NTFS for Windows 98 v2.0 - nenechte se omezovat strukturou disku (recenze)

aktualizováno 
Vlastníte pevný disk se souborovým systémem typu NTFS a chcete ho používat i pod staršími verzemi Windows? Pokud ano, zkuste využít jednoduchého programu, který zpřístupní všem verzím Windows souborový systém, jenž se objevil až s příchodem systému NT.

Dnes jsme si pro vás připravili malou, ale i přesto velmi zajímavou utilitku, která by neměla chybět na harddisku žádného zkušenějšího uživatele. Jak již sám název napovídá, jde o program zajišťující čtení NTFS disků pod systémem Windows 9x - NTFS for Windows 98.

Jistě jste se již někdy potřebovali přetáhnout data z jednoho PC do druhého. Pokud jde o pár mega, není problém data vypálit či poslat internetem, ale co když těch dat bude více? Pak asi bude zřejmě nejjednodušší vzít pevný disk, přenést ho a nainstalovat do PC, kam chcete data uložit. Pokud oba počítače disponují shodnými operačními systémy Windows, nenastane problém a vy si s ničím nemusíte lámat hlavu. Bohužel ale ne vždy se setkáte se stejnými systémy. Značné procento počítačů je stále vybaveno starší generací Windows, které novému souborovému svazku nerozumí. Potom vám pomůže například speciálně upravený driver, který tento neduh vyřeší za vás.

Funkce programu
Utilita pro Windows 95, 98 a ME zpřístupňuje na těchto operačních systémech pevné disky se souborovým systémem NTFS. Tato verze pouze umožňuje z těchto disků číst, nikoliv na ně zapisovat.

NTFS for Windows 98

Instalace
Po stažení samotného instalačního archívu - ntfsforwindows98 (1.13 MB) - vás instalací provede velmi jednoduchý instalátor. Na jeho samotném závěru budete vyzváni k zadání cesty, kde se nacházejí níže zmíněné soubory, které jsou nezbytné pro chod programu. Standardně jsou umístěny v adresářích Windows, respektive Windows\System32.

 • NTFS.SYS: windows\system32\drivers\ntfs.sys
 • NTOSKRNL.EXE: windows\system32\ntoskrnl.exe
 • AUTOCHK.EXE: windows\system32\autochk.exe
 • NTDLL.DLL: windows\system32\ntdll.dll
 • C_437.NLS: windows\system32\c_437.nls
 • C_1252.NLS: windows\system32\c_1252.nls
 • L_INTL.NLS: windows\system32\l_intl.nls

  Proto nejprve tyto soubory někam pečlivě zkopírujte (na přístupný disk i pro Win 9x, CD, disketu či flash disk), abyste je při samotné instalaci nemuseli horko těžko shánět.

  V neposlední řadě lze dokonce přímo v programu změnit písmeno budoucí jednotky s formátem svazku NTFS. Po tomto nastavení celý systém restartujte.

  NTFS for Windows 98

  Podrobný návod k ovládání programu
  Již během natahování systému si můžete povšimnout, že systém vypisuje na pozadí načtení nového ovladače do rezidentní paměti počítače (slouží ke kontrole disku). Ze systémových souborů a registrů spustí soubory s příslušným parametrem, tím dojde k definitivnímu namountování (připojení) jednotek, které jsou naformátované systémem NTFS. Otevřete-li libovolný souborový správce, naleznete v něm již o jeden svazek více.

  S daty ovšem nemůžete nakládat tak, jako kdybyste pracovali na operačním systému podporující NTFS disky. Protože jde o freeware, funguje z disku pouze čtení souborů a adresářů, nikoliv zápis. To ale pro přenos dat z jednoho PC na druhé bohatě stačí.

  NTFS for Windows 98 je určen pro tyto OS:

 • Windows 95
 • Windows 95 OSR2
 • Windows 98
 • Windows 98 SE
 • Windows Me
 • Samotný program disponuje navíc vlastním scandiskem, pojmenovaným NTFSCHK. Ten je spouštěn ze souboru autoexec.bat a při startu prověřuje připojované disky a zároveň zamyká jednotku před programy, které by na ni chtěly zapisovat. Zkopírování dat na NTFS pevný disk se bude jevit jako úspěšné, ale ve finále (po restartu PC) data na HDD nenajdete. Zakázáním načítání tohoto souboru si nijak nepomůžete. Ba co více, jestliže tento řádek smažete a budete se pokoušet cokoliv na disk zapsat, systém se zhroutí. Pro svůj chod potřebuje výše vyjmenované soubory.

