Obraz, zvuk i ovládání bez drátů: Asus WAVI propojí i váš počítač s TV

aktualizováno 
TEST - Asus WAVI kombinuje technologie bezdrátového HDMI a bezdrátového USB. Propojí počítač s televizorem nebo třeba Blu-ray přehrávač s projektorem. Bez drátů přenese FullHD obraz a prostorový DTS-HD zvuk.

Set pro bezdrátový přenos Asus WAVI | foto: Václav Nývlt, Technet.cz

Máte v pracovně výkonný, ale přeci jenom hlučný počítač a chcete si z něho v obýváku pouštět filmy? Přesně pro takovou situaci je Asus WAVI jako stvořený - z obýváku bude možné počítač ovládat myší a klávesnicí a televizor bude sloužit i jako druhý monitor. 

WAVI (akronym z Wireless Audio Video Interaction) je set bezdrátového vysílače a přijímače, který zapojíte mezi váš zobrazovač (televizor, projektor) a zdroj obrazu a zvuku (počítač, Blu-ray přehrávač).

Po zapnutí se obě zařízení automaticky najdou, spárují a během několika sekund začnou fungovat. Pro uživatele je to snazší, než instalovat a schovávat běžný HDMI kabel.

Přenáší obraz, zvuk, ale i povely a data

Pokud jako zdroj zvolíte počítač, k WAVI ho připojíte nejen HDMI, ale i USB kabelem. Do přijímače pak můžete připojit USB myš a klávesnici, nebo třeba USB paměť. Díky technologii Wireless USB se přihlásí do systému připojeného počítače.

Asus WAVI - zadky

Ke zdroji obrazu a zvuku připojíte "vysílač" (na obrázku dole), má pouze HDMI rozhraní a USB port. K zobrazovači připojíte "přijímač" (na obrázku nahoře), má dva USB porty a LAN vstup pro aktualizaci firmwaru.

Trochu nás zklamala přenosová rychlost. Na vzdálenost zhruba čtyř metrů nám data "letěla" rychlostí 9,6 Mbit/s ve směru od přijímače k vysílači (přenos z USB paměti) a 14,4 Mbit/s ve směru opačném (zápis na USB paměť). To je rychlost dostatečná pro většinu běžných periferií, při přenosu velkých souborů by ale zdržovala.

Přenos obrazu a zvuku je komplikován několika omezeními. Navzdory specifikaci uváděné výrobcem se nám nepodařilo přenášet prokládané video, tedy především 1080i. Bez potíží jsou progresivní signály, tedy hlavně 1080p, případně 720p. Nepříjemné jsou delší výpadky obrazu během přepínání rozlišení.

Asus WAVI - vnitřnosti

Vnitřnosti Asus WAVI: nalevo vysílač, napravo přijímač. U vysílače si povšimněte zcela samostatné karty bezdrátového USB. Obě zařízení se při delším provozu významně zahřívají, chladiče vidíme ale jen u přijímače.

Přenos 1080p obrazu byl ale naprosto bezproblémový. Pro účel přenosu je sice komprimován, ale na 46" televizoru byl FullHD obraz velmi dobrý. Stopy komprese nebyly příliš patrné z běžné pozorovací vzdálenosti ani u akčnějších scén.

U prvních testovacích kusů přitom recenzenti zmiňovali potíže s kvalitou obrazu. Problém zřejmě vyřešila aktualizace firmware.

Potěšil nás přenos zvuku. WAVI si poradilo i s DTS-HD a po zapojení HDMI kabelu do referenčního receiveru Pioneer SC-LX 71 jsme si tak mohli vychutnat i kvalitní prostorový zvuk. Žádné potíže nečiní ani šifrovaný HDCP přenos u chráněných Blu-ray disků.

Asus WAVI

"Krabičky" jsou trochu větší, než by člověk očekával u bezdrátových adaptérů. Rozměry činí 240 × 170 × 29 mm.

Přenos v pásmu 5 GHz se nepopere s většinou domácích wi-fi sítí

Přenos HDMI signálů probíhá pomocí technologie WHDI. Za tou stojí konzorcium firem Amimon, Hitachi, Motorola, Samsung, Sharp, Sony a LG. Ve specifikaci umožňuje nekomprimovaný přenos 1080p obrazu, včetně 3D stereoskopického signálu. Přenáší i ovládací povely v rámci CEC (Consumer Electronic Control). Pokud dálkovým ovladačem televizoru ovládáte i připojený Blu-ray přehrávač, komunikace povelů proběhne i bezdrátově.

Vysílá v pásmu 5 GHz, takže nebude kolidovat s většinou současných domácích wi-fi sítí, které "jedou" na frekvenci 2,4 GHz.

Závěr: solidní, ale s nedostatky

WAVI lze koupit za 4 990 Kč včetně DPH. Jako náhrada kabelu je to samozřejmě částka vysoká. Ovšem jako vyřešení problému "jak to propojit, když tam kabel prostě nedotáhnu" zase tak dramaticky vysoká není.

Zařízení funguje dobře, instalace i obsluha je velmi jednoduchá a přenášený obraz i zvuk velmi kvalitní. Omezující je především nefungující přenos prokládaných videosignálů a 24p videa ve filmovém režimu.

Nejčtenější

Oumuamua může být mimozemskou časovou schránkou, řekl expert v Rozstřelu

Astronom Petr Scheirich v diskusním pořadu Rozstřel.

„Můj názor je, že jde o těleso přírodního původu, ale přál bych si, aby tomu tak nebylo,“ řekl v Rozstřelu o prvním...

Samopal vz. 58, který není samopalem, má vyšší kadenci než kalašnikov

Československý samopal vz. 58 V - verze pro výsadkáře se sklopnou opěrkou.

V Československu vzniklo několik typů palných pěchotních zbraní, které se mohly směle rovnat se zahraniční konkurencí....

Okřídlení géniové. Vrány si při pokusu zvládly vyrobit složené nástroje

Vrány se ukazují jako stále chytřejší a chytřejší.

Nový experiment naznačuje, že bychom měli přehodnotit rčení chytrý jako liška na chytrý jako vrána. Skupina...

Nové implantáty dovedou zlepšit paměť, ale nesmí se k nim dostat hacker

DBS

Elektronické implantáty by mohly podle neurovědců již v příštím desetiletí pomáhat vylepšovat paměť, zejména pacientům...

Změna v TV vysílání se blíží. Vše, co musíte vědět o přechodu na DVB-T2

Nelamte si s DVB-T2 hlavu. Vše podstatné se dozvíte níže.

Informační kampaň k přechodu na nový standard pozemního televizního vysílání DVB-T2 může stát až 350 milionů korun. V...

Další z rubriky

PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

Časová osa přechodu na DVB-T2.

Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...

Přišli jste o pohádky a kulturu? Poradíme, jak znovu naladit ČT :D a ČT art

Kanál ČT :D/art nově naladíte v HD v DVB-T2.

V souvislosti s přechodem na nový vysílací standard DVB-T2 začínají změny. Některé televizní kanály se budou přesouvat,...

Tento týden přibyly čtyři vysílače DVB-T2. Jižní Čechy však stále chybí

Mapa pokrytí signálem přechodové sítě DVB-T2 na konci února 2018

České radiokomunikace spustili další dva vysílače přechodové sítě DVB-T2. Nové vysílání také nyní mohou chytat zájemci...

Najdete na iDNES.cz