Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Velká změna USB dokončena. Bude úplně jiné a poradí si s převrácením

  13:31aktualizováno  13:31
Po čtyřech měsících čekání byly konečně zveřejněny podrobnosti o nové verzi kabelu pro USB 3.1. A zdá se, že všechny sliby došly naplnění. Tak například nový konektor označovaný jako Type-C nebude rozlišovat vertikální orientaci a bude na obou stranách kabelu stejný.

Předpokládané tvary kabelů a konektorů pro rozhraní USB 3.1 | foto: Foxconn

Na začátku loňského prosince zveřejnila organizace USB Implementers Forum (USB-IF) informaci o připravovaném novém konektoru pro chystané rozhraní USB 3.1 (v současnosti je nejnovější USB 3.0). Slíbila oboustrannou konstrukci u níž nebude záležet, jak zasunete konektor do zdířky.

Tento týden pak USB-IF zveřejnila podle serveru CNet podrobnosti nového formátu na vývojářském fóru Intelu IDF v Číně. A vše odpovídá. Nová koncovka Type-C je hranatější, kompaktnější a univerzálnější.

Fotogalerie

V praxi to znamená, že se již uživatel nebude muset trápit s tím, jaký konec kabelu patří do počítače a jaký k připojenému zařízení. Navíc odpadne i starost o orientaci konektoru, protože jej lze připojit i otočený o 180°.

Další novinkou je kliknutí, které se ozve, když je USB zapojeno správně. To by naznačovalo, že by mohlo jít o připojení za pomoci magnetu, jako je to u některých konkurenčních rozhraní. Finální specifikace má být hotova letos v červenci. USB-IF slibuje, že konektor vydrží minimálně deset tisíc odpojení a připojení a bude připraven na rychlejší varianty USB i zvýšené požadavky na napájení.

Z výše uvedeného vyplývá, že nová generace USB kabelů nebude kompatibilní s tou starší, ale samozřejmě budou připraveny i upravené kabely s konektory Standard-A či Micro-B. Ty pak budou vyhovovat nárokům USB 3.1.

Nové USB Type-C má rozměry 8,3 × 2,5 mm, což je sice méně než u klasického Standard-A, ale je o něco větší než Type-B s rozměry 6,85 × 1,8 mm, které se prosadilo v mobilních telefonech.

Drátové o bezdrátové USB

Tento nový standard přitom USB-IF oznámila již loni v srpnu s tím, že má zhruba dvojnásobně zrychlit teoretickou propustnost tohoto rozhraní, a to až rychlostí 10 Gb/s. To je sice rychlost, jakou dosahuje konkurenční ThunderBolt od Intelu, ale pouze v první generaci. Ta druhá, která má brzy přijít, totiž slibuje až 20 Gb/s.

Zvýšenou rychlost USB 3.1 dovoluje zlepšený způsob kódování dat.

Podle dostupných informací by se nové USB mohlo na trhu objevit ke konci roku 2014. Hlavní rozvoj se pak očekává v roce 2015.

USB má ještě jedno želízko v ohni: bezdrátový formát Media Agnostic (MA) USB. To je plánovaná bezdrátová verze USB využívající standardy 60GHz sítě WiGig, WiMedia UWB pracujícího v pásmu 3,1 -10,6 Ghz, ale i klasického wi-fi a dalších standardů. To by teoreticky mohlo přinést rychlost kolem 7 Gb/s. Zatím je vše ve stádiu dokončené specifikace, jak vyplývá i z PDF na stránkách USB.org. Jedno bezdrátové USB tu již dokonce máme. Nese označení Wireless USB (wUSB) a my jsme ho měli možnost otestovat již v roce 2008.

Autor:Nejčtenější

Zemřel Stephen Hawking, nejslavnější fyzik současnosti. Bylo mu 76 let

Britský fyzik Stephen Hawking

Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý, ve věku 76 let zemřel....

Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

Časová osa přechodu na DVB-T2.

Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...

Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

Slavný archeolog objevil „první město“. A podváděl i ze záhrobí

James Mellaart (s cigaretou) v Çatal Hüyük v 60. letech

Pohled do pozůstalosti zpětně usvědčil autora jednoho z největších archeologických objevů 20. století ze systematického...

Další z rubriky

Nové chytré brýle vypadají překvapivě normálně. Do oka vám kreslí laser

Redaktor Dieter Bohn testuje chytré brýle Intel Vaunt (testovací prototyp,...

Společnost Intel ukázala prototyp chytrých brýlí Vaunt. Na rozdíl od Google Glass vypadají na první pohled celkem...

Apple tajně vyrábí vlastní obrazovky microLED

iPhone X je nejdražším smartphonem současnosti

Technologický gigant v neuveřejněném testovacím projektu vyrábí obrazovky microLED. Tenčí a jasnější nástupci současné...

Tablety dál umírají. O Vánocích se jim naposledy dařilo

(Ilustrační snímek)

Apple si s iPadem udržuje vedení, nejvíce ale rostl Kindle Fire od Amazon - jako jedinému z hlavních výrobců se mu...

Najdete na iDNES.cz