Robin Gibb a další hudebníci brojí proti novinkám v on-line hudbě.

Robin Gibb a další hudebníci brojí proti novinkám v on-line hudbě. | foto: Václav Pancer, MF DNES

Ochranné autorské svazy se bojí o svůj monopol

  • 160
Organizace vybírající peníze z autorských poplatků bijí na poplach. Chtějí zabránit EU, aby sjednotila trh s on-line hudbou.

Evropská komise chce vytvořit jednotný trh s on-line hudbou, filmy či hrami. Hodlá přitom rozbít monopol společností, které v jednotlivých státech spravují autorská práva a rozdělují zisky z jejich distribuce.

To se samozřejmě těmto organizacím nelíbí. Postavila se za ně i řada evropských hudebníků v čele s frontmanem kapely Bee Gees Robinem Gibbem, kteří se proti těmto změnám bouří. Gibb a jeho kolegové poslali do Bruselu dopis, v němž tvrdí, že revoluce na trhu s elektronickou hudbou poškodí především autory, kteří přijdou o část peněz z licenčních poplatků.

"Evropská komise je nebezpečně blízko rozhodnutí, které způsobí nenapravitelnou škodu v oblasti vytváření hudby v celé Evropě," napsal Gibb v dopisu adresovaném předsedovi EK José Barrosovi. Spolu s ním dopis podepsal i britský skladatel Patrick Doyle, který je autorem hudby k filmům o Harry Potterovi, a Francouz Laurent Petitgirard. Iniciativu podporuje například i Paul McCartney, zpěvák skupiny Simply Red Mick Hucknall, Elton John či šansoniér Charles Aznavour.

Hudebníci se obávají, že drastické změny na trhu s elektronickou hudbou povedou k tomu, že autoři získají méně peněz z autorských práv za její provozování. To podle nich může nakonec evropskou scénu ochudit, protože skladatelé údajně přestanou tvořit.

Evropská komise ještě o přesné podobě návrhu změn v oblasti prodeje on-line hudby nedospěla. Své plány by však měla předložit už brzy. A tvrdí, že jejím záměrem je naopak to, aby se k autorům dostalo více peněz za prodej hudby.

Chce proto zrušit národní monopoly společností, které spravují autorská práva. Důsledkem tohoto kroku by byl vznik celoevropské licence na prodej digitální hudby. Prodejci, kteří se díky internetu nesoustředí na hranicemi omezené trhy, by tak nemuseli složitě vyjednávat se všemi národními správci práv tak, jak to dosud mají jako povinnost.

Za pirátství odpojit od internetu

Ochranné autorské svazy vedou boj ještě na dalších frontách. Patří sem tlak na legislativní zákaz stahování obsahu, který je nelegálně vložen na internet. Jiný lobbing chce přimět zákonodárce, aby umožnili odpojit od internetu ty uživatele, kteří se dopustí porušení autorských práv. Více v článku Třikrát si stáhnete nelegální obsah a odpojí vám internet. Blíží se nový bič na piráty?

,