Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

„Nezastavitelný“ růst obnovitelných zdrojů se v roce 2018 zastavil

Během posledních dvaceti let se výkon instalovaných obnovitelných zdrojů elektřiny každým rokem pravidelně zvyšoval. Loňský rok ovšem znamenal nečekanou výjimku.

Fotovoltaická elektrárna u brněnského letiště se rozkládá na 40 hektarech a má výkon 21,2 megawattu. V Česku jsou jen tři větší. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Jak uvádí statistiky sebrané Mezinárodní agenturou pro energii (IEA), celkový výkon obnovitelných zdrojů postavených a uvedených do provozu v loňském roce nebyl vyšší než v roce 2017. Stalo se to poprvé od roku 2001. V obou letech byly nainstalovány zdroje zhruba o výkonu 177 GW.

Hlavního „viníka“ IEA našla v Číně, přesněji řečeno v téměř přesně rok starém rozhodnutí výrazně omezit podporu fotovoltaických elektráren. Výnos (v čínštině zde), který na burze srazil ceny firem z oboru o desítky procent, přišel naprosto nečekaně na konci loňského května a zcela změnil zavedená pravidla. Mimo jiné snižoval výkupní cenu elektřiny a zavedl celkový dotační strop pro tento druh elektráren (byl 10 GW, ale nepočítaly se do něj projekty dokončené ke konci května).

Meziroční přírůstek obnovitelných zdrojů od roku 2000 do roku 2018

Byť se tedy očekávalo, že země uvede do provozu více fotovoltaiky než v roce 2017, nakonec byl meziroční trend opačný. Zatímco v roce 2017 Čína uvedla do provozu solární elektrárny o výkonu 53 GW, v roce 2018 to bylo nakonec zhruba o pětinu méně, tedy přibližně 44 GW. Celkový výkon čínských fotovoltaických elektráren dnes činí zhruba 170 GW (celkový výkon českých je cca 2 GW, německých 40 GW).

Byť oficiální čínská místa mlčí, protože se nikomu zodpovídat nemusí, podle dostupných informací byla nejpravděpodobnějším důvodem omezení podpory snaha snížit deficit státního fondu pro podporu obnovitelných zdrojů. Ten už má v současnosti schodek přes 100 miliard jüanů (cca 330 miliard Kč) a dalo se předpokládat, že nadále naroste.

Obor si nakonec s ukončením podpory poradil lépe, než analytici očekávali. Bezprostředně po oznámení se objevily odhady, že v Číně se nakonec instaluje jen něco přes 30 GW nového výkonu ve fotovoltaice. Letos ovšem přišlo další ochlazení: za první čtvrtletí letošního roku byly v Číně uvedeny do provozu solární elektrárny o výkonu zhruba 5,2 GW.

Celkový výkon by ovšem mohl být vyšší, snad někde mezi 30-40 GW. Čína totiž zatím oznámila, že nové projekty bude podporovat alespoň nepřímo, například lepším přístupem k půjčkám, podporou dlouhodobých odběrových smluv s distributory a především příslibem kompenzací za tu vyrobenou elektřinu, kterou síť nedokáže z kapacitních či jiných důvodů odebrat.

Nejde (jen) o panely

Protože Čína a obecně právě fotovoltaika byly tahouny růstu obnovitelných zdrojů v posledních letech (vítr už často nestačí cenově konkurovat), dá se opatrně předpovídat, že v letošním roce by trend mohl být poměrně blízký tomu loňskému. Patrně se nedá očekávat prudký vzestup celkové instalované kapacity.

To i přesto, že celkově se dá očekávat další pokles ceny panelů a snad i dalších komponentů. Trhu stále dominují, a ještě zřejmě roky budou dominovat, křemíkové panely, jejich výrobní cenu se v posledních letech nedaří dramaticky snižovat. Trendem je tedy zvyšování výkonu při zachování či mírném navýšení ceny. Například prodlužováním jejich životnosti z běžných dvaceti na třicet let či zaváděním „oboustranných“ panelů, které sbírají světlo i svou zadní stranou. Články na zadní straně samozřejmě vyrobí výrazně méně elektřiny než na přední, ale vše je jen otázka ceny. Pokud jsou takové panely například o 10 procent dražší, ale vyrobí o 15 procent více elektřiny, investorům se vyplatí už sama úspora za místo.

