Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Očistěte si Windows od zbytečného balastu

aktualizováno 
Používáte všechny služby Windows XP? Pokud ne, tak proč některé z nich nevypnete a tím tak systému neulehčíte? Začněte používat hardwarové profily a podívejte se, jak vypnout technologii ActiveX pro zvýšení zabezpečení v IE. Zajímá vás jak odstranit zavaděč Linuxu či, jak změnit schéma Windows XP pro přihlášení?

Tipy a triky pro začátečníky

351 – kde vypnout služby Windows XP
Operační systém Windows XP obsahuje celou řadu služeb a funkcí, které přece jen nemusí každý z vás využít. Některé služby se automaticky spouštějí při startu Windows XP, jiné v případě potřeby. Vypnutím nepotřebných služeb můžete uvolnit obsazenou paměť a navíc ulehčit procesoru, což má za následek zvýšení výkonu počítačové sestavy. Narůst by měla i stabilita Windows.

Je však těžké určit, kterou z nich lze bez problému zakázat. Každá služba je totiž potřebná pro určitou aplikaci či funkci. Jaké služby oželíte je tedy jen na vás. Jejich přehled naleznete v Nástroji pro konfiguraci systému. Důležitým faktem, je také skutečnost, že veškeré změny, které v tomto programu učiníte jsou vratné (služby lze jen vypnout a zapnout). Klikněte na Start -> Spustit a do řádku Otevřít vepište příkaz msconfig, odešlete ho. Otevře se okno Nástroj pro konfiguraci systému. Přepněte se na kartu Služby. Služeb jen společnosti Microsoft zde naleznete více než 70. Zatrhnutím či odškrtnutím službu zapnete, respektive vypnete.

Tipy a triky pro začátečníky

352 – jak rychle spustit správce nástrojů usnadnění
Správce nástrojů umožňuje uživatelům zkontrolovat stav programů pro usnadnění (lupa, klávesnice na obrazovce a další) a také je spustit nebo ukončit. Uživatelé mohou také spustit programy pro usnadnění ještě před přihlášením k počítači. Pro velmi rychlé vyvolání tohoto pomocníka slouží klávesová zkratka Windows a U.

Tipy a triky pro začátečníky

353 – jak na hardwarové profily
Windows XP při každém startu zavádí ovladače zařízení, která jsou obsažena v systému. Ty potom používá pro jejich ovládání. Jejich zavedením do paměti však dojde k poklesu výkonu systému. Proto ta zařízení, která není zapotřebí zavádět pokaždé (různé karty), můžete vypnout. Abyste nemuseli pokaždé ovladače instalovat, byly vymyšleny Hardwarové profily. Ty naleznete ve Vlastnostech systému (Windows + Pause Break) pod kartou Hardware a tlačítkem Hardwarové profily. V okénku které se objeví nejprve vytvořte nový profil kopírováním toho stávajícího. Restartujte počítač. Při spouštění Windows si vyberete profil a potom se přihlašte. Nyní vstupte do Správy systému (pravým tlačítkem na Tento Počítač -> Spravovat), zvolte Správce zařízení a následně v pravém sloupci vyberte zařízení, které chcete v daném profilu zakázat, klikněte na něj pravým tlačítkem a zvolte Zakázat.

Tipy a triky pro začátečníky

Tipy a triky pro pokročilé

354 – jak zakázat ActiveX v Internet Exploreru
ActiveX je sada technologií umožňující vzájemnou interakci softwarových součástí v síťovém prostředí bez ohledu na jazyk, v němž byly součásti vytvořeny. To však s sebou přináší i řadu problémů. Tato technologie je přítomna v Internet Exploreru, kde je hojně využívána, ale také zneužívána k napadení PC škodlivými kódy. Proto byste při povolení spouštění skriptů a ovládacích prvků ActiveX z webových stránek v počítači měli být velmi opatrní. Tyto položky sice mohou rozšířit možnosti při procházení webu, ale mohou také představovat bezpečnostní riziko a nejlepší je vyhnout se jim všude, kde to je možné. Dalším řešením je tuto technologii v IE zakázat. V horním menu klikněte na Nástroje -> Možnosti Internetu -> Zabezpečení. A u položek Internet, Důvěryhodné servery a Servery s omezeným přístupem klikněte na tlačítko Vlastní nastavení. U všech položek Ovládací prvky ActiveX a moduly Plug-In zvolte Zakázat.

Tipy a triky pro pokročilé

355 – jak odstranit zavaděč Linuxu
Pokud máte v PC např. Linux, který však už nepoužíváte a rádi byste se zbavili i jeho zavaděče, máme pro vás tip. První, co se po startu počítače zobrazí je zaváděcí program LILO (linux loader), který umí spouštět více operačních systémů. Pokud vám LILO volí pro automatický start jako první Linux, tak se ho můžete zbavit. K vykonání obnovy MBR (Master Boot Record) je potřebná Konzola pro zotavení. Do CD-ROM mechaniky tedy vložte instalační CD Windows XP a zadejte Start -> Spustit X:\I386\winnt32.exe /cmdcons (kde X je označení vaší mechaniky a postupujte podle pokynů instalátora. Po restartu vám přibude v boot menu položka Konzola pro zotavení systému Windows XP. Vyberte ji a zadejte v ní příkaz fixmbr /device/harddisk0 (v případě že Windows XP jsou nainstalované na oddílu C:\ prvního disku).

Tipy a triky pro pokročilé

356 – jak změnit schéma na přihlašovací a ukončovací obrazovce
Přihlašovací a ukončovací obrazovky používají standardně modré schéma. Chcete-li, aby vypadaly jinak, změňte je v registru. Klikněte na Start -> Spustit a vepište příkaz regedit. Vyhledejte klíč HKEY_USERS\.DEFAULT\Control Panel\Colors, nastavení oken a písma je v HKEY_USERS\.DEFAULT\Control Panel\Desktop\WindowMetrics. Pokud nevíte, jak hodnoty změnit, nastavte si nejprve schéma na svém uživatelském účtu a hodnoty potom zkopírujte. Váš profil naleznete pod HKEY_CURRENT_USER\Control Panel\Colors respektive z HKEY_CURRENT_USER\Control Panel\Desktop\WindowMetrics.

Tipy a triky pro pokročiléNejčtenější

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...

Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

Horký nápoj vás ve vedru ochladí lépe, zjistili vědci. Ale má to háček

Horký nápoj v horkém létě?

Biologie lidského těla někdy funguje přesně naopak, než by člověk čekal. Příkladem je pití horkých nápojů v létě. Zní...

Další z rubriky

Stáhněte si zdarma: profesionální spolehlivý firewall pro domácí použití

Ilustrační foto - bezpečnost

Vyzkoušejte osobní firewall spravující a sledující veškerou příchozí a odchozí komunikaci v PC. Zajímat by vás mohl i...

Co není pro každého. Jak udělat vybrané soubory neviditelnými

Ilustrační foto - počítač

Schovat ve Windows data tak, aby nebyla viditelná, je otázkou chvilky. Stačí vám k tomu jen správný program. Vyberte si.

Test tabletu na umělou inteligenci nebo čtečka s komiksy zdarma

Tablet pro práci i zábavu

S aplikacemi z našeho aktuálního výběru si například upravíte video přímo v tabletu, stáhnete torrent či využijete...

Najdete na iDNES.cz