Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Odcizil vám někdo PC? Vypátrejte ho přes internet.

aktualizováno 
Nainstalujte si dnešní bezpečnostní balík na PC - pomůže vám nejen vypátrat odcizený počítač, ale umožní i zabezpečit veškerá data, která se na něm nachází. A budete-li chtít, můžete dokonce uložené informace jedním klikem kdykoliv poslat do pekel.
Maska, zloděj, útok. Ilustrační foto

Maska, zloděj, útok. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Počítačové bezpečnosti není v dnešní době nikdy dost. Zneužívání různých dat je prakticky na denním pořádku. Jestliže si myslíte, že vás se to netýká, protože již antivirovou, antispywarovou a firewallovou ochranu používáte, jste na obrovském omylu. Tyto programy totiž chrání "pouze" proti virům, malware a útokům na vaše PC přicházejících z internetu. Teprve až si pořídíte nějaký balík, který bude chránit bezpečnost dat uložených na PC, můžete být klidnější.

Ochránit a zabezpečit data je nutné nejen ve firemním sektoru, ale i v domácnostech. Na pevných discích se nachází řada osobních a citlivých informací, které by neměly padnout do rukou cizích osob, zvědavců, ať se jedná o nekalou konkurenci či zvědavce z řad rodiny. Chcete i vy svůj PC ochránit? Ukradený počítač vám sice programy vrátit nepomohou, ale alespoň díky nim nebudou vaše data nikomu užitečná a navíc pokud ho zloděj připojí k internetu, můžete ho lehce vypátrat.

Všechny tyto vlastnosti a ještě mnohem více obsahuje Steganos Security Suite, což je komplexní balík utilit sloužících k ochraně vašeho počítačového soukromí. Firma, která sídlí v Německu, je známá, jak ostatně sám název firmy naznačuje, především svou vynikající steganografií. Jedná se o techniku ukrývání informací v souborech jiných typů, například textu v obrázku. Krátký, několika KB text uložený ve Wordu, může být ukrytý do několika stovek KB JPG souboru, aniž by došlo k nějaké změně kvality, navíc soubor si uchová všechny informace EXIF.

Steganos Security Suite je nejen komplexní balík, ale hlavně lehce ovladatelný a určený pro Windows 95 a vyšší. A co vše obsahuje? Steganos trezor je bezpečnostní jednotka, která zmáčknutím tlačítka zmizí před vašimi zraky, ale přitom se na disku stále nachází.

Obsahuje ničitele stop internetu, nástroj pro kódování e-mailů, vytvoření samorozkódovacích příloh e-mailů, skartovačku dat, manažera hesel, zamknutí PC a možnost ho přes internet vystopovat. Steganos Security Suite obsahuje i další zajímavé prvky. Například pomocí přenosného trezoru Steganos můžete přenášet velké množství kódovaných dat a soukromí XP umožní zakázat odesílání informací o počítači a uživatelích Microsoftu. Navíc díky funkci alarm obsahu vás upozorní na to, že po surfování na internetu zůstal v počítači materiál, který není vhodný pro děti.

Stažení a instalace
Domovské stránky produktu naleznete na této adrese. Instalační soubor celého balíčku potom můžete stahovat přímo zde – Steganos Security Suite (25 MB). Při instalaci si můžete zvolit, zda chcete německé, anglické či francouzské jazykové rozhraní. V jednom z dalších kroků si lze vybrat, které součásti chcete nainstalovat (doporučujeme výběr neměnit). Již během instalace se může produkt pokusit o komunikaci s internetem (satsrv.exe). Tu povolte, protože si zjišťuje, zda není na internetu dostupná nějaká aktualizace.

První spuštění
Program spusťte. V informačním okně se dozvíte, že Steganos Security Suite můžete zdarma a bez jakéhokoliv omezení jeho funkcí vyzkoušet po dobu 30 dnů. Jde totiž o trial verzi. Plná verze stojí přibližně 1 600 Kč. Nyní musíte získat zkušební sériový klíč.

Steganos Security Suite


Hlavní okno
Nyní se zobrazí hlavní ovládací nabídka. Ta je rozdělena na tři části. V té první se nachází utilitky spojené s kódováním. Druhá tabulka má na starost pátrání po odcizeném PC přes internet a poslední dokonale zničí data po internetovém brouzdání, která se nacházejí v zadaných složkách či rovnou v celém PC.

Steganos Security Suite

Safe a Portable Safe
Utilitka Safe vytvoří na pevném disku tajný prostor, který je přístupný pouze se znalostí hesla, a v zavřeném stavu není pro nikoho vidět. Pokud je tento tajný disk otevřen, soubor je automaticky zakódován i v případě, že jej do něj zkopírujete třeba pomocí nějakého správce souborů. Hodit se může i vytvoření tzv. přenosného sejfu, kde je vše na výměnném médiu (CD či DVD, USB disk atd.) zakódováno, ale při znalosti hesla vše otevřete na libovolném počítači, neboť soubory jsou automaticky uloženy jako jeden samootevírací soubor.

