CERN - škody způsobené při havárii v urychlovači LHC

CERN - škody způsobené při havárii v urychlovači LHC | foto: CERN

Obří urychlovač částic CERN poběží až v roce 2010

  • 23
Loni slavnostně spuštěný a vzápětí poškozený urychlovač částic bude muset počkat na plný provoz nejdříve v roce 2010. Navíc jeho oprava bude stát mnohem více, než se původně čekalo.

Oprava největšího urychlovače částic na světě bude stát mezi 20 a 26 miliony eur (558 až 726 milionů korun), oznámil ve švýcarském magazínu Sonntag ředitel Evropské organizace jaderného výzkumu (CERN) Rolf-Dieter Heuer. Dosavadní odhad činil v přepočtu zhruba 420 milionů korun. Urychlovač byl v polovině loňského září po devíti dnech zkušebního provozu odstaven kvůli poruše, kterou prý zavinila lidská chyba.

"Chci mít jistotu, že bude fungovat," prohlásil Heuer, podle nějž na opravu budou dohlížet nejen odborníci z CERN, ale také externisté. "Pověřil jsem externí skupinu, aby provedla dodatečné kontroly," vysvětlil německý fyzik.

"Když na něčem pracujete dlouho, existuje riziko, že už neuvidíte všechny nedostatky," dodal.

Za poruchu urychlovače může pravděpodobně vada jednoho z 10 000 spojů, jež mají zajistit propojení mezi supravodivými magnety LHC. Tento spoj se přehřál, vytvořila se trhlina a v tunelu se uvolnilo helium, používané k chlazení.

Urychlovač má umožnit provést pokusy, které pomohou nahlédnout na první okamžiky existence vesmíru. Je umístěn nedaleko Ženevy. Jeho kruhový tunel měří 27 kilometrů a je asi 100 metrů pod zemí. Je vybaven soustavou 9 600 velkých magnetů, které řídí a urychlují tok částic až téměř k rychlosti světla.

Jeho stavba trvala více než 12 let, pracovalo na ní 7 000 lidí a stála 3,76 miliardy eur, uvedla AFP. Opravené části se budou spouštět postupně, znovu funkční má být urychlovač nejdříve v roce 2010.