Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Velká změna USB dokončena. Bude úplně jiné a poradí si s převrácením

  13:31aktualizováno  13:31
Po čtyřech měsících čekání byly konečně zveřejněny podrobnosti o nové verzi kabelu pro USB 3.1. A zdá se, že všechny sliby došly naplnění. Tak například nový konektor označovaný jako Type-C nebude rozlišovat vertikální orientaci a bude na obou stranách kabelu stejný.

Předpokládané tvary kabelů a konektorů pro rozhraní USB 3.1 | foto: Foxconn

Na začátku loňského prosince zveřejnila organizace USB Implementers Forum (USB-IF) informaci o připravovaném novém konektoru pro chystané rozhraní USB 3.1 (v současnosti je nejnovější USB 3.0). Slíbila oboustrannou konstrukci u níž nebude záležet, jak zasunete konektor do zdířky.

Tento týden pak USB-IF zveřejnila podle serveru CNet podrobnosti nového formátu na vývojářském fóru Intelu IDF v Číně. A vše odpovídá. Nová koncovka Type-C je hranatější, kompaktnější a univerzálnější.

Fotogalerie

V praxi to znamená, že se již uživatel nebude muset trápit s tím, jaký konec kabelu patří do počítače a jaký k připojenému zařízení. Navíc odpadne i starost o orientaci konektoru, protože jej lze připojit i otočený o 180°.

Další novinkou je kliknutí, které se ozve, když je USB zapojeno správně. To by naznačovalo, že by mohlo jít o připojení za pomoci magnetu, jako je to u některých konkurenčních rozhraní. Finální specifikace má být hotova letos v červenci. USB-IF slibuje, že konektor vydrží minimálně deset tisíc odpojení a připojení a bude připraven na rychlejší varianty USB i zvýšené požadavky na napájení.

Z výše uvedeného vyplývá, že nová generace USB kabelů nebude kompatibilní s tou starší, ale samozřejmě budou připraveny i upravené kabely s konektory Standard-A či Micro-B. Ty pak budou vyhovovat nárokům USB 3.1.

Nové USB Type-C má rozměry 8,3 × 2,5 mm, což je sice méně než u klasického Standard-A, ale je o něco větší než Type-B s rozměry 6,85 × 1,8 mm, které se prosadilo v mobilních telefonech.

Drátové o bezdrátové USB

Tento nový standard přitom USB-IF oznámila již loni v srpnu s tím, že má zhruba dvojnásobně zrychlit teoretickou propustnost tohoto rozhraní, a to až rychlostí 10 Gb/s. To je sice rychlost, jakou dosahuje konkurenční ThunderBolt od Intelu, ale pouze v první generaci. Ta druhá, která má brzy přijít, totiž slibuje až 20 Gb/s.

Zvýšenou rychlost USB 3.1 dovoluje zlepšený způsob kódování dat.

Podle dostupných informací by se nové USB mohlo na trhu objevit ke konci roku 2014. Hlavní rozvoj se pak očekává v roce 2015.

USB má ještě jedno želízko v ohni: bezdrátový formát Media Agnostic (MA) USB. To je plánovaná bezdrátová verze USB využívající standardy 60GHz sítě WiGig, WiMedia UWB pracujícího v pásmu 3,1 -10,6 Ghz, ale i klasického wi-fi a dalších standardů. To by teoreticky mohlo přinést rychlost kolem 7 Gb/s. Zatím je vše ve stádiu dokončené specifikace, jak vyplývá i z PDF na stránkách USB.org. Jedno bezdrátové USB tu již dokonce máme. Nese označení Wireless USB (wUSB) a my jsme ho měli možnost otestovat již v roce 2008.

Autor:


Nejčtenější

Termovize: podívejte se, jak se pečou turisté na Staroměstském náměstí

Záběry z termokamery na Staroměstském náměstí

Infračervené Slow TV se vrací. Na Staroměstské náměstí v Praze jsme umístili infrakameru, která v přímém přenosu...

Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...

Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Záhada lidských lebek na rakvi velmože rozluštěna. Může za ně tajemný řád

Hrobka Jana Jiřího ze Švamberka. Detail nepravého madla v podobě dvou železných...

Nález nepoškozené hrobky a kovové rakve významného šlechtice Jana Jiřího ze Švamberka byl sám o sám o sobě...

Další z rubriky

Apple zřejmě chystá vlastní biometrický čip, měl by zachraňovat životy

Wafer 14nm PLUS

Společnost Apple se stále více soustředí na vývoj vlastních čipů, díky kterým může mít svůj hardware i software lépe...

Microsoft ukazuje rybičky, které mu plavou kolem datového centra

Webkamera sleduje dění kolem potopených í serverů v rámci projektu Natick od...

Microsoft má pod mořem datové centrum. Aby tento projekt zpropagoval, přidal k němu webkameru, která sleduje podmořský...

Nvidia má novou generaci grafických karet. Profi modely doplní hráčské

Nová grafická karta Quadro RTX s jádrem Turing od Nvidie.

Nvidia poněkud překvapivě uvedla informace o připravovaných grafických kartách s novým jádrem Turing na konferenci pro...

Najdete na iDNES.cz