Odhalujeme skandální fotomontáže: rybičky mají Paroubka rády a Obama nepřijel

Toto je apríl! - Zfalšovat se dá jednotlivá fotka, ale také celá událost, státnická návštěva nebo největší vědecký experiment. Podvod s Paroubkovými rybičkami, neuskutečněná návštěva Baracka Obamy v Praze nebo obří blamáž pro pobavení vědců s názvem CERN. To jsou jen některé z manipulací, se kterými se setkáváme v médiích každý den.

Paroubkovy rybičky - původní snímek | foto: Technet.cz

Paroubkovy rybičky

Snímek "Paroubkovy rybičky" jste určitě viděli. Koloval e-maily, nechybí na žádném webu s vtipnými obrázky a vyhrál soutěž Czech Press Photo. Do redakce Technetu se však dostala poškozená CF karta z ukradené zrcadlovky autora snímku Honzy Zátorského. Pečlivou analýzou a rekonstrukcí se nám podařilo do značné míry obnovit ztracené snímky a mezi nimi i nikdy nezveřejněný originál fotky "Paroubkovy rybičky".

Paroubkovy rybičky - původní snímek

Neupravený snímek "Paroubkovy rybičky", jak jsme ho obnovili z paměťové karty fotoaparátu. (omluvte technické chyby snímku, obnova dat nebyla stoprocentní). Autor: Jan Zátorský

Původní verze snímku ukazuje předsedu ČSSD v docela jiném světle. Rybičky před ním v hrůze neprchají, naopak, přátelsky se vinou ke svému živiteli, který láskyplně poklepává na sklo akvária. "Jsem rád, že bude konečně ukázán originál fotky. Od zveřejnění toho podvrhu mám za patami Pražský spolek ochránců zvířat. Pokaždé, když jsem chtěl rybky nakrmit, kontrolovali kvalitu nítěnek," neskrýval své nadšení z objevu předseda ČSSD Paroubek.

15 let Czech Press Photo - Cena diváků 2009

Fotomontáž snímku "Paroubkovy rybičky", jak byl mediálně prezentován veřejnosti. Autor původního snímku: Jan Zátorský

Motiv vzniku fotomontáže je přitom prozaický. Originál snímku vůbec neodpovídal oblíbenému narativu novinářů, kteří staví Jiřího Paroubka do role neoblíbeného a panovačného politika. "Novináři se zachovali zcela správně." přichází s poněkud nečekaným vysvětlením sociolog Vladimír Kapusta a pokračuje: "Čtenář nesmí být maten nekonzistentním přístupem k veřejným činitelům. Pokud je někdo typicky prezentován s negativní konotací, nemůže být najednou vyobrazen jako osoba, kterou mají zvířátka ráda."

Místo manželů Obamových vystoupili Maxíci

"Když si báječnou ženskou vezme bááááječnej chlap. Tuc Tuc Tuc … tak mají báječný…," rozléhá se náměstím u Pražského hradu. Lidé mávají americkými vlaječkami a křepčí v rytmu hudební skupiny Maxim Turbulenc. V ten samý okamžik z přesně toho samého místa přitom vysílají všechny světové televize "přímý přenos" projevu Baracka Obamy. Prezident i s chotí však v tu dobu ve skutečnosti natáčejí svůj výstup v maďarských filmových studiích. Píše se rok 2009 a v Praze se právě odehrává největší divadlo 21. století srovnatelné snad jen s fingovaným přistáním Američanů na Měsíci (více zde). Zfalšované návštěvě prezidentského páru tehdy podlehl i iDNES.cz. Viz tento článek.

Barack Obama při projevu na Pražském hradě (5. dubna 2009)

Barack Obama při fingovaném projevu, který se ve skutečnosti natáčel ve filmových studiích v Maďarsku. Všimněte si zeleného klíčovacího plátna v levém horním rohu a špatně vyklíčovaných vlasů u Obamova pravého ucha. (5. dubna 2009) - Autor: David Neff / tým Baracka Obamy.

