Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Obchod s pirátskými hudebními nahrávkami vzrostl o 50 procent

aktualizováno 
Škody napáchané hudebními piráty činily za loňský rok 4,3 miliardy USD. Více než 40 procent prodaných nahrávek bylo pirátských. Takové jsou výsledky výroční zprávy Federace fonografického průmyslu.

Více než 40 procent prodaných nahrávek je pirátských a nárůst prodeje ilegálních hudebních CD nosičů činí 50 procent na celkových 950 miliónů CD. Škody napáchané hudebními piráty činí 4,3 miliardy amerických dolarů. Ve své výroční zprávě tyto statistiky uvádí společnost IFPI - International Federation of the Phonographic Industry - zabývající se bojem proti hudebnímu pirátství.

Nejvyšší míra pirátství byla zaznamenána v rozvojových zemích. S přehledem vede Paraguay - s více než 99 procenty prodaných ilegálních nosičů. Následují státy jako Rusko, Čína, Brazílie či Indonésie. Tyto země patří k největším pirátským trhům a na rozsáhlých tržištích lze sehnat prakticky cokoli, a to nejen z hudební oblasti, ale i softwaru či her.

Česko se řadí mezi průměr, IFPI jako problém naší země uvádí především kopírování CD za pomoci veřejných kopírek. Možná si vzpomenete na populární službu Duplex. Ta instalovala své přepisovací mechaniky především do půjčoven videokazet či CD. Ještě před zhotovením kopie CD, musel zákazník podepsat smluvní podmínky, ve kterých se zavazoval k veškerým rizikům plynoucích z případného nelegálního kopírování. Právně tedy služba byla také v pořádku, ovšem podpis podmínek byl pouhou formalitou, kterou následoval výběr libovolného počtu originálních CD povětšinou v té samé půjčovně a jejich nasledné vypálení. To bylo zřejmě také trnem v oku Policii ČR, která na počátku prosince roku 2000 zabavila na veškerých provozovnách Duplexu zařízení sloužící k vytváření kopií CD, na základě podaného trestního oznámení. To podala Mezinárodní asociace fonografického průmyslu. Duplex byl obviněn z porušování zákona, aby trestní stíhání mohlo být v některých případech (v každém městě se službou se případ projednává individuálně) za zhruba půl roku zastaveno. Služba měla být poté zpřístupněna, vzhledem k některým nedořešeným soudním procesům se zatím "nepálí".

Federace fonografického průmyslu zveřejnila také některé ze svých úspěchů, co se potírání hudebního pirátství týče. Za uplynulý rok bylo zrušeno více než 40 výrobních linek CD. IFPI do svých statistik nezahrnuje domácí "paliče". Zpráva uvádí statistiky prodeje ilegálních CD vyrobených právě na linkách. Povětšinou se jedná o několik (desítek) vypalovaček instalovaných na jednom místě a profesionální zázemí i organizaci vytváření nelegálních CD. K těm jsou přibalovány booklety a CD rovněž potištěna. Od originálních médií jsou prakticky k nerozeznání, spodní vrstva CD je povětšinou též identická s tou u originálu.

Výzkum se nezabývá dalšími úniky - například skrze P2P sítě. O jejich eliminaci se však IFPI zasluhuje měrou vrchovatou - více než tisíc hudebních serverů sloužící ke stahování hudby bylo zrušeno. Obecně však platí pravidlo, že v případě zrušení jednoho webu s MP3 vznikne deset dalších. Stejný případ platí u peer-to-peer sítí - viz legendární Napster.

Autor:Nejčtenější

„Neříkej, že už to děláme!“ Tahák šéfa Facebooku ukazuje, čeho se bál

Mark Zuckerberg vypovídá před americkým Kongresem. Jeho poznámky unikly na...

Mark Zuckerberg, zakladatel a šéf sociální sítě Facebook, vypovídal dlouhé hodiny před americkými kongresmany v...

Pilotovi se nechtělo střílet, ale musel. Sestřelení letu KAL 902

Letoun Korejských aerolinií po nouzovém přistání na zamrzlém jezeře.

Před 40 lety sovětská protivzdušná obrana sestřelila dopravní letadlo korejských aerolinek, které se dostalo na území...Ruská armáda zavedla do výzbroje „smrtící kombajny“. Byly i v Sýrii

BMPT Terminátor

Ruská armáda dala do zkušebního provozu deset vozidel Terminátor určených pro palebnou podporu tanků. Některá z těchto...

Voda na Marsu je. Chová se však zvláštně a může i levitovat

Na povrchu Marsu můžeme spatřit nejenom doklady o proudění kapalné vody v...

Dva experimenty ukázaly, že na povrchu Marsu se voda chová výrazně jinak, než jsme zvyklí. Například místní „bahno“...

Youtuber zaplakal. V přímém přenosu mu hackeři ukradli 40 milionů

Ian Balina zřejmě během hacku přišel o více než dva miliony dolarů v...

Přijít o miliony dolarů je ve světě kryptoměn až neuvěřitelně snadné. Přesvědčil se o tom i Ian Balina, americký...

Další z rubriky

Britská policie dopadla dealera díky otisku prstu z fotky na WhatsAppu

Snapdragon fingerpring

Dealerovi ve Walesu se stala osudnou fotografie sdílená přes komunikační síť WhastApp. Policisté ho dopadli díky fotce,...

Chcete dál používat Facebook? Budete muset souhlasit s cílením reklamy

(Ilustrační snímek)

Facebook bude nadále cílit reklamu, jen si k tomu vyžádá váš souhlas. V případě, že odmítnete, nebudete mít možnost...

Tipy na zajímavé weby: Nejnebezpečnější přejezdy v ČR i délka vaší cesty

Nebezpečné přejezdy

Portál Mapotic.com poradí, na které železniční přejezdy v České republice si dát pozor. Cestování po Praze ulehčí...

Najdete na iDNES.cz