Starý set-top-box, nový firmware. „Moje menu“ postupně nahradí současné rozhraní

Starý set-top-box, nový firmware. „Moje menu“ postupně nahradí současné rozhraní | foto: Václav Nývlt, Technet.cz

Televizní program je přežitek. Nové rozhraní O2TV má změnit návyky

  • 130
O2TV přichází s novým rozhraním, díky testovacímu set-top-boxu jsme si s ním mohli pohrát ještě před jeho spuštěním. Televizní program a orientace podle kanálů je potlačena, hlavní prostor dostal výběr doporučeného obsahu.

Nová koncepce rozhraní O2TV vychází z jednoduchého předpokladu. Divák nesedá k televizoru s tím, že si pustí ČT, Novu nebo HBO, ale s tím, že se chce dívat na nějaký typ pořadu a je mu jedno, kde jej vysílají.

„Ze statistik jsme viděli, že i když má uživatel k dispozici více než stovku televizních stanic, pořady vybírá listováním v prvních dvou desítkách a jen výjimečně se pouští někam dál - už ho ten proces nebaví. A ačkoli není problém si kanály seřadit dle vlastního uvážení, pustí se do toho málokdo,“ vysvětluje David Duroň, vedoucí projektu O2TV.

Nekvalitní tituly upozadí

Odpovědí má být nová položka „Chci se dívat na ...“ se seznamem žánrových kategorií: nejlepší filmy, komedie, dětské a rodinné, akční a dobrodružné, krimi, sci-fi a fantasy, seriály a dokumenty. V těch jsou vybrané již odvysílané pořady daného žánru, přičemž jako hlavní kritérium výběru je hodnocení ve filmové databázi IMDB - vybrané filmy mají alespoň 65 %. Z tohoto předvýběru - kvalitní tituly, zamýšlený žánr, připravené ke spuštění od začátku - si pak divák může mnohem rychleji vybrat titul, který si pustí.

Nové rozhraní O2TV
O2TV

V novém rozhraní O2TV není nutné pořady vybírat z televizního programu, systém vám nabídne předvýběr těch kvalitních, které jsou k dispozici k okamžitému přehrání. Filmy jsou doplněné obrázky distribučních přebalů.

Stejné hodnotící kritérium kvality je aplikováno i na nabídku filmů ve videotéce O2. Vyjma novinek, které jsou nasazovány podle plánu smluvních distributorů, jsou ve videotéce upřednostňovány jen tituly s hodnocením nad 60 %. „Samozřejmě jsme při nastavování služby zvažovali, co s filmy jako Babovřesky, které mají na IMDB zhruba 30 %, ale jsou pro některé diváky atraktivní. Rozhodli jsme se, že kvalitativní pravidlo nebude mít pro trvalé tituly výjimky. Takové tituly ve videotéce najdete vyhledáváním, ale systém je proaktivně nabízet nebude,“ doplňuje Duroň.

Tedy vlastně jednou výjimkou (v redakčním zkoumání neověřenou) je nabídka pornografických titulů. A co je překvapivé, v dobách nekonečných zásob na internetu je tento žánr údajně až nečekaně populární.

Rozkoukané a nahrané

Nové rozhraní, takzvané „Moje menu“, bude postupně softwarovou aktualizací nahráno na všechny nové set-top-boxy - tedy ty „malé černé“ EKT DID7006, na starší „velké stříbrné“ iCAN 3800TW se již kvůli nedostatečnému výkonu hardware nedostane. První zákazníci budou mít nové „Moje menu“ již v pondělí 9. října.

Skladba rozhraní „Moje menu“ je úplně nová a po prvotním pocitu přílišného zaplnění jsme si na něj rychle zvykli. První položkou je relativně malé okénko s živým příjmem naposledy vybrané stanice, reprodukce je samozřejmě se zvukem. O jednu pozici vedle je vstup do televizního programu, tedy klasického EPG.

Nové rozhraní O2TV

O kousek vedle se nachází další podle nás šikovná položka - „Rozkoukáno“. Ta umí pokračovat s přehráváním naposledy ze „zpětného shlédnutí“ přehrávaného pořadu. Těchto položek by to podle nás mohlo být více, například na tři poslední pořady - přeci jenom set-top-box zpravidla používá celá rodina.

Na stejné úrovni najdete i přístup k seznamu nahraných pořadů nebo odkaz na „Film týdne“ z videotéky O2TV.

O řádek níže jsou pak náhledy aktuálních vysílaných pořadů na jednotlivých stanicích - seřazených shodně se seznamem kanálů.

Nové rozhraní O2TV
Nové rozhraní O2TV

Ve spodních patrech rozhraní „Moje menu“ pak najdete novinky z videotéky, vstup na žánrové kategorie videotéky a nakonec i k aplikacím.

Na testovacím set-top-boxu byly reakce menu příjemně rychlé a neměli jsme pocit, že zdržuje. Jako nešikovné naopak vnímáme EPG, které, jakmile jej opustíte (například pro načtení informací o pořadu) zapomene pozici, kde jste byli a vrátí se na aktuální čas a naladěný kanál. Pokud se musíte znovu proklikat na řádek 45 a o šest hodin dřív, je to otrava.

Budoucnost by měla být osobnější

Celkově hodnotíme rozhraní „Moje menu“ jako významný krok vpřed. Kde však vidíme stále rezervy (ale ani konkurence je nemá vyřešené), je míra přizpůsobení se konkrétnímu uživateli. Pokud bude - a je to v plánu - systém vnímat, které pořady sledujete a podle toho upravovat nabídku titulů, je potřeba, aby věděl, kdo jej zrovna používá - jinak bude dětem nabízet filmy pro rodiče a naopak.

Určitou míru přizpůsobení může O2TV nabídnout podle Davida Duroně již nyní. „Diváci se v průběhu dne chovají statisticky předvídatelně a tak víme, kdy koukají malé děti, kdy maminky na mateřské, kdy starší děti a kdy třeba senioři a zároveň víme, co sledují - a tak můžeme v čase přizpůsobit výběr nabízených pořadů,“ doplňuje šéf O2TV.

A co nabízí konkurence? V tuto chvíli připravujeme velké srovnání O2TV, UPC Horizon, Digi2Go, Kuki.TV a Lepší.TV.