Zvláště proto, že v řadě lokalit (Evropa je asi nejlepším příkladem) jsou ovšem hlavním problémem jiné náklady, tedy především na pozemky, stavební práce a samozřejmě mzdy. V zemích EU podle developerů dnes u větších projektů činí náklady na samotné panely necelou třetinu celkové investice.

Dalším problém je pak ostrá konkurence mezi jednotlivými obnovitelnými zdroji na trzích, kde je jejich podíl již poměrně výrazný. Například v Německu, které v březnu vyrobilo téměř 55 procent elektřiny z obnovitelných zdrojů. To sice nijak neohrozilo stabilitu sítě, Německo je v tomto ohledu evropský premiant, ale pro samotné „nové“ zdroje. Zjednodušeně řečeno se ukazuje, že velká část z nich vyrábí najednou a tím znatelně sráží okamžité ceny elektřiny. Při výpočtu návratnosti nových solárních zdrojů se tak musí počítat s výrazně nižší než průměrnou tržní cenou elektřiny. 

Cena je stále ještě ve většině lokalit příliš vysoká, ukazuje právě loňský vývoj a speciálně pak dramatické události na čínském trhu. Zatím se tedy „nová energetika“ stále bez masivní podpory neobejde. Situace se jistě může poměrně brzy změnit, a to jak díky dalšímu snižování cen obnovitelných zdrojů, tak případně zaváděním dalších technologií, tedy především baterií všeho druhu, které mohou změnit ekonomiku provozování obnovitelných zdrojů.

Autor:
  • Nejčtenější

Námořníci USA propašovali před 100 lety na palubu bitevní lodi prostitutku

v diskusi je 30 příspěvků

13. dubna 2024

V dubnu 1924 zažilo americké námořnictvo obrovský skandál, který se dostal na titulní stránky...

Skvělý filmový zvuk bez velké instalace. Test nejzajímavějších soundbarů

v diskusi je 17 příspěvků

15. dubna 2024

Položíte jej na polici před televizor, propojíte kabelem, zapojíte do zásuvky a během pár chvil se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Uvidíme v budoucnu na obloze druhý Měsíc? Příčinou může být neobvyklá hvězda

v diskusi je 12 příspěvků

17. dubna 2024

Velmi neobvyklá hvězda éta Carinae v 19. století náhle zjasnila a stala se druhou nejjasnější...

OBRAZEM: Po zkušenostech s Moskvou neponechává Litva otázku výzbroje náhodě

v diskusi je 19 příspěvků

11. dubna 2024

Litva se stala členem obranné aliance NATO v roce 2004. Pro zajištění vlastní bezpečnosti v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Patnáct zbytečných obětí. Před 100 lety vybuchl důl Gabriela na Ostravsku

v diskusi jsou 4 příspěvky

12. dubna 2024

Dvanáctý duben 1924 přinesl vážnou důlní katastrofu v Československu. Výbuch v dole Gabriela v...

Lotyšská armáda je malá, materiálem nehýří, ale Ukrajině něco ze svého poslala

v diskusi je 5 příspěvků

18. dubna 2024

V roce 2004 vstoupilo Lotyšsko do NATO, přesto nemůže nechat svou případnou obranu pouze na bedrech...

Pes na Měsíci či Marsu už nemusí být fikce. NASA trénuje průzkumného robopsa

v diskusi nejsou příspěvky

17. dubna 2024  15:12

Vědci z projektu Lassie, sponzorovaném americkou NASA, zdokonalují robotického psa pro použití při...

Na dům mu spadl odpad z vesmíru. Nyní NASA potvrdila, že je to kus z baterie

v diskusi je 6 příspěvků

17. dubna 2024  11:50

Před několika týdny proběhla médii informace o varování německého Spolkového úřad pro civilní...

Uvidíme v budoucnu na obloze druhý Měsíc? Příčinou může být neobvyklá hvězda

v diskusi je 12 příspěvků

17. dubna 2024

Velmi neobvyklá hvězda éta Carinae v 19. století náhle zjasnila a stala se druhou nejjasnější...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...