Kosmodrom v Kourou - řídící středisko letu

Kosmodrom v Kourou - řídící středisko letu | foto: Jan Kužník, Technet.cz

OBRAZEM: Kosmodrom, odkud vzlétl nový satelit. Budete na něj koukat i vy

  • 21
Je večer, tma, teplota kolem třiceti. Dusno. Přes teleobjektiv pozoruji osvícenou raketu, která je ode mě pět kilometrů. Najednou prales ozáří prudké světlo a ozve se strašný rachot. Ariane 5 právě vynáší do vesmíru satelit Astra 3B. Koukat se na něj budete i vy.

Takhle nějak jsem si dopředu představoval svůj zážitek z kosmodromu Kourou ve Francouzské Guyaně. Jako jediný novinář z Česka jsem byl pozván, abych mohl sledovat start rakety Ariane 5 na vlastní oči. Vše však bylo nakonec úplně jinak.

Start byl kvůli závadě na startovacím zařízení z 26. března několikrát posunut až na pátek 21. května. Poslední neúspěšný pokus o start se odehrál 9. dubna a skončil 42 sekund před zážehem. Na Technetu jsme o něm psali v tomto článku.

Start rakety Ariane 5 s Astrou 3B na palubě

Každopádně, špičkový, ale desetikilový objektiv Canon 300 mm s clonou 2,8, se kterým mě málem nepustili na palubu, zůstal nevyužit. Více v článku: Vypuštění satelitu Astra 3B odloženo. Družice přinese více HDTV kanálů i 3D.

Start rakety Ariane 5 s Astrou 3B i komunikačním satelitem COMSATNw-2 na palubě se však nakonec povedl a pravděpodobně se odehrál přesně tak, jak je popisováno výše.

Kosmodrom v Kourou, Francouzská Guyana: řídící středisko startu, na stožáru vlajka České republiky, která je taktéž členem Evropské kosmické agentury

Kosmodrom kousek od rovníku

Velkou výhodou kosmodromu v Kourou je jeho blízkost k rovníku (pět stupňů severní šířky). Díky rotaci Země a tím i takzvanému efektu praku (anglicky slingshot effect) je raketa při startu zdarma urychlena. To samozřejmě znamená výraznou úsporu paliva.

Z Kourou lze přímo létat na všechny druhy oběžných drah. Astra 3B má namířeno na geostacionární oběžnou dráhu, která se nachází 35 800 kilometrů nad rovníkem.

Kosmodrom v Kourou, Francouzská Guyana: před řídícím střediskem stojí maketa Ariane 5 v téměř životní velikosti

Kromě raket Ariane 5 z Kourou startují i menší Vegy. Kvůli výhodné poloze a neustálým potížím s Kazachstánem, kde se nalézá Bajkonur, začnou koncem roku z Kourou startovat i ruské Sojuzy. Už se pro ně staví startovací rampa a další vybavení.

Zatímco Ariane unese 10 tun, Vega pouze 1,5 tuny užitečného nákladu. Sojuzy mají nosnost 3 tuny.

Kosmodrom v Kourou, Francouzská Guyana: řídící středisko letu. Na monotorech je ještě vidět raketa Ariane 5 připravená k později zrušenému startu.

Kosmodrom v Kourou, Francouzská Guyana: řídící středisko letu. Na monotorech je ještě vidět raketa Ariane 5 připravená k později zrušenému startu. Kosmodrom v Kourou, Francouzská Guyana: řídící středisko letu. V popředí model rakety Ariane 5.

Řídící středisko letu v centru Jupiter je od vzletové rampy vzdáleno 14 kilometrů. Prostoru za sklem se příznačně říká akvárium.

.

Astra 3B satelit pro Českou republiku

3D i HDTV programy

  • výrobce: EADS Astrium
  • odběratel: SES ASTRA
  • platforma Eurostar E3000
  • umístění: 23,5 východně
  • tříosý stabilizační systém
  • počet transpondérů: 64 (60 v Ku-pásmu - 11.45 až 12.75 GHz, 4 v Ka-pásmu - 21.4 až 22 GHz)
  • rozměry: 4,5 x 3,2 x 2,8 m
  • rozteč na orbitu: 39,8 m
  • životnost satelitu: 15 let
  • hmotnost: 5,4 tuny
    Satelit Astra 3B vyrobený firmou Astrium čeká v továrně v Toulouse na transport do Jižní Ameriky

    Satelit Astra 3B vyrobený firmou Astrium čeká v továrně v Toulouse na transport do Jižní Ameriky.