Obamovi sice do Prahy skutečně dorazili, ale nedostali se z Ruzyně. Smluvní taxislužba letiště totiž odmítla vpustit prezidentovy vozy před příletové haly. "Na tento štafl má nárok pouze naše firma," reagoval na požadavek americké strany zástupce společnosti BBB taxi. Obamův štáb byl tedy nucen kvůli bezpečnosti návštěvu v Praze urychleně zrušit. Výprava se přesunula do filmových ateliérů nedaleko Budapešti, kde Obama své vystoupení v Praze sehrál před zeleným plátnem (podobně jako např. Avatar). Na pozadí byly naklíčovány záběry Prahy i juchajícího davu, který se ve skutečnosti bavil koncertem zmíněné skupiny.

Novinářům byly okamžitě rozeslány i upravené fotografie. Prezidentův štáb byl důkladný a doplnil do nich nejen Klause s chotí, ale jakoby mimoděk i letmý Obamův polibek manželky Michelle nebo potřásání rukou s diváky. Ve skutečnosti je v ateliérech sehráli rybáři z Dunajské delty, kteří ani nevěděli, kdo jim ruku podává.

Padělané snímky jsou sice velmi zdařilé, podvod však lze pozorným sledováním odhalit. Na přiložené fotografii je v levém horním rohu jasně patrná část zeleného plátna. Obama má také u pravého ucha špatně vyklíčované vlasy. Muž s bradkou ve třetí řadě druhý z leva je na fotce dvakrát. Grafik zřejmě podcenil práci s klonovacím štětcem a omylem postavu namnožil i do sedmé řady.

Jak je možné, že se dodnes nic neprozradilo, i když Pražané Obamu vůbec neviděli? "Lidé i novináři odcházeli z Pražského hradu dobře pobaveni, a tak si nikdo nestěžoval," vysvětlil redakci psycholog Minařík z Hostivické fakultní nemocnice.

Nejznámější fotopodvod

K nejslavnějším foto- a videomontážím patří bezpochyby zinscenované přistání amerických astronautů na Měsíci v roce 1969.

Zfalšované přistání na Měsíci

Zfalšované přistání na Měsíci mělo i několik zkažených záběrů. Na pokažených snímcích je zřetelně vidět štáb, který herci ve skafandru pomáhá na žebřík, i reflektory nebo části kulis.

To, že bylo přistání na Měsíci sehrané a naaranžované filmovým štábem, je veřejným tajemstvím. Přistáním na Měsíci jsme se podrobně zabývali v článku Podvod: Američané na Měsíci!, kde rozebíráme jednotlivé chyby, kterých se manipulátoři dopustili. Přesto se i dnes najde mnoho lidí, kteří jsou přesvědčeni, že Apollo 11 na Měsíci skutečně přistálo.

Konec světa? Ne, zábavní park pro vědce

Snad každý rozumně uvažující člověk, který slyšel o výzkumném centru CERN (Conseil Européen pour la Recherche Nucléaire), se musel zarazit a zapochybovat. Středisko se nachází v podzemí na pomezí Švýcarska a Francie a chlubí se především obrovským urychlovačem částic.

Mezi údajné "velké úspěchy" CERNu patří:

  • objev "částic W a Z bosonů"
  • zjištění "počtu rodin lehkých neutrin" (sic!)
  • vytvoření "atomu antivodíku"
  • simulace "velkého třesku"

Každý člověk, který má alespoň základní fyzikální vzdělání, by měl na první pohled rozpoznat, že se jedná o naprosto nesmyslné a evidentně smyšlené názvy, které s fyzikou nemají nic společného. Ovšem jelikož vědecká komunita drží při sobě a své "výzkumy" si teoretičtí fyzici navzájem kryjí a potvrzují, nemá obvykle běžný občan mnoho šancí podobné projekty zpochybnit.

Z jeho daní si mezitím vědci stavějí největší zábavní středisko v Evropě.

Logo CERN

Logo symbolizuje adrenalinovou horskou dráhu - jednu z hlavních atrakcí zábavního parku

Celý komplex nadzemních i podzemních budov v CERNu je důmyslným zábavním parkem, čtyřikrát větším než největší americký Disneyland a desetkrát rozsáhlejším než největší zábavní park přístupný běžné veřejnosti v Evropě. Svou velikostí je srovnatelný snad jen s americkým National Amusement Sport Areal, tomu ale nyní hrozí škrty v rozpočtu.