  NTFS for Windows 98

  Další konfigurace programu se nachází pod tlačítkem Start s složkou Programy - NTFS for Windows 98. Jde o složitější nastavení, zejména pro zkušenější uživatele. Slouží zejména k nastavení jednotlivých parametrů driverů pro zvýšení výkonu disků.

  NTFS for Windows 98

  Závěr a zhodnocení
  Po celou dobu testování program jsme se nesetkali s žádnými problémy, čtení dat probíhalo na výbornou. Docházelo sice k menšímu zpoždění (oproti systému, jenž si poradí s NTFS disky), ale jen v řádech několika sekund. Pokud bylo nastaveno zamčení disků, nedocházelo ani ke hroucení systému. Doporučujeme tedy mít tuto ochranu stále zapnutou!

  Důkaz, že to opravdu funguje :)

  Malá, leč výkonná utilitka se uplatní zejména tam, kde je potřeba zprovoznit disk s NTFS systémovým svazkem. Pouhé čtení sice nepostačí každému, ale tato daň je vykoupena volnou distribucí celého nástroje, což jistě potěší.

  Autor:

  Nejčtenější

  První mezihvězdné těleso může být sluneční plachetnicí

  Rekonstrukce možné podoby planetky 1I/2017 U1 (‘Oumuamua) na základě údajů...

  První objekt od jiné hvězdy zachycený pozemskými teleskopy by podle naměřených parametrů mohl být sluneční plachetnicí,...

  Konec dvojích cen. Evropské e-shopy už Čechům nebudou účtovat přirážku

  Ilustrační snímek

  Na začátku prosince začne platit nařízení Evropské unie, které zakazuje internetovým obchodům považovat zákazníka z...

  Oumuamua může být mimozemskou časovou schránkou, řekl expert v Rozstřelu

  Astronom Petr Scheirich v diskusním pořadu Rozstřel.

  „Můj názor je, že jde o těleso přírodního původu, ale přál bych si, aby tomu tak nebylo,“ řekl v Rozstřelu o prvním...

  Okřídlení géniové. Vrány si při pokusu zvládly vyrobit složené nástroje

  Vrány se ukazují jako stále chytřejší a chytřejší.

  Nový experiment naznačuje, že bychom měli přehodnotit rčení chytrý jako liška na chytrý jako vrána. Skupina...

  Nové implantáty dovedou zlepšit paměť, ale nesmí se k nim dostat hacker

  DBS

  Elektronické implantáty by mohly podle neurovědců již v příštím desetiletí pomáhat vylepšovat paměť, zejména pacientům...

  Další z rubriky

  Google vám vyčistí v Androidu úložiště a nabídne diář ovládaný gesty

  Tablet pro práci i zábavu

  Google aktualizoval hned několik aplikací ze své dílny. Files Go zvládne praktickou analýzu složek i fungovat jako...

  Není jich moc, ale pár se najde. Užitečné doplňky pro prohlížeč Edge

  Microsoft Edge

  Jestliže patříte k té úzké skupině, která pro surfování na internetu používá Microsoft Edge, a chcete rozšířit jeho...

  Vyzkoušejte nástroje Microsoftu pro ladění Windows

  Ilustrační foto - pomoc

  Je počítač s Windows pomalý, pokulhává, vykazuje nějaké chyby nebo se o něm chcete případně dozvědět více informací?...

  Co když vás auto nechá ve štychu? Nepodceňujte rozsah asistenčních služeb
  Co když vás auto nechá ve štychu? Nepodceňujte rozsah asistenčních služeb

  Myslíte si, že základní asistenční služby obsažené v povinném ručení nebo v havarijním pojištění opravdu stačí? Každý vám říká, kam máte volat v případě nepojízdného vozidla, ale nikdo zřetelně nevysvětlí, jak vám v dané situaci pomůže vaše pojišťovna.

  Najdete na iDNES.cz