Odhalte v počítači slabé místo

aktualizováno 
Počítač je stroj a stroj se skládá z mnoha součástí. Chcete-li o něm zjistit řadu detailů a přitom ho nechcete rozšroubovávat, pak přichází řada na diagnostické a benchmarkovací programy. Nejenže zjistí do detailu, jaký hardware a software používáte, ale dokonce ho i otestuje.
Ilustrační snímek

(ilustrační snímek) - počítač, údiv | foto: Profimedia.cz

Víte, jaký procesor tiká ve vašem počítači? Tušíte, jak máte velkou operační paměť, na jaké frekvenci pracuje, s jakým časováním a jak se zahřívá váš disk či jaká je jeho skutečná kapacita? Pracuje vám správně připojení k síti, IrDA či Bluetooth technologie? Nebo se vám jen zdá, že vaše PC je málo výkonné? Pak vám velmi dobře mohou posloužit různé diagnostické a testovací nástroje

Diagnostické nástroje slouží k detekci a řešení problémů komponent obsažených v PC. I ten nejzkušenější uživatel potřebuje čas od času pomoci s řešením nějakého HW či SW problému. A právě z těchto důvodů vznikají nástroje pro detekci a diagnostiku počítače, se kterými vás seznámíme. Informační software poskytuje především perfektní přehled o hardwarovém (základní deska, procesor, paměti, disky, přídavné karty, síť apod.) a softwarovém (co máte v systému instalováno) vybavení vašeho počítače včetně nastavení operačního systému. Některé z nich vám však mohou pomoci i s řešením vyskytujících se problémů. Třeba jakou operační paměť mám koupit? Je můj procesor přetaktovaný? Nepřehřívá se pevný disk? K těmto účelům slouží široká paleta nástrojů pro správu. Nesmíme zapomenout ani na nabídku všelijakých testů, které prověří výkon a stabilitu komponent PC. Díky tomu tak můžete lehce odhalit slabé místo v systému a rychle ho napravit.

SiSoftware Sandra Lite 2009 – freeware
Jeden z nejlepších benchmarků pro kompletní otestování všech komponent v počítači. Obsahuje opravdu velké množství testů určených k diagnostice. V přehledných oknech poskytuje informace o komponentách, instalovaném softwaru v PC, serveru a dalších zařízeních (PDA, sítě). Prověří i bezdrátové technologie, jako jsou IrDA, Bluetooth a Wi-Fi. Plná verze obsahuje přes 90 modulů podávajících informace o PC a mnoho testovacích mechanismů.

 • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (17,8 MB).


  SIW 2008 – freeware

  SIW je systémový informační nástroj, který získává detailní informace o použitém hardwaru, softwaru a o vlastnostech a nastavení Windows. Obsahuje detailní specifikace o procesoru, síti, TCP/IP nastavení, paměti a dalším hardwaru. Navíc podává informace o uživatelích v systému, sdílení dat a dokáže v reálném čase monitorovat CPU, paměť a také vytížení sítě. Zvládne udělat i audit PC (vč. softwaru) a můžete s ním spravovat softwarové licence.

 • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (4,3 MB).


  Fresh Diagnose 7.9 – freeware

  Fresh Diagnose je utilita provádějící analýzu hardwarového a softwarového prostředí vašeho počítače, schopná benchmarkovat výkon některých komponent. Navíc nabízí i řadu výkonnostních testů, které umožňují srovnání s referenčními zařízeními. Výstupem z tohoto programu je široké spektrum detailních informací o instalovaném hardwaru, softwaru a systémových zdrojích. Můžete také monitorovat teploty, otáčky ventilátorů a voltáž CPU. Program je možné po vyplnění registračního formuláře užívat zdarma. Na e-mail vám přijde odemykací kód.

 • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (1,8 MB).


  System Spec 2.6 – freeware

  Jednoduchý prostředek, který vám zjistí co nejvíce důležitých informací o vaší systémové konfiguraci. Zobrazuje rychlost procesoru, MAC adresu, porty, stav paměti, grafickou kartu, verzi Windows a jeho sériové číslo, informace o HDD a další podrobnosti o vašem systému. Všechny zjištěné informace je možné uložit do souboru či si je vytisknout. Program není třeba instalovat.

 • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (1 MB).


  Belarc Advisor 7.2a– freeware

  Tento nástroj vám zjistí nejen hardwarovou konfiguraci PC (tedy z jakých komponent je sestaven), ale dokonce prozradí i hodně informací o operačním systému včetně instalovaných aplikací. Po spuštění zobrazí v rámci prohlížeče obsáhlý a poměrně detailní seznam jak instalovaného hardwaru (procesor, diskové mechaniky, řadiče, síťový a grafický adaptér, paměti...), tak i softwaru. V případě softwaru jsou vypsány názvy instalovaných aplikací včetně jejich verzí a případných licenčních čísel. V seznamu dokonce nechybí informace o aktualizacích Windows, takže lehce zjistíte, zda je máte všechny instalované.

 • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (1,7 MB).


  HWiNFO32 2.2 – freeware

  Hardware Info (HWiNFO) je mocný nástroj pocházející od slovenských autorů a určený k detekci hardwaru, který dokáže identifikovat celou škálu komponent, podporuje nejnovější technologie a standardy z oblasti osobních počítačů. Program bývá periodicky inovovaný za účelem dosažení nejaktuálnějších výsledků. K dispozici je i verze pro DOS.

 • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (1,9 MB).


  PC Wizard 2008 – freeware

  PC Wizard je systémový informační program, který zjistí hluboko ukryté informace o vašich počítačových komponentách a konfiguraci operačního systému. Zobrazí přehledně technické podrobnosti o vašem hardwarovém prostředí včetně základní desky, grafické karty a zvukové karty, paměti, ovladačích, síťovém připojení a ještě více. Program také nabízí detailní pohled do vaší konfigurace systému a dovolí vám prohlížet si mnoho pokročilých nastavení. Samozřejmě nechybí informace o teplotách, napětí, otáčkách ventilátorů atd. Vše si lze nechat exportovat do TXT, RTF, HTML, PDF nebo CSV souboru.

 • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (2,9 MB).


  Everest Ultimate Edition 4.6 – trial

  Jde o jeden z nejlepších diagnostických a testovacích programů ve své třídě. Nejenže se dobře ovládá, ale navíc poskytuje vyčerpávající informace o všech podstatných komponentách systému. Zobrazí seznam použitého hardwaru, softwaru, detaily o připojení k síti atd. Diagnostikuje také DirectX, zjišťuje ovladače, zobrazuje spuštěné procesy v systému atd., umí zobrazovat například i informace z teplotních čidel (procesor, grafická karta, pevné disky atd.), zjistit otáčky ventilátorů připojených k základní desce, zobrazit informace o nosičích dat, multimédiích, bezpečnosti a detaily o konfiguraci Windows. Zjištěný stav umí exportovat do HTML, XML, textového souboru atd. Nechybí ani benchmarkovací nástroje pro porovnání výkonu vašeho PC s jinými podobnými sestavami.

 • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (8,1 MB).


  Dr. Hardware 2008 – shareware

  Program pochází z německých programátorských dílen. Kromě detailní analýzy nainstalovaného hardwaru poskytuje vyčerpávající informace o CPU, čipsetu, BIOSu, grafické kartě, pamětích a dalších komponentách v PC. Poskytuje také informace o nastavení systému či stavu systémových zdrojů. Nástroj obsahuje i několik velmi zajímavých testů - pro vypalování, internetový test apod.

 • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (2,3 MB).


  System Analyser 5.3 – shareware

  Program detekující všechny hardwarové součásti ve vašem PC. Mezi ně patří: BIOS, grafická karta, CD/DVD, IEEE 1284, ASPI/CAM, IRQ, Network, AGP, modem, PCI, DMA, PCMCIA, CPU/FPU, ovladače, zvuková karta, paměť, SCSI atd.

 • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (242 KB).


 • Nejčtenější

  Nelíbí se mi, kam se internet vydal, říká vynálezce WWW. Chce to změnit

  Tim Berners-Lee představuje vizi nového, decentralizovaného internetu...

  V roce 1990 spustil první webový server a odstartoval tak revoluci. Díky němu se internet rozšířil do celého světa, do...

  Mučení a vraždu novináře prý nahrály hodinky Apple. Nejspíš to bylo jinak

  Apple Watch 2

  Údajná vražda opozičního saúdskoarabského novináře Džamála Chášakdžího na konzulátu v Turecku vyvolává mezinárodní...  Rusové ztrácejí u partnerů kredit, říká český odborník k nehodě Sojuzu

  Start lodě Sojuz MS-10 se nezdařil, posádka musela přistát nouzově přistát....

  Porucha nosiče Sojuz bude mít největší dopad na provoz ISS, říká Michal Václavík z České kosmické kanceláře. Mimo jiné...

  Ve věku 65 let zemřel na rakovinu Paul Allen, s Gatesem založil Microsoft

  Paul Allen na snímku z prosince 2017.

  Ve věku 65 letech zemřel v pondělí spoluzakladatel firmy Microsoft Paul Allen. Miliardář, filantrop a hledač lodních...

  Návrat „imperialistického brouka“? Výzkumný program USA vzbudil obavy

  Program „Hmyzí spojenci“ má změnit škůdce v pomocníky v zemědělství.

  Skupina vědců v časopise Science varuje před možným zneužitím amerického výzkumného programu, který vyvíjí zcela nový...

  Další z rubriky

  Aplikace vám ohlídá pitný režim, jiná najde ovocný strom

  Tablet pro práci i zábavu

  Ve výběru zajímavých aplikací pro tablety tento týden najdete například aplikaci sdružující články ze zpravodajských...

  Software zdarma: kreslicí program pro děti nebo čištění Windows

  Ilustrační foto - děti

  Hledáte-li kreslicí program pro děti, řešením je Tux Paint. Vytvořit si vlastní klávesové zkratky, zautomatizovat práci...

  Apple koupil firmu, jejíž program má umět najít budoucí popovou hvězdu

  Firma Asaii pomocí umělé inteligence vyhledává hudební talenty.

  Firma Asaii vyvinula software, který umožní vyhledávat a sledovat potenciálně úspěšné interprety. Nyní ji koupila firma...

  Akční letáky
  Akční letáky

  Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!  Najdete na iDNES.cz