    Satelit Astra 3B vyrobený firmou Astrium čeká v továrně v Toulouse na transport do Jižní Ameriky

    Satelit Astra 3B vyrobený firmou Astrium čeká v továrně v Toulouse na transport do Jižní Ameriky

  • .

    Kosmodrom v Kourou, Francouzská Guyana: co samolepka, to jeden úspěšný start. Řídící středisko letu.

    .

    COMSATBw-2

    komunikační satelit pro armádu

  • výrobce: EADS Astrium
  • odběratel: Německé Ministerstvo obrany
  • umístění: 63 východně
  • tříosý stabilizační systém
  • počet transpondérů: 4 pro SHF pásmo, 5 pro UHF pásmo
  • rozměry: 2,8 x 1,8 x 2,9 m
  • rozteč na orbitu: 17,2 m
  • životnost satelitu: 15 let
  • hmotnost: 2,4 tuny
  • Kosmodrom v Kourou, Francouzská Guyana: řídící středisko staru zeje prázdnotou. Start byl odložen.

    Kosmodrom v Kourou, Francouzská Guyana:  řídící středisko startu je chráněno proti případné havárii. Jde vlastně o podzemní bunkr, který se uzavírá několik desítek minut před startem a otevírá až když je mise bezpečně ukončena.

    Řídící středisko startu je chráněno proti případné havárii. Jde vlastně o podzemní bunkr, který se uzavírá několik desítek minut před startem a otevírá se, až když je mise bezpečně ukončena.

    Kosmodrom v Kourou, Francouzská Guyana:  řídící středisko startu, kontrolní monitor a odpočet startu

    Řídící středisko startu, kontrolní monitor a odpočet startu. Horní číslo ukazuje Koordinovaný světový čas UTC, dolní údaj je okamžitý čas odpočítávání.

    Kosmodrom v Kourou, Francouzská Guyana: řídící středisko startu

    Kosmodrom v Kourou, Francouzská Guyana: původní odpalovací rampa, ze které odstartovala první raketa Ariane. Příští rok bude zbourána.

    Kosmodrom v Kourou, Francouzská Guyana: dnes již nepoužívaný vchod do bunkru / řídícího střediska startu, odkud byly řízený první lety Ariane. Dnes je na vrcholku bunkru vyhlídka na novou odpalovací rampu.

    Dnes již nepoužívaný (zazděný) vchod do bunkru/řídícího střediska startu, odkud byly řízený první lety Ariane 1, 2 a 3. Dnes je na vrcholku bunkru vyhlídka na novou odpalovací rampu ELA-3.

    Kosmodrom v Kourou, Francouzská Guyana: původní odpalovací rampa, ze které odstartovala první raketa Ariane. Příští rok bude zbourána.

    Startovací rampa ELA-2 pro nosiče Ariane 1,2 a 3 byla již zbourána.

    Kosmodrom v Kourou, Francouzská Guyana: původní odpalovací rampa, ze které odstartovala první raketa Ariane. Příští rok bude zbourána.

    Kosmodrom v Kourou, Francouzská Guyana: Ariane 5 je vytahována z haly pro finální montáž před startem. Odtud putuje už rovnou na vzletovou rampu

    Kosmodrom v Kourou, Francouzská Guyana: Ariane 5 na vzletové rampě. Sloupy okolo slouží jako ochrana proti bleskům.

    .

    Kosmodrom v Kourou, Francouzská Guyana: stavba odpalovací rampy pro ruské rakety Sojuz

    Kosmodrom v Kourou, Francouzská Guyana: stavba odpalovací rampy pro ruské rakety SojuzKosmodrom v Kourou, Francouzská Guyana: stavba odpalovací rampy pro ruské rakety Sojuz

    Stavba základny pro Sojuzy je místo, kde se ke startovní rampě paradoxně podíváte nejblíže. První ruské rakety začnou z Kourou létat už v druhém pololetí letošního roku.

    Kosmodrom v Kourou, Francouzská Guyana: stavba odpalovací rampy pro ruské rakety Sojuz, kámen z kosmodromu Bajkonur

    Na stavbě odpalovací rampy pro ruské Sojuzy nesmí chybět symbolický základní kámen z kosmodromu Bajkonur. Všechny nápisy jsou zde pochopitelně v ruštině. Pracují zde převážně Rusové.

    Kosmodrom v Kourou, Francouzská Guyana: stavba odpalovací rampy pro ruské rakety Sojuz, kámen z kosmodromu Bajkonur

    Stavba odpalovací rampy pro ruské rakety Sojuz-ST.

    Firmě Canon velmi děkujeme za zapůjčení fotografického vybavení.