Fantastická čtyřka je na internetu

Fantastická čtyřka je na internetu

Ochrany selhaly: Nejdokonaleji chráněné filmy jsou na internetu

  • 23
Neuběhl ještě ani týden od prolomení nejnovější verze AACS ochrany HD DVD a Blu-ray disků a již včera se podle informací dostupných z internetových fór objevil na síti první Blu-ray s ochranou BD+. Fantastická čtyřka a Silver Surfer.

BD+ je zcela nový systém, který chrání disky pro modrofialový laser odlišným způsobem než AACS. Celé BD+ je založeno na tom, že jsou na disku úmyslně vytvořeny chyby, které znemožňují plynulé přehrávání, přičemž právě systém BD+ má za úkol tyto chyby opravovat. Ve chvíli, kdy disk zkopírujete, nemělo by být možné ho přehrávat.

Jak se však ukázalo, není tomu úplně tak. V nejnovější verzi PowerDVD lze totiž po přesunu dat pomocí AnyDVD HD na pevný disk film normálně spustit. Podle všeho je ještě nutné překopírovat manuálně některé složky a mírně upravit strukturu souborů. S videem se nedá nijak pracovat, protože BD+ obsah stále chrání i na HDD, ale to nic nemění na tom, že se jedná o další ránu pro filmový průmysl.

Softwarové chyby nahrávají pirátům

Je pravděpodobné, že celou věc způsobila chyba v PowerDVD, která bude nejspíš v další verzi odstraněna, nicméně piráti mohou už nyní sdílet a sledovat nejnovější trháky bez nutnosti BD+ vůbec odstranit…něco takového čekal asi málokdo.

Celá aféra navíc poukazuje na jeden velmi důležitý fakt. Když se koncem minulého roku podařilo uživateli muslix64 najít klíče k odemčení obsahu disků v paměti RAM, jednalo se o chybu softwarových přehrávačů. V případě BD+ umožňuje spuštění filmu opět nedokonalost playeru. Potvrzují se tak slova mnohých odborníků, kteří už od začátku tvrdili, že pokud je film zašifrován a musí se při přehrávání logicky rozšifrovat, je ochrana napadnutelná.

Co nešlape v počítači, to jako by nebylo

Jestliže je navíc možné s disky pracovat na počítači, nemá žádný sebelepší systém šanci dlouho vydržet. Za důkaz potvrzující toto tvrzení můžeme považovat situaci kolem SACD (Super Audio CD), které není žádná počítačová mechanika schopná číst, a proto se dodnes nedá tento typ disku digitálně kopírovat. Dokonalý systém? Rozhodně nikoliv, protože SACD u spotřebitelů vůbec neuspělo.