NSA a další agentury neustále hledají způsoby, jak vylepšit své schopnosti.

NSA a další agentury neustále hledají způsoby, jak vylepšit své schopnosti. | foto: Reuters

Americká NSA měla problém: příliš mnoho dat. Vyřešil ho Trumpův poradce

  • 4
Tajné služby jako americká NSA nebo britská GCHQ sbírají ohromné množství dat. Pomáhají jim k tomu nejrůznější nástroje, o kterých víme díky Edwardu Snowdenovi. Od něj také víme, že agentury měly obavy ze zahlcení. Ale zdá se, že tento problém byl z velké části vyřešen.

Brzy to budou čtyři roky, co jsme se poprvé dozvěděli, že americká NSA provádí rozsáhlý sběr dat na internetu. Informace postupně dále přibývaly a špionážní síť se ukázala být ještě mnohem rozsáhlejší a propracovanější, než si kdo myslel: nástroj XKeyscore dokáže jednoduše vyhledávat i informace o konkrétních osobách, včetně jejich internetové komunikace. V rámci programu Skynet se zase NSA na základě vzorců chování snaží určit, kdo je terorista.

Případ Snowden

Aby tyto a další programy mohly pořádně fungovat, potřebují ohromné množství dat, které jim vlády často ochotně pomáhají zajistit kontroverzními zákony. Ale to přitom může vést ke komplikacím: agentury mohou být následně zavaleny takovým množstvím informací, že je nedokážou pořádně zpracovat a to důležité se v nich ztratí.

Minulý rok vydal server The Intercept tajné dokumenty MI5, které ukazovaly, že tyto obavy jsou reálné alespoň v případě této agentury. Nyní The Intercept opět odhaluje nová zjištění, která ukazují, že tento problém možná byl do určité míry vyřešen. Pomoci k tomu měl software soukromé firmy Palantir, spoluzaložené poradcem amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Název Palantir pochází z Pána prstenů. Jmenovaly se tak kameny, s jejichž pomocí bylo možné dohlédnout na vzdálená místa. Společnost založil americký miliardář a spoluzakladatel PayPalu Peter Thiel a její hlavní výrobek teď zřejmě pomáhá NSA, GHCQ a dalším agenturám zpracovat a vizualizovat jejich data a tím umožňuje efektivnější sledování. Software Palantiru totiž umožňuje dát dohromady do jedné databáze obrovské množství strukturovaných (např. tabulky) a nestrukturovaných (např. fotky) dat. Následně umožňuje jednoduchou analýzu a vizualizaci těchto informací.

To je důležité například proto, že jednou z potíží při práci se zmíněným programem XKeyscore bylo, že je až příliš „silný“: množstvím informací uživatele snadno zahltí. Ve článku to autor přirovnává ke snaze vyhledat něco ve vlastní e-mailové schránce, přičemž jsou vám vráceny výsledky ze všech účtů, které existují. Palantir umožňuje tyto informace importovat a lépe zpracovat: pomocí XKeyscore například analytik získá všechny IP adresy z Moskvy a Teheránu, které navštívily konkrétní webovou adresu nebo přes ně byl ve 14:15 veden hovor přes Skype. Získaný soubor dat pak Palantir zpracuje, odhalí další spojení mezi adresami a třeba i přehledně namapuje polohy na Google Earth. „Palantir je nejlepší nástroj, se kterým jsem kdy pracoval,“ píše se v doporučení analytika v uniklé prezentaci. „Je intuitivní až blbuvzdorný a zvládne věci, které by vás ani nenapadlo, že jsou možné.“ Čas potřebný k prvotní analýze údajně zkrátil o 50 %.

A není to podle všeho ojedinělé nadšení. Celá prezentace se nese v podobně uznalém tónu. Zaujala už i demonstrace v roce 2008, ze které se vracela delegace GHCQ velmi překvapená a v uniklé zprávě popisuje Palantir jako extrémně sofistikovaný. Zároveň zmiňuje obavy z vysoké ceny, ty se však ukázaly být méně důležité, jelikož do dvou let zřejmě agentura Palantir používala.

Stejná interní zpráva taktéž popisuje společnost jako „relativně nový start-up ze Silicon Valley, který je sponzorován CIA“ a zmiňuje, že má vazby na americké výzvědné služby. Zdá se tedy, že tato firma, která od počátku cílí na výzvědnou a policejní klientelu, byla už od svého vzniku spjata s některými tajnými službami.

Tak mocný nástroj, jakým Palantir zřejmě je, samozřejmě přináší i rizika. Jeho potenciál, který tak učaroval tajným službám, totiž může i podle jejich vlastního zhodnocení nabídnout příliš mnoho. Místo zahlcení informacemi hrozí prý „přeanalyzování“: nabízí tolik možností, že analytik stráví více času jejich prozkoumáváním místo toho, aby se soustředil na konkrétní úkol. Zároveň ačkoliv veškeré informace zpracovává počítač, interpretace a posuzování stále zůstává na člověku, který se pak může zaměřit na něco, na co by neměl.

Palantir trvá na tom, že je odhodlán bránit soukromí a svobodu lidí a že neustále hledá způsoby, jak toho dosáhnout při souběžném poskytování silných analytických nástrojů pro potřeby svých zákazníků. Proto také prý vytvořil interní radu poradců a akademiků PCAP, kteří jim v této oblasti mají radit. Nicméně PCAP odmítla odpovědět na dotazy serveru Intercept a není jasné, jak moc a zda vůbec s ní byly konzultovány například vztahy s vládními agenturami a pro jaké účely mohou tito klienti software použít. Jediným „ujištěním“ tak je formulka v licenci pro jeden z plug-inů, že jeho uživatel nesmí porušit „žádný relevantní zákon“ nebo soukromí či práva „kterékoliv třetí strany“.