Steganos Security Suite

Private Favorites, Password Manager, E-Mail Encryption a File Manager
Tyto čtyři aplikace jsou užitečným doplňkem celého balíčku. Dokáží nejen mazat stopy po brouzdání na internetu zanechané v PC, ale obsahuje i manažera, který bezpečně uchová všechna vaše hesla,umí kódovat elektronickou poštu, či vybrané soubory na disku (můžete využít i zamaskování uvnitř jiného souboru – soubory bude možné používat stejně jako před tím). Veškeré kódování, které využívá standardní 128 bitové AES kódování, je navíc hlídáno hesly, které si buď vyberete sami (program zhodnotí, zda je heslo dostatečně dlouhé a složité) nebo si můžete nechat vygenerovat vlastní. Třešničkou na dortu, především pro zapomětlivé je možnost využití hesla složeného z obrázků. Prostě si vyberete kombinaci několika obrázků nacházejících se v programu pro zašifrování a jejich zadáním data zase zpětně dešifrujete.

Steganos Security Suite

Tip: Využijte trojnásobného zabezpečení
Pro maximální zabezpečení určitých dat doporučujeme provést následující. Vytvořit si novou jednotku, která bude šifrována. Vybrat a zakódovat soubory. Ty ještě následně skryjte do jiného souboru a umístěte na skrytou jednotku. Tu poté nechte zmizet.

Anti-Theft Protection
Vypátrejte si ukradený počítač přes internet. Ano, i toto Steganos Securite Suite umí. Stačí ho správně nastavit a poté doufat, že pachatel se s ukradeným počítačem připojí k internetu. Klikněte tedy na tlačítko AntiTheft a zapněte funkci Steganost AntiTheft. Aplikace odešle informace o tom, z jakého místa je k internetu připojen a to na svůj domovský server, kde data čekají do doby, než jsou opětovně zaktualizována (po dalším spuštění PC).

Steganos Security Suite

Vy nyní klikněte na tlačítko Your AntiTheft access data. Otevře se stránka, ze které si opište identifikační kód. Ten potom zadejte na této adrese. Tím získáte informaci o tom, jak je PC k internetu připojen a tudíž ho přes zobrazeného poskytovatele připojení k internetu lze kdykoliv vypátrat.

Steganos Security Suite

Internet TraceDestructor a Shredder
Značná pozornost byla kladena i na zahlazování stop po rejdění dálavami internetu. Aplikaci nazvanou Internet TraceDestructor si lze nastavit podle svých představ a po dobrouzdání na internetu ji stačí pouze celou spustit jediným kliknutím myši. Aplikace pro finální mazání souborů je nazvaná Shredder. Nabízí tři možnosti mazání - jednoduché a rychlé přemazání, DoD 5220-22 M, která splňuje požadavky amerického ministerstva obrany, a Gutmannova metoda, využívající 35 postupných přemazání.

Steganos Security Suite

Závěrem
Velmi vítaná je možnost využít všechny utilitky přes kontextové menu z ikonky v systémové oblasti hlavní lišty Windows. Díky komplexní nabídce možností, jednoduchosti užívání, minimálním hardwarovým nárokům a celkem přijatelné ceně jde o výborného pomocníka. Výtku bychom snad jen měli k méně propracované nápovědě a také k tomu, že pro neanglicky hovořící uživatele není k dispozici čeština.Nejčtenější

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...

Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

Horký nápoj vás ve vedru ochladí lépe, zjistili vědci. Ale má to háček

Horký nápoj v horkém létě?

Biologie lidského těla někdy funguje přesně naopak, než by člověk čekal. Příkladem je pití horkých nápojů v létě. Zní...

Další z rubriky

Tablet vám pomůže jednoduše sdílet soubory nebo pohodlně prohlížet PDF

Tablet pro práci i zábavu

Šikovný správce souborů vám ušetří čas, stejně jako aplikace pro pohodlné sdílení obsahu. Pomoci může také prohlížeč...

Stáhněte si zdarma: profesionální spolehlivý firewall pro domácí použití

Ilustrační foto - bezpečnost

Vyzkoušejte osobní firewall spravující a sledující veškerou příchozí a odchozí komunikaci v PC. Zajímat by vás mohl i...

Microsoft dokončil práci na tmavém módu Windows 10

Temný mód Průzkumníka souborů ve Windows 10.

Nová testovací verze Windows 10 přináší další rozšíření takzvaného tmavého módu (Dark mode), který může zpříjemnit...

Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva nebo tři roky se to opravdu dá zvládnout. Akorát zapomeňte na způsob, jak jste se učila jazyky ve škole. Možná vám totiž vyhovuje úplně jiný typ učení.

Najdete na iDNES.cz