Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Ochrana prolomena: Filmy v HD jsou zdarma na internetu

aktualizováno 
Není tomu ještě ani tři týdny, co svět obletěla zpráva, že počítačový uživatel skrývající se pod přezdívkou muslix64 zkopíroval HD DVD s Kubrickovou Olověnou vestou, a na internetu už jsou první kopie filmů HD DVD.

Nástupnické formáty DVD se ještě ani neobjevily v tuzemských obchodech a jeden z nich už přišel o svoji ochranu proti kopírování. Filmy s vysokým rozlišením z disků HD DVD lze kopírovat. Kopie snímků se ihned objevily na internetu. Je absurdním faktem, že díky pirátům se tak k filmům ve vysokém rozlišení dostanou i uživatelé v Česku.

V uzavřených komunitách sdílejících filmy ve vysokém rozlišení to vře. První uživatelé si pořídili externí HD DVD mechaniky k Xboxu 360, připojili je k počítači a zkopírovali přes ně filmy na nosičích nové generace. Ripy mají kolem 25 GB a jedná se o kompletní disky včetně bonusů, varování proti kopírování i menu. Soubory jsou ve formátu EVO, které je vlastně jakýmsi VOB souborem na HD DVD. Ve VOB souborech jsou uložena data na DVD.

HD DVD disky

Vše začalo na sklonku roku 2006, kdy uživatel s přezdívkou muslix64 na fóru Doom9.org (www.doom9.org), které se zabývá prácí s videem, zvukem, titulky a kopírováním originálních nosičů, oznámil, že zkopíroval film Olověná vesta.

Přišel domů a napadlo ho, jak na to

Sám popisoval situaci tak, že přišel domů s čerstvě zakoupenou originálkou a HD DVD mechanikou. Těšil se, že si film pustí, ale čekalo ho hořké zklamání, když mu jeho softwarový přehrávač napsal, že nemá monitor s DVI chráněným pomocí HDCP. Musel tedy své zobrazovací zařízení připojit analogově, což však znamenalo, že nemohl film sledovat v té nejvyšší kvalitě. Několik dní poté strávil pročítáním technických specifikací HD DVD a jeho ochrany AACS (Advanced Access Content Systém). Tyto specifikace jsou běžně dostupné na internetu. Postupně zjistil, že klíč potřebný k rozšifrování obsahu HD DVD se nachází na samotném disku a že při přehrávání v počítači je tento klíč dostupný v operační paměti počítače.

Klíč našel, zkopíroval a sám naprogramoval jednoduchou aplikaci nazvanou prostě BackupHDDVD. Do ní stačilo vložit kód získaný v paměti RAM a mohl zkopírovat na svůj pevný disk kompletní obsah HD DVD nosiče. Dokonce natočil video, kde ukazuje, že jeho systém kopírování opravdu funguje. Vidět bylo na YouTube, ale rozzuřené Warner Bros. ho nechalo odstranit, protože na něm byly záběry z filmu. Odkaz tedy uvádět nebudeme, ale při zadání hesla „AACS is unbreakable“ ho určitě přes Google najdete jinde sami.

Jak film zmenšit na přijatelnou mez

Další metou je pro pirátské skupiny možnost enkódovat zdrojový materiál z HD DVD do XviDu či vyspělejšího x264, které by umožnily jejich snazší přehrávání, snížily velikosti filmu až na třetinu při zachování téměř stejné kvality obrazu. Na běžně dostupných fórech už řada lidí pracujících s videem tuto otázku řeší a některé příspěvky naznačují, že se už dostavil i úspěch. Nikdo však zatím veřejně nic nerozhlašuje, neboť přílišné zviditelnění by mohlo pro dotyčného znamenat nemilou žalobu ze strany filmových studií.

O necelých čtrnáct dní později už se na internetu objevily první kopie HD DVD disků, které mohou přehrát uživatelé s nainstalovaným Power DVD či WinDVD ve verzi podporující tento typ optických disků. Není potřeba mít ani grafickou kartu s výstupem s HDCP, ani monitor s HDCP, video lze pustit i na běžné LCD televizi či plazmové obrazovce připojené k počítači. Jelikož se ovšem jedná o soubor s rozlišením obrazu 1080p (1920x1080 bodů) komprimovaným pomocí kodeku VC-1 od Microsoftu, je potřeba mít opravdu výkonný počítač. Datový tok se běžně pohybuje kolem 20 Mbitů. Za minimální konfiguraci se považuje počítač s dvoujádrovým procesorem, RAM minimálně 1 GB a pokud možno výkonnou grafickou kartou schopnou hardwarově video dekódovat. Toto se samozřejmě netýká pouze zkopírovaných HD DVD, ale i originálních nosičů.

