Obezita náctiletých má svůj původ už v dětství (ilustrační foto).

Obezita náctiletých má svůj původ už v dětství (ilustrační foto). | foto: Profimedia.cz

O obezitě rozhoduje už prvních pět let života, zjistili vědci

  • 28
Předpoklady k nadváze a obezitě během dospívání vznikají již během prvních pěti let života. K tomuto závěru dospěli vědci z atlantské Emory University na základě dlouhodobého sledování vývoje výšky a hmotnosti u téměř 8 000 dětí ve věku 5 až 14 let.

Výsledky studie publikované v The New England Journal of Medicine mimo jiné ukázaly, že třetina dětí, které trpěly před nástupem do školky nadváhou, se svých potíží nezbavila ani do absolvování osmé třídy základní školy.

"Hlavním sdělením této studie je, že obezita má kořeny už v počátcích života a sklony nabyté k ní dále přetrvávají i během puberty a dospělosti," okomentovala pro The New York Times studii svých atlantských kolegů Ruth Loosová, profesorka preventivní medicíny Icahnovy zdravotní školy v Mount Sinai ve státě New York. Spolu se svými kolegy věří, že výsledky výzkumu pomohou v boji proti chronické obezitě, která postihuje čím dál více občanů Spojených států.

Pětina dospívajících v USA je obézní

Co je BMI?

Body mass index, česky index tělesné hmotnosti, se používá pro přibližné posouzení tělesné hmotnosti. Vypočítá se podílem hmotnosti (v kilogramech) a druhé mocniny výšky (v metrech) posuzovaného člověka. Ideální BMI dospělého člověka je v rozmezí 18,5 až 25. Nižší hodnoty značí podváhu, vyšší naopak nadváhu až obezitu.

BMI je pouze orientační ukazatel a nemůže být objektivně určen například u kulturistů nebo těhotných žen.

Spočítejte si BMI na kalkulačce OnaDnes.cz.

Do studie se zapojilo celkem 7 738 různých dětí, které byly v průběhu devíti let celkem sedmkrát váženy a měřeny. Na počátku sledování bylo shledáno 12,4 % dětí obézními (hodnota jejich body mass indexu spadala do pásma nad 95. percentilem, tedy výše jejich BMI patřila mezi 5 % nejvyšších naměřených hodnot) a dalších 14,9 % z nich trpělo nadváhou (BMI v pásmu mezi 85. a 95. percentilem). Při posledním měření ve 14 letech bylo 20,8 % dětí obézních a 17 % mělo nadváhu. Polovina z dětí, které trpěly nadváhou v osmé třídě základní školy, měla nadváhu už ve školce a téměř tři čtvrtiny sledovaných obézních adolescentů byly obézní již v předškolním věku.

Zatímco některé děti se během sledování svých problémů s hmotností zbavily, jiné, které původně měly BMI v normě, ztloustly a spadly tak do kategorie nadváhy či obezity. Během let se ovšem riziko toho, že některé dítě přibere natolik, že by dosáhlo nadváhy, nebo se dokonce stalo obézním, postupně snižovalo. Průměrně v 11 letech se BMI většiny účastníků ustálilo – děti s normální hmotností už nepřibraly a děti trpící nadváhou či obezitou nezhubly. Výsledky studie dále prozradily, že riziko toho, že silné dítě v předškolním věku bude v osmé třídě základní školy obézní, je čtyř až pětinásobné než u jeho hubenějších vrstevníků.

Co za to může a jak s tím bojovat?

Jedním z rizikových faktorů dětské obezity může být i vysoká porodní hmotnost. Přestože autoři studie nesledovali vývoj výšky a hmotnosti dětí od narození do nástupu do školky, měli k dispozici porodní hmotnosti všech účastníků měření. Děti, které v tabulkách hmotností zaujímaly ty nejvyšší pozice, byly nejčastěji ty, které při narození vážily 4 a více kilogramů.

Odborníci na výživu ale upozorňují zejména na ovlivnitelné faktory a doporučují zlepšení stravování malých dětí, vzdělávání v oblasti výživy, omezení automatů se sladkými nápoji a pravidelnou fyzickou aktivitu.

"Fakt, že tyto aktivity nefungují příliš dobře, je způsoben tím, že ve věku pěti let je ve většině případů už pozdě," řekla pro The New York Times profesorka University of Georgia a odbornice na výživu Leann L. Birchová a poukázala tak na to, že je potřeba omezovat rizikové faktory dětské obezity již od útlého věku.

V Česku tlouštíků nepřibývá

Nadváha a obezita trápí i Čechy. Přestože loňský průzkum společnosti STEM/MARK uskutečněný v rámci programu Všeobecné zdravotní pojišťovny Žij zdravě, do kterého se zapojilo 2 058 respondentů z celé České republiky, ukázal, že i když od roku 2008 u nás obézních lidí příliš nepřibývá, trpí 34 % dospělých Čechů nadváhou a 21 % obezitou.

Počet českých obézních dětí dětí s nadváhou není ovšem sledován a k dispozici jsou jen zastaralá data z posledního celostátního antropologického výzkumu z roku 2001. Ten ukázal, že mezi dětmi ve věku 6 až 11 let je 8,75 % těch, kteří trpí nadváhou, a 6,5 % dalších je obézních. Studie z roku 2011 pak přišla s podobnými čísly: 6,2 procent dětí s nadváhou, 6 procent s obezitou.

I díky vyšší dostupnosti sladkostí s vysokým obsahem cukru, dostupnějšímu jídlu z fastfoodů a především nezdravým návykům se podle panelu vědců a odborníků na dětskou obezitu zvýšil její výskyt v USA za posledních čtyřicet let trojnásobně. Příčiny obezity jsou komplexnější a souvisí do značné míry nejen s genetikou, ale také výchovou nebo finančními možnostmi rodiny. Paradoxně právě děti z rodin s nízkými příjmy jsou obezitou ohroženy více. "Mnoho rodin využívá jídlo jako něco, čím mohou zahnat myšlenky na svoji jinak neutěšenou situaci," připomíná Geoffrey Canada z americké organizace pro děti v Harlemu. "A my jim teď řekneme, že jim vezmeme i to poslední, co jim přináší nějaké uspokojení?" Prevence obezity tedy podle něj musí začít mnohem dříve, než si rodina osvojí nebezpečnou pozitivní zpětnou vazbu spojující jídlo a štěstí.