O křišťálový disk budou na Invexu bojovat desítky uchazečů

Na Invexu bude řada firem bojovat o veletržní ocenění, které nese název Křišťálový disk. V případě brněnského veletrhu udělení cen navrhuje pětatřicetičlenná akademie, která je tvořena zástupci odborníků, uživatelů a médií. Jaké nejzajímavější exponáty jsou do soutěže přihlášeny?

Rok co rok se na Invexu, největším veletrhu výpočetní techniky ve střední Evropě, rozdávají prestižní ocenění Křišťálový disk. I v rámci jeho dvanáctého ročníku si někteří vystavovatelé odnesou tuto prestižní cenu, jíž zhodnotí svá několikaletá úsilí na poli informačních a komunikačních technologií. Cenu uděluje ředitel veletrhu na doporučení akademie, která je tvořena 35člennou skupinou odborníků z akademické obce, uživatelské sféry a médií.

Hodnocené exponáty bude hodnotitelská akademie posuzovat ve dvou základních kolech. V prvním kole určí ze všech hodnocených exponátů nominaci na ocenění, v kole druhém pak doporučí exponáty k udělení Křišťálových disků. Exponáty budou posuzovány na základě podkladů dodaných přihlašovatelem a předvedení exponátu na expozici. Výsledky prvního kola hodnocení, nominace, budou oficiálně zveřejněny v pondělí 7. října a v živém zpravodajství je najdete ve speciální příloze iDNES na adrese invex.idnes.cz, samotné Křišťálové disky pro rok 2002 budou uděleny na slavnostním ceremoniálu ve čtvrtek 10. října a aktuálně je opět najdete na dříve zmíněných stránkách. Odhadovat, jak to všechno nakonec dopadne, je dnes ještě předčasné, z přihlášených exponátů se však dá usuzovat, kudy se v současnosti ubírá informační sektor trhu.

V kurzu jsou nyní zejména podniková řešení. Firma Abosys Říčany usiluje o Křišťálový disk s projektem „pronájem podnikového ekonomického informačního systému on-line po internetu“, stejné ocenění hodlá získat nová verze podnikového informačního systému od LCS Noris.NET, nová generace KOSTKA Pro SB či zástupce elastických informačních projektů QI.

Zájem je také o komunikaci, a to nejen tu podnikovou. Svědčí o tom zhruba desítka exponátů týkajících se právě tohoto segmentu trh. V kurzu jsou i bezpečnostní systémy, na Křišťálový disk je nominován šifrovací systém AreaGuard, který chrání citlivá data uživatele nebo firmy před zcizením a následným zneužitím nežádoucí osobou.

Žhavou novinkou v nominacích na Křišťálový disk je na poslední chvíli přihlášený procesor Opteron od společnosti AMD, který je prvním zástupcem osmé generace mikroprocesorů. Jeho nová architektura dovoluje provozovat jak současné 32bitové aplikace, tak budoucí 64bitové programy na 64bitovém jádře procesoru, což poskytuje uživateli vysoký výkon společně s širokou kompatibilitou.

Kromě jádra pak bude o přízeň akademické obce usilovat i obal, konkrétně absolutně tichý, pasivně chlazený počítač Adriana 2 od Počítačového servisu nebo výkonná mobilní pracovní stanice Celsius od Fujitsu-Siemens Computers spojující v sobě parametry špičkového stolního počítače a lehkost a mobilnost laptopu. Za zmínku pak jistě stojí také modulární kapesní počítač Pocket LOOX 600, absolutní novinka založená na nejnovějším a nejrychlejším procesoru ve své řadě Intel XScale 400 Mhz.

Je těžké odhadnout, který z exponátů si nakonec odnese prestižní ocenění Křišťálový disk, ve všech případech jde totiž o velmi zajímavá řešení či zařízení, a to nejen pro „technoidy“, ale i pro laického návštěvníka akce. O řadě těchto technologií totiž v budoucnu ještě jistě uslyšíme, nestanou-li se mezitím samozřejmou součástí našeho života.


Témata: Fujitsu, Intel, Siemens