Tajemství zábavního parku CERN není příliš těžké uhlídat. Zástěrka tzv. teoretické fyziky je velmi účinná. Ve světě sub-atomárních částic, který je prý zcela vzdálen našim zkušenostem, může platit doslova cokoli. Vědci se ve volných chvílích mezi antigravitačním kolotočem a závody na levitujících motorkách baví tím, že vymýšlejí stále absurdnější "objevy". Veřejnost jim je stejně zbaští a státníci jim milerádi přiklepnou další miliardy z rozpočtu. Pochopitelně pod podmínkou, že dostanou o Vánocích možnost ochutnat novou, antigravitační cukrovou vatu, která se na laserové střelnici prodává za deset švýcarských franků.

K rozšíření a udržení legendy potřebují vědci také novináře. Vybraní jsou proto čas od času pozváni do parku na krátkou návštěvu. Pod dojmem euforických zážitků z doslova nadpozemských atrakcí hraví žurnalisté rádi přislíbí, že se na podvodu budou podílet. Vždyť to je koneckonců iluze vědeckého výzkumu, která nikomu neublíží.

CERN - rozpracovany LHC 2

Oficiální, CERNem schválená fotografie "rozestavěného LHC", byla pořízena makro objektivem s vysokou clonou, takže popředí i pozadí je perfektně ostré a vzniká tak iluze mamutích rozměrů celého zařízení.

LHC z mobilu

Snímek, který jsme propašovali v mobilu, ovšem ukazuje jiný příběh. Jedná se o cca 20 cm vysokou stavebnici. Velmi realističtí panáčci, které sem právě jeden z průvodců aranžuje, pak dokreslují iluzi velikosti. Přístrojek v pozadí je mimochodem součástka z porouchaného autíčka na dálkové ovládání, které patřilo dětem jednoho z vědců. Modýlky "urychlovačů částic" jsou oblíbenou atrakcí právě v dětském koutku v hale 1.4-A.

"Veřejnost myslím pohádkám o objevech teoretické fyziky, zkoumání podstaty hmoty a možném konci světa přičiněním LHC v CERNU věří ráda," domnívá se profesor I. M. Gullible z univerzity v Bostonu. "Takže i pokud tento podvod odhalíte v novinách, veřejnost nadále raději podlehne klamu a nepřipustí si, že ji parta skotačících vědců vodila za nos pomocí zcela evidentně smyšlených pojmů jako 'antihmota' nebo 'hadron'."

Nelze ovšem říci, že by CERN nebyl pro veřejnost vůbec užitečný. V rámci efektivnějšího udržování legendy o "největším urychlovači částic na světě" nebo, později, "armagedonu v LHC" zde třeba počátkem 90. letech počítačoví nadšenci vyvinuli síť WWW, krycí jméno pro We Will Win. Ta se dnes používá k zabavení zvědavých šťouralů po celém světě, a je plná "potvrzujících důkazů" o tom, že CERN je skutečná a respektovaná vědecká instituce.

Více o fotomontážích

Historie a současnost fotografických montáží, koláží a podvodů je fascinující a rozmanitá. Podívejte se na naše související články:

Už od prvních fotografií v 19. století zde existovaly i fotomontáže a fotokoláže. Ve 20. století sloužily fotografické podvody Východu i Západu v jejich propagandě či touze po senzacích. Teprve éra digitální fotografie ale umožnila masové klamání publika pomocí několika kliknutí myši.

Začátky fotomontáží: Jak z fotografií mizeli nepohodlní lidé

Fotomontáže digiální éry: manipulované fotografie nejen v politice

Poznáte fotomontáž? Ukázky vtipných fotomontáží a test

Uvedené příklady ukazují, že ve světě Photoshopu není nic nemožné. Naštěstí tu je vždy internet, který pomůže jakoukoli montáž odhalit, a to u libovolného snímku. Nadšení a do své práce zapálení komentátoři jsou již poučeni a vědí, že manipulace s fotografií se dá prokázat (nebo alespoň předpokládat) u naprosto každého snímku. Fotografové se budou muset hodně snažit, aby si svou kdysi nezpochybňovanou důvěryhodnost vydobyli zpět.