HD DVD používá na rozdíl od konkurenční technologie Blu-ray pouze jeden typ ochrany, kterou je AACS. Samotná ochrana zatím proražena nebyla. Uživatelé disky rozšifrovali, jak už bylo řečeno výše, získáním platného klíče, které je u každého filmu jiný. To znamená, že nemají ještě úplně vyhráno.

AACS totiž umožňuje zakázat u disků, které budou teprve vydány, přehrávač (softwarový i stolní) a tím znemožnit získání platného klíče. V případě softwarového přehrávače by se jednalo pouze o zákaz oné „nepovedené“ verze. Nicméně se jedná v jistém slova smyslu o velký úspěch HD DVD, protože v USA a západní Evropě už válka formátů zuří naplno, a ten, jenž bude možné kopírovat, má mnohem větší šanci získat si přízeň uživatelů.

Ochran je příliš mnoho

Zatím nezkopírovatelný Blu-ray proto může paradoxně kvůli své „dokonalosti“ prohrát. Situace se ovšem může nakonec obrátit i tak, že všechna studia vyhlásí podporu Blu-rayi a naopak HD DVD kvůli své „nedokonalosti“ prohraje. Otázky také visí nad novými Windows Vista, do nichž Microsoft na nátlak nahrávacích společností implementoval různé ochrany, které znemožní nainstalovat cracknutou aplikaci či pracovat s nelegálně zkopírovaným videem. Dá se však očekávat, že hackerská komunita vydá na systém updaty, které tyto funkce vyřadí. Jejich instalací sice uživatel s největší pravděpodobností poruší licenční podmínky Microsoftu, ale to asi zastaví málokoho.

Celá situace s ochranami na HD DVD, Blu-ray discích, s HDCP, DRM i Windows Vista nevyvolává silnou nechuť jen v řadách pirátů, ale i poctivých uživatelů. Přemíra ochran totiž ve finále znamená, že poměrně velké procento lidí nebude moci s koupenou hudbou či filmy na svém počítači operovat. Vždyť HD DVD i Blu-ray disky je schopno přehrávat velké množství počítačů s grafickými kartami a monitory bez HDCP ochrany. Současně už je na trhu také velké množství LCD a plazmových televizorů, které nejsou HDCP vybaveny. A většina majitelů těchto přístrojů nebude příliš nakloněna tomu je pod cenou prodávat a pořizovat fungl novou techniku, která se kromě HDCP od té jejich současné příliš neliší.

Zatím je jisté jen jedno, hollywoodská studia se nehodlají tentokrát vzdát stejně lehce, jak tomu učinila před lety, když se podařilo vyřadit ochranu CSS u DVD. Většina odborníků se však shoduje, že ani jeden disk nemá šanci zůstat „nezkopírovatelný“, což se už v historii potvrdilo několikrát. Žádná doposud vyvinutá ochrana neobstála a to hlavně díky tomu, že je možné CD, DVD a nyní i HD DVD a Blu-ray používat i na počítači. Pokud by nebyly uvedeny na trh počítačové mechaniky pro disky nové generace, situace by se hackerům a pirátům pořádně ztížila.

Autor:Nejčtenější

Zemřel Stephen Hawking, nejslavnější fyzik současnosti. Bylo mu 76 let

Britský fyzik Stephen Hawking

Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý, ve věku 76 let zemřel....

ČT kvůli přechodu na nový formát odstraní ČT Sport ze současné sítě

Pokrytí přechodové sítě DVB-T2 České televize s označením 11 v květnu 2018.

Česká televize spouští vlastní vysílací síť pro DVB-T2 se svými kanály v HD rozlišení. Tento krok má nastartovat zájem...Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

Časová osa přechodu na DVB-T2.

Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...

Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

Další z rubriky

Televize, které používají i v Hollywoodu. Panasonic uvedl nové OLEDy

Obraz hollywoodských trháků i propadáků se v posledních letech vedle...

Od pekárny na chleba přes holicí strojky až po špičkové OLED televizory, které používají při úpravě barev filmů i...

Nejlepší „televizní stolek“ vykouzlí skvělý obraz i mohutný zvuk

Nenápadná instalace, ale rozměrný 4K HDR obraz a mohutný zvuk

Velmi zajímavé řešení domácího kina, které se obejde bez reprosoustav, kabelů i montáže televizoru či projektoru,...

„Pusť mi soundtrack z toho filmu.“ LG má televizory s Google Assistant

Nové televizory LG integrují i funkce chytré asistentky.

Nové televizory LG s označením ThinQ zastanou i funkci digitální asistentky. A to trošku překvapivě díky integraci...

Najdete na iDNES.cz