Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Obývák budoucnosti a největší LCD televize na světě. CES 2007

aktualizováno 
Byli jsme na největším veletrhu spotřební elektroniky CES. Viděli jsme živého Billa Gatese, největší plochou televizi na světě a další zajímavosti.

Co letošní CES (Consumer Electronic Show) pořádaný v Las Vegas  přinesl? Bezchybnou, ale nijak oslňující keynote Billa Gatese, o které se mluvilo i na stáncích konkurence. Velmi impresivní prezentaci zařízení, které s Windows Vista spolupracují nebo jsou na nich přímo založeny. Nové modely plochých televizorů s novými technologiemi jako je OLED a LED, nepřeberné množství navigačních systémů, které díky nízké výrobní ceně a současně velké popularitě (zejména v USA) dnes montuje každý, zajímavá bezdrátová řešení pro přenos obrazu i zvuku atd.

CES 2007 - Keynote Billa Gatese

CES nepřinesl nic revolučně nového, ale to snad nikdo ani nečekal. Vše je logicky podřízeno především masové spotřebě a skutečně zajímavé nápady a kombinace, jako je třeba iPhone od Applu (více na Mobil.cz zde) se prostě neobjevují každý den. Místo toho se dočkáme velkého množství stejného zboží s mírně vylepšenými parametry za mírně nižší (a neustále klesající) ceny.

CES 2007 - Fotka na paíře nebo na LCD?
O kvalitě současných plochých TV se mohli návštěvníci přesvědčit i v expozici Canonu. Skutečné fotografie byly promíchány s monitory.

Také zahraniční komentátoři se shodují v tom, že věk elektronických gadgetů, ať už tím myslíme hloupůstky typu MP3 přehrávač nebo plazmovou televizi, je v plném proudu. Podle deníku The New York Times má v průměru každá americká domácnost ve své výbavě nejméně 25 elektronických zařízení, což je dvakrát více než před deseti lety.

CES 2007 - Plazmové TV Panasonicu
Plazmové TV značky Panasonic

Modrý a červený – Blu-Ray a HD DVD

Disky obou znepřátelených systémů HD DVD a Blu-Ray visely na každé volné nástěnce. Živě se diskutovalo a předváděly se možnosti v obou táborech. Blu-ray ve svém stanu ohromoval množstvím filmových studií stojících na jeho straně. Formát HD DVD na tom není o nic hůře, i když jeho hlas na CESu nebyl tak hlasitý. Navíc má na své straně celý pornoprůmysl, který kdysi prakticky rozhodl o masovém rozšíření videokazet VHS a pohřbil tehdy nadějnou Betu (a dějiny se, jak známo, opakují...).

CES 2007 - LG - HD DVD a Blu-Ray přehrávač

 CES 2007 - LG - HD DVD a Blu-Ray přehrávač  CES 2007 - LG - HD DVD a Blu-Ray přehrávač
Přehrávač značky LG zvládne Blu-Ray i HD DVD disky

Aby toho nebylo málo, hned na první tiskovce veletrhu představila firma LG přehrávač, který přehraje oba formáty a zákazníkovi tedy může být úplně jedno, jaký disk si kupuje (viz tento článek na Technet.cz). Zásadním problémem je zatím cena (cca 1200 dolarů), která se přesně rovná  součtu cen samostatného HD DVD a Blu-Ray přehrávače.  Prodávat se bude i počítačová mechanika stejných vlastností a za totožnou cenu. 

CES 2007 - Přednášející drží v rukou specifikaci formátu Blu-Ray
Přednáška ve stánku Blu-Ray. Přednášející drží v ruce kompletní specifikaci formátu.

Toshiba na CESu ukázala i svůj nejnovější počin na poli paměťových médií. Na HD DVD-ROM disk se vejde až 51GB dat.

CES 2007  CES 2007 - Samsung CES 2007

Bezdrátově i obraz s HD rozlišením

Zaujala nás zajímavá řešení pro bezdrátový přenos obrazu v HD kvalitě. Bezdrátové HDMI představil například Philips a prototyp USB dokovací stanice pro bezdrátový přenos signálu přes DVI byl k vidění na tiskovce Toshiby. Zařízení spolupracuje zatím pouze s firemní novinkou, našlapaným notebookem – tablet PC Portégé R400 (viz tento článek na Technet.cz).

CES 2007 - Bezdrátové HDMI od Philipsu
Bezdrátové HDMI pro propojení televize a přehrávače od Philipsu

CES 2007 - Keynote Billa Gatese CES 2007 - Keynote Billa Gatese
Tisková konference Toshiba. Notebook tablet PC Portégé R400.

V budoucnu bude stačit položit notebook na stůl a bez jakéhokoliv složitého nastavování a drátování se obraz objeví i na „připojené“ televizi. Pokud počítač odnesete mimo dosah transmitteru a opět se s ním vrátíte zpět, systém to automaticky rozpozná a bez jakéhokoliv zásahu obraz opět začne přenášet.

Malinký problém tkví v tom, že se zatím jedná o nestandardizované řešení a tudíž si na jeho komerční rozšíření budeme muset nějakou chvilku ještě počkat.

