. Ať už zdrojové snímky pořídíte z ruky nebo za použití panoramatického stativu, Zoner by měl být schopen automaticky nalézt společné tj spojující body jednotlivých fotografií. Mírné nepřesnosti vzniklé při fotografování z ruky by tedy neměly být na závadu. Hotové snímky opět stačí pouze označit a program sám navrhne jejich ideální spojení do jednoho celku. Celou proceduru lze samozřejmě ručně korigovat (měnit společné body a problematické spoje). Zoner si poradí i s rozdílnou expozicí jednotlivých fotografií a automaticky ji doladí včetně vyvážení bílé barvy.

Vyšší verze – nižší nároky na paměť

Další vylepšení Zoner studia již nejsou tak okatá, ale neméně důležitá. Na prvním místě jmenujme funkci takzvaného PDF promítání. Vytvořenou obrázkovou prezentaci v Zoneru jednoduše uložíte do formátu PDF a tu pak komukoliv pošlete třeba elektronickou poštou. Výhoda je v tom, že PDF reader si každý může stáhnout zdarma a e-maily s přílohou PDF nejsou, na rozdíl od těch s přílohou EXE, trnem v oku nejrůznějších antispamů a antivirů.

Změn se dočkala i část programu určená pro publikování fotografií na webu. Upravena byla synchronizace, kdy se do internetové galerie načítají pouze přibyvší fotografie a jiné změny, nikoliv celé fotoalbum jako doposud. Podporována je i přehledná stromová struktura adresářů.

Do editoru přibyly nové nástroje, které ocení především pokročilejší uživatelé. Žehlička dokáže vyhladit drobné vady obrazu (například vyhlazení tváře). Štětec a Výplň logicky slouží pro překrytí určité části obrázku zvolenou barvou. Filtr Křivky umožňuje precizní manuální nastavení barevné tonality fotografie.

Jádro programu bylo přepracováno tak, aby reagovalo na povely svižněji než předchozí verze. U Zoner Photo Studia 8 také neplatí obvyklá praxe, že čím vyšší verze, tím vyšší nároky na hardware. U "osmičky" byly paměťové nároky oproti předchozím verzím naopak sníženy. Také při síťovém užívání softwaru by zatížení přenosového pásma a serveru mělo být nižší.

Kolik to bude stát

Upgrade starší verze 7 Professional na verzi 8 Professional přijde na 999 Kč. Samostatně pořídíte Zoner Photo Studio 8 Professional za 2499 Kč. Balení obsahuje 3D brýle a knížku „Zoner Photo Studio 8 – Kouzlo digitální fotografie“. Odlehčená verze Home (neobsahuje například export do HTML a PDF, postrádá také některé pokročilejší funkce) bude stát 999 Kč a verze Classic ( je určena především na prohlížení obrázků) 499 Kč. Zoner myslí i na školy a připravil pro ně neomezenou školní multilicenci za 7990 Kč. Zvýhodněná cena takzvaného „Fair upgrade“ se bude vztahovat na zákazníky, kteří si v určitém časovém intervalu (do listopadu 2005) za plnou cenu zakoupí starší verzi Zoneru a budou ji chtít vyměnit za novou.

Autor:


Nejčtenější

Nelíbí se mi, kam se internet vydal, říká vynálezce WWW. Chce to změnit

Tim Berners-Lee představuje vizi nového, decentralizovaného internetu...

V roce 1990 spustil první webový server a odstartoval tak revoluci. Díky němu se internet rozšířil do celého světa, do...

Mučení a vraždu novináře prý nahrály hodinky Apple. Nejspíš to bylo jinak

Apple Watch 2

Údajná vražda opozičního saúdskoarabského novináře Džamála Chášakdžího na konzulátu v Turecku vyvolává mezinárodní...Ve věku 65 let zemřel na rakovinu Paul Allen, s Gatesem založil Microsoft

Paul Allen na snímku z prosince 2017.

Ve věku 65 letech zemřel v pondělí spoluzakladatel firmy Microsoft Paul Allen. Miliardář, filantrop a hledač lodních...

Návrat „imperialistického brouka“? Výzkumný program USA vzbudil obavy

Program „Hmyzí spojenci“ má změnit škůdce v pomocníky v zemědělství.

Skupina vědců v časopise Science varuje před možným zneužitím amerického výzkumného programu, který vyvíjí zcela nový...

Grafika snů: podrobné srovnání RTX 2080 s GTX 1080Ti

Porovnání grafických karet s čipem Nvidia GeForce RTX 2080 a GTX 1080Ti (vpravo)

Porovnali jsme novou grafickou kartu RTX 2080 s předchozí špičkou GTX 1080Ti. Výsledky jsou zajímavé a ačkoli v mnoha...

Další z rubriky

Odinstalujte bloatware a zkuste bitcoin peněženku v prohlížeči

Tablet pro práci i zábavu

Vyzkoušejte ve svém tabletu nebo mobilním telefonu aplikaci na správu poznámek a úkolů, nástroj na hromadné...

Apple koupil firmu, jejíž program má umět najít budoucí popovou hvězdu

Firma Asaii pomocí umělé inteligence vyhledává hudební talenty.

Firma Asaii vyvinula software, který umožní vyhledávat a sledovat potenciálně úspěšné interprety. Nyní ji koupila firma...

Software zdarma: kreslicí program pro děti nebo čištění Windows

Ilustrační foto - děti

Hledáte-li kreslicí program pro děti, řešením je Tux Paint. Vytvořit si vlastní klávesové zkratky, zautomatizovat práci...Najdete na iDNES.cz