nVIDIA - udrží dosavadní tempo?

Dokáže společnost nVIDIA udržet dosavadní tempo ve vývoji nových grafických čipů pro výrobce grafických karet? A jaké jsou výsledky společnosti a co plánuje v blízké budoucnosti?

Minulý týden jsme vás seznámili v tomto článku s plány a cíli společnosti ATI technologies. Dnes přinášíme informace o jejím největším soupeři a zároveň dlouhodobém rivalovi na trhu grafických čipů, kterou je společnost nVIDIA. V současné době je jedničkou v prodeji grafických čipů snad na všech evropských i mimoevropských trzích. nVIDIA začala slavit úspěchy po uvedení čipu s označením TNT a nyní jsou grafické karty s čipy TNT2 jedněmi z nejprodávanějších vůbec. Není asi žádným překvapením, že se čipy společnosti nVIDIA díky jejich výkonům rozhodl použít také Microsoft ve svém nejnovějším produktu Xbox, kde jsou schopné zpracovat více jak 1 trilion operací za sekundu.

nVIDIA v Xboxu



Herní konzole zaznamenaly v tomto roce asi 20% nárůst oproti trhu s PC, a proto je tato oblast velice zajímavá pro obchodní činnost firmy. Dodávky grafických čipů pro konzole Xbox neustále rostou. V současnosti zaujímají více jak 10 % celkové produkce společnosti a i letos se očekává zvýšení poptávky navzdory tomu, že první vlna zájmu o konzoli XBox již opadla.

nVIDIA bude muset hodně bojovat o udržení pozice, protože i další společnosti, jako jsou například AMD a VIA, hodlají pro Xbox dodávat vlastní grafické čipy. To nepochybně zvýší nároky na vývoj nových modelů, zejména s ohledem na konečnou cenu. Mohlo by se také stát, že neuspěje v konkurenci levnějších nabídek, a tak čipy pro další generaci XBoxu bude dodávat někdo jiný. A i když je předčasné hovořit o budoucí specifikaci Xboxu, je zřejmé, že Microsoft má v úmyslu tlačit její cenu za každou cenu směrem dolů.

nVIDIA v Xboxu

Aktuálně trhu s grafickými kartami nVIDIA se 70 % vévodí, avšak v souvislosti s nástupem integrovaných grafických čipů někteří analytikové uvádějí, že lze očekávat 10-20% pokles. Nelze se tak vyhnout cenovým válkám, protože se stále více výrobců adaptuje na low-endový trh. Proto je i nadále primárním cílem nVIDIe vytváření špičkových grafických čipů.

Na vývoj specifikace OpenGL klade firma velký důraz, protože okamžitě po uvedení nového hardware, bude tato technologie schopna využít potenciál nových karet. Plánuje spolupráci s konkurenčními firmami na vývoji druhé řady této specifikace, a proto je nabádá ke sjednocení.

Viva OpenGL!

V polovině roku 2001 firma uvedla na trh grafické čipy pro notebooky a v současné době ovládá 10% podíl v této oblasti. Dell a Toshiba je ihned začaly používat ve svých přenosných počítačích a i u dalších firem se v blízké době očekává podobný postup. Co se týká trhu s PDA a mobilními telefony, tam jsou podmínky pro grafické zařízení hodně přísné jak na výkon, tak cenu. nVIDIA zatím neuvedla ani jeden produkt, ale intenzivně pracuje na vývoji čipů, které by splnily tyto požadavky.

Firma vyvíjí i čipové sady pro základní desky s integrovaným GPU, ale zatím se jí nedaří tak, jak by si přála. Hlavním problémem je jednoznačně vysoká cena. Ovšem nVIDIA je velmi optimistická a hodlá zaútočit tzv. "očesanými" verzemi, aby získala více než dosavadního 10% podílu. V současné době uvedla dvě nové čipové sady s označením nForce 615-D a 620-D, které by měly nahradit stávající řadu nForce 420-D a 415-D. Liší se podporou pamětí DDR 333 s propustností 3400 MB/s. Technologie DDR 400 se očekává nejdříve v polovině tohoto roku.

Integrovaný čip nForce

Integrovaný čip nForce

V těchto článcích jsme se vám snažili nastínit strategie a plány firem ATI technologies a nVIDIA. Jak se jim povede i nadále a jestli se jim jejich záměry splní, ukáže až budoucnost.