  • Nejčtenější

Vyzkoušeli jsme podvod z Aliexpressu. Může vás přijít draho, i po letech

v diskusi je 110 příspěvků

14. března 2024

Nakoupili jsme na Aliexpressu a pěkně se spálili. Jednu USB paměť, dvě externí SSD a jeden externí...

Nejsilnější raketa úspěšně prošla prvním testovacím letem do vesmíru

v diskusi je 138 příspěvků

14. března 2024  12:12,  aktualizováno  15:31

Společnost SpaceX poprvé dostala svůj Starship do vesmírného prostoru. Po dvou předchozích...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Svět uznal nároky Beneše. Československo vyhrálo spor s Polskem o Javorinu

v diskusi je 42 příspěvků

12. března 2024

Před 100 lety se Československo dočkalo mezinárodního uznání ve sporu s Polskem o Javorinu....

Tato novinka ve vyhledávání Googlu lidi pěkně vytáčí. Máme řešení

v diskusi je 153 příspěvků

12. března 2024  10:45

Jedna z novinek, kterou přineslo evropské Nařízení o digitálních trzích, je změna v tom, jak Google...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Polopás není polovičaté řešení. Třetí říše byla mistrem v oboru

v diskusi je 9 příspěvků

18. března 2024

Druhá světová válka byla zlatým věkem polopásových vozidel. Vyráběli je především Němci a...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Kuličková myš, VHS a další technologické skvosty nedávné minulosti

v diskusi je 9 příspěvků

19. března 2024

S některými bylo možné se běžně setkat ještě před deseti lety, jiné je možné koupit a používat...

Od Amazonu po Voyo. Velký test streamovacích služeb našel obří rozdíly

v diskusi je 19 příspěvků

19. března 2024

Premium V jedné můžete vybírat z dvou set filmů a seriálů, ve druhé z osmi tisíc. V jedné je speciální...

Zemřel astronaut Stafford, který si ve vesmíru „podal“ ruku s Leonovem

v diskusi nejsou příspěvky

18. března 2024  19:10

Ve věku 93 let po dlouhé nemoci zemřel někdejší astronaut Thomas Stafford, který byl zapojený do...

Apple přidá do svých zařízení generativní AI, využije k tomu Google

v diskusi nejsou příspěvky

18. března 2024  13:34

Apple jako jedna z mála technologických společností nezachytil příchod vlny generativní umělé...

Rozdáváme hygienické pomůcky ZDARMA!
Rozdáváme hygienické pomůcky ZDARMA!

Hledáte udržitelnou a kvalitní hygienickou péči pro sebe i vaše miminko? Už dál nemusíte. Zapojte se do testování a vyzkoušejte produkty ECO by...

Nutný výchovný pohlavek, souhlasí Bouček i Havlová s přerušením projevu na Lvu

Moderátor Libor Bouček ostře zareagoval na kauzu ohledně délky proslovu režisérky Darji Kaščejevové na předávání cen...

Švábi, vši a nevychované děti. Výměna manželek skončila už po pěti dnech

Nová Výměna manželek trvala jen pět dní, přesto přinesla spoustu vyhrocených situací. Martina ze Znojma se pokoušela...

Vyzkoušeli jsme podvod z Aliexpressu. Může vás přijít draho, i po letech

Nakoupili jsme na Aliexpressu a pěkně se spálili. Jednu USB paměť, dvě externí SSD a jeden externí HDD. Ve třech...

Chtěli, abych se vyspala s Baldwinem kvůli jeho výkonu, říká Sharon Stone

Herečka Sharon Stone (66) jmenovala producenta, který jí řekl, aby se vyspala s hercem Williamem Baldwinem (61). Měla...

Byla to láska na první pohled, říká hvězda Gilmorek o manželství s modelkou

Milo Ventimiglia (46), představitel Jesse ze seriálu Gilmorova děvčata nebo Jacka Pearsona ze seriálu Tohle jsme my, je...