CES 2007 - Full HD televize od Sony CES 2007 - Blu-Ray přehrávač Sony a nová HD kamera téže značky
Full HD televize, Blu-Ray přehrávač nová HD kamera značky Sony

 Keynote Billa Gatese
CES 2007 - Keynote Billa Gatese CES 2007 - Keynote Billa Gatese CES 2007 - Keynote Billa Gatese
CES 2007 - Keynote Billa Gatese CES 2007 - Keynote Billa Gatese CES 2007 - Keynote Billa Gatese
CES 2007 - Keynote Billa Gatese CES 2007 - Keynote Billa Gatese CES 2007 - Keynote Billa Gatese
CES 2007 - Keynote Billa Gatese CES 2007 - Keynote Billa Gatese CES 2007 - Keynote Billa Gatese

CES 2007 - Keynote Billa Gatese

CES 2007 - Keynote Billa Gatese
Hlavní hrdina Billova proslovu - Windows Home Server. Zařízení se má stát centrem domácí sítě a tím i zábavy. Server propojí všechny domácí počítače.Toshiba na CESu ukázala i svůj nejnovější počin na poli paměťových médií. Na HD DVD-ROM disk se vejde až 51 GB dat.

CES 2007  CES 2007 - Samsung CES 2007

Sharp na svém stánku předváděl prototyp systému, který umožňuje propojení a přenos HD obrazu a ostatních dat přes domácí elektrický rozvod. Zjednodušeně řečeno: přes zásuvku si do počítače nebo do televize, z jednoho pokoje do druhého, pošlete jak HD obraz i zvuk (dokonce lze streamovat dva HD obsahy najednou), tak i online data z internetu.

CES 2007 - Ploché televize od Sharpu značky Aquos
Ploché televize Sharp

Ploché a ještě plošší televize

Pochopitelně nechyběly ploché televize. Tedy nejen že nechyběly, ale ony byly doslova všude. Nové generace plazmových nebo LCD televizí představil Samsung, Pioneer, Panasonic, Philips, Sony, LG, Hitachi, Sharp a samozřejmě další. Posledně jmenovaný se pochlubil v současnosti největším „elcédéčkem“ na světě. Celých 108 palců (2,7 metru) je už opravdu slušná úhlopříčka. Ovšem když kolem takové televize projdete, je to stejné jako minout slušně hřející kamínka (spotřebu raději ani nechceme znát :-) ).

CES 2007 - Prototypy OLED obrazovek od Sony

CES 2007 - Prototypy OLED obrazovek od Sony CES 2007 - Prototypy OLED obrazovek od Sony
OLED obrazovky od Sony. Na menších obrázcích si můžete po rozkliknutí přečíst technickou specifikaci.

Pohled na nové prototypy OLED obrazovek společnosti Sony byl skutečným zážitkem. Nejen, že relativně nová technologie (OLED = organic light-emitting diodes – viz tento článek na Technet.cz) nabízí opravdu špičkový obraz, ale zároveň umožňuje vyrábět ještě tenčí obrazovky (doslova ultratenké) s nižší spotřebou elektrické energie. Obraz je skutečně jako živý i díky impozantnímu kontrastu 1 000 000 : 1.  Zatím však existují pouze prototypy s maximální délkou úhlopříčky 27 palců (0,7 metru). Sony zatím testuje zájem trhu. První se na OLED televize budou koukat Japonci, nejdříve však v roce 2008.

CES 2007 - Největší LCD televize na světě od Sharpu (značka Aquos)
Největší LCD televize na světě od Samsungu

Samsung se kromě klasických LCD TV prezentoval i plochou televizí s LED podsvícením. Ledky jdou úplně zhasnout, čímž se dosahuje kontrastu až 100 000 : 1. 

CES 2007 - Samsung LCD televize s LED podsvícením
Televize Samsung s LED podsvícením

Kapesní MP3 video přehrávače a ostatní lahůdky z veletrhu CES vám přineseme v dalším díle.

Aktuální zpravodajství vám přinášíme ve spolupráci s T-Mobile.

Autor:


Nejčtenější

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...

Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

Horký nápoj vás ve vedru ochladí lépe, zjistili vědci. Ale má to háček

Horký nápoj v horkém létě?

Biologie lidského těla někdy funguje přesně naopak, než by člověk čekal. Příkladem je pití horkých nápojů v létě. Zní...

Další z rubriky

ČT Sport zatím z DVB-T nezmizí, všem kanálům ale zhorší obraz

HD příjem kanálu ČT :D/art dnes najdete v DVB-T2 v přechodové síti 11. (příklad...

Česká televize se rozhodla navzdory původním záměrům ponechat v celoplošného DVB-T multiplexu sportovní kanál ČT Sport....

O2TV má nový set-top-box, nejlepší funkce si nechává na později

Nový set-top-box O2TV

Službu O2TV můžete ode dneška sledovat prostřednictvím nového set-top-boxu. Některá vylepšení lze začít využívat hned,...

Rozuzlení: Platit je třeba za každý televizor. Výjimku má snad jen IPTV

Příklad televizoru, který je na dobré cestě k nezpůsobilosti pro příjem...

Neexistuje televizor, za který by nebylo podle zákona potřeba platit koncesionářské poplatky. To, že na něj doma nic...

Najdete na iDNES.cz