Odborníci varují: I levné tiskárny umějí kvalitní falešné bankovky

  • 36
Stále nové ochranné prvky na bankovkách mají zamezit jejich falšování. Moderní technologie tisku však přinášejí možnost vytvářet kvalitní padělky, a to i na poměrně levných systémech.
Možná již v té době, kdy byly vynalezeny peníze, se objevili i první penězokazci a padělky. Nejdříve se využívaly levnější náhražky drahých kovů, z nichž byly peníze vyráběny. Pak přišly bankovky a s nimi nový boj. Přibývalo ochranných prvků, které se padělatelé snažili co nejlépe napodobit. V poslední době se však začíná objevovat další fenomén.

Levné padělky

Předchozí padělatelé si museli obstarat poměrně nákladné systémy, jež jim měly umožnit vytvořit co nejdokonalejší falešné peníze. Nyní však odborníci varují před zneužíváním levných tiskáren, či tzv. „komb“ (kombinovaných systémů slučujících scanner, tiskárnu s možností přímého kopírování), které si může pořídit téměř každý.

V důsledku tvrdé konkurence na trhu tiskáren byla stlačena cena digitálních barevných komb a tiskáren výrazně pod 10 000 korun. Přitom se výrazně zvýšila kvalita tisku. Takové produkty dokáží vytvořit tak dokonalé kopie, že je například v mdlém světle nočních klubů nemá šanci personál bez vydatného zkoumání rozpoznat.

Takové varování zveřejnila společnost De La Rue, která je považována za jednu z největších světových autorit, co se týká „bezpečnostního tisku“. Tiskový mluvčí této společnosti John Winchcombe uvedl pro New Scientist: „Je to velice citlivá záležitost, ale myslíme si, že je nejvyšší čas něco říci a donutit tak lidi, aby se nad tímto problémem více zamýšleli.“

Varování před tímto problémem zaslala společnost například bankovním a státním institucím, kde je upozorňuje mimo jiné na to, že se centrální banky potýkají se zvýšeným výskytem falešných bankovek vytvořených prostřednictvím inkoustových tiskáren.

Příliš vysoká kvalita a žádná ochrana

Klasické kopírovací stroje, které jsou na trhu již o něco déle než 25 roků, mají od poloviny 80. let minulého století zabudovanou ochranu proti kopírování peněz. Nová kopírovací komba však takovou ochranu postrádají. Stroje od firem jako Canon, Epson, Hewlett-Packard nebo Lexmark nabízejí rozlišení i 4800 bodů na palec, což výrazně zvyšuje šanci padělatelů na úspěch.

Společnost De La Rue spolupracuje se softwarovou firmou Software 2000 na vytvoření speciálního bezpečnostního programu. Ten by měl upravit ovladače takových zařízení tak, aby dokázaly rozeznat některé ochranné či typické prvky bankovek z různých zemí. Zdá se však, že zatím o takový software nebudou mít výrobci tiskáren a kombinovaných systémů zájem. Patrně se bojí, že by takový systém mohl uživatele omezit v okamžiku, kdy by se tiskárna na základě upravených ovladačů „rozhodla“ nevytisknout stránku, která by byla z tohoto hlediska nezávadná.

Pohled domů

Rozložení osmi ochranných prvků na tisíkorunové bankovce. 

O tom, že taková varování nemusí být planá, svědčí i poslední informace o zvýšeném nárůstu padělaných bankovek české měny. Podle serveru Padělky.cz je nárůst téměř 100%. A o tom, že ne vždy má poškozený možnost zkontrolovat peníze před přijetím, svědčí například případy, kdy k rozměňování falešných bankovek někteří padělatelé využívají hrací automaty.

Popis ochranných prvků českých bankovek naleznete například na této adrese.