Odměna ochranky zákazníkům: pár ran pěstí

  • 227
Hypermarkety Tesco, Carrefour či shopping parky, v nichž sídlí, nabízejí svým zákazníkům, kteří nakoupí digitální fotoaparát či mobilní přístroj jím vybavený, zajímavý bonus: rány pěstí, ponižování před ostatními zákazníky či krvavé oděrky. Nevěříte? My jsme také nevěřili.
Glosa

Obchodní centra se v České republice rozrostla jako houby po dešti. Mezi hlavní nájemce těch nejnavštěvovanějších patří bezesporu sítě Tesco a Carrefour. Jejich sortiment láká řadu návštěvníků, příznivci spotřební elektroniky či mobilních telefonů mají navíc možnost nakupovat v další specializované prodejně - v hypermarketech se objevují obvykle sítě Datart a Electrocity a pro mobilní telefony pak řada dealerů.

Jak se včera odpoledne přesvědčili účastníci recesistické akce Flash Mob Pooh v obchodním centru Nový Smíchov v Praze na Andělu, při nákupu digitálního fotoaparátu v Carrefouru můžete dostat zajímavý bonus – výprask od ochranky. Ve vnitřních směrnicích, kterých jsem si nikdy nevšiml a pochybuji, že bych před nákupem v obchodě četl, jak mohu nakupovat, je prý uvedeno, že v prostorách obchodního centra je zakázáno pořizovat fotografie. Pokud toto nařízení porušíte, můžete snadno objevit nová zákoutí hypermarketů, o nichž se vám ani nesnilo. Dlouhé liduprázdné chodby utajené veřejnosti, prázdné místnosti podobné celám, v nichž si to můžete rozdat s ochrankou pěstí v tvář v nerovném souboji, v němž nemůžete vyhrát (buďto odejdete se šrámy a pohmožděninami, nebo odejde v tomto stavu ochranka a vy budete mít na krku trestní oznámení za napadení či něco podobného).

Pravda, lidé, kteří přišli na Flash Mob Pooh do Carrefouru, si digitální fotoaparát přinesli a nezakoupili na místě. Výklad podmínek však toto nerozlišuje. Pokud jej tedy chápu dobře, vyplývá z něj, že pokud si zákazník zakoupí digitální fotoaparát či mobilní telefon jím vybavený a bude si jej chtít otestovat osobně, což je při nákupu této nepříliš levné komodity obvyklé, výše zmíněné sítě hypermarketů mu to neumožní. Bude-li zákazník riskovat a přistihne jej ochranka, od potyčky s pracovníky bezpečnostní agentury v podobě strkanic, násilného pošťuchování, tahání za oblečení či několika ran pěstí jej nezachrání vůbec nic. Navíc se toto vše odehrává mimo zraky nepohodlných svědků v soukromých prostorách, kam ochranka dotyčného zavleče.

Nevěříte? Já jsem taky nevěřil, ale není tomu tak dávno, co jeden z bývalých zaměstnanců ochranky obchodního domu Tesco v Havířově popsal praktiky svých kolegů krátce poté, co je opustil, neboť se mu tyto praktiky příčily. Kromě šikanování zákazníků násilím odtažených do "cely" černí šerifové ve volných chvílích "šmírovali" slečny v převlékacích kabinkách a navíc byli tak hloupí, že své jednání sami natočili na bezpečnostní kamery - policie tak bude mít poměrně snadný úkol. Paradoxem je, že trestnímu obvinění zatím čelí pouze bývalý zaměstnanec ochranky, namísto těch, kteří poškozovali zákazníky, či jejich nadřízených, kteří nad nimi mají mít dohled. O tom, jak to chodí v obchodním centru Nový Smíchov, se včera přesvědčila řada lidí, na jejichž osobní zážitky se dostanete z tohoto článku.

Vždycky jsem si bláhově myslel, že ochranka v hypermarketech slouží zejména zákazníkům a krom toho, že střeží majetek obchodů před nenechavci, působí jako ochrana před kriminálními živly. Těm se na podobných místech daří, o peněženku či kabelku přijdete rychleji, než byste řekli švec. Ale uznávám, pozorovat slečny v převlékacích kabinkách či šikanovat zákazníky je přece zábavnější než se starat o něčí bezpečnost. A fotit uvnitř obchodního centra je mnohem závažnější prohřešek než krást. A za prohřešky se platí. V případě fotografování nikoliv vězením, ale několika ranami pěstí, krvavými šrámy a pohmožděninami. V ideálním případě. V tom horším totiž nakoupíte násilím vynucenou cestu na veřejně nepřístupná místa (kde se nedovoláte pomoci ani od policie) a v místnosti o rozměrech 2x2 metry budete omezováni na osobní svobodě, vydíráni, šikanováni a kdoví co ještě.

Přijde vám to absurdní? Zdá se vám, že se vracím o dvacet či třicet let zpět a vzpomínám na výslechy StB za komunismu? Ale kdeže, já je vlastně ani nezažil, jen jsem o nich četl. Popisuji současnost, o níž se můžete na vlastní riziko přesvědčit i vy. Vezměte si fotoaparát a jděte si to do svého oblíbeného obchodního domu zkusit. A nebo raději ne, k cestě pro jistý výprask vás nabádat nechceme.

Podle zákona je navíc podobné jednání protiprávní. Dle § 89 odst. 9 trestního zákona není člen soukromé bezpečnostní služby (ochranky) veřejným činitelem. Ochranka smí omezit osobní svobodu jen u takové osoby, kterou přistihne při páchání trestného činu nebo bezprostředně poté – toho se však fotografováním v hypermarketu v žádném případě nedopouštíte. V případě focení je pracovník ochranky oprávněn maximálně vyvést zákazníka z obchodu, ale nemá nárok kohokoliv zadržovat ani jakkoliv omezovat jeho osobní svobodu. V případech zdokumentovaných českými blogery se v obchodním centru na pražském Smíchově dopustila ochranka několika trestných činů: například omezování osobní svobody dle § 231 trestního zák. (trestem je odnětí svobody až na dvě léta); zbavení osobní svobody § 232 tr. zák (odnětí svobody na tři až osm let); vydírání § 235 tr. zák (odnětí svobody až na tři léta) či ublížení na zdraví § 221 - 224 tr. zák - (až dvě léta nebo zákaz činnosti).

Vzhledem k tomu, že k incidentu došlo v neděli, neznáme zatím stanovisko obchodního centra. Osobně by mě ale zajímalo, jak se k tomu vedení společnosti postaví. Omezovat své zákazníky na svobodě a ještě navíc je nechat otloukat lidmi, kteří by je měli chránit, mi jako konkurenční výhoda rozhodně nepřijde. Vám snad ano?


Oficiální vyjádření společnosti TESCO Stores ČR a.s. k incidentu v hypermarketu Havířov:
Z výsledků šetření, které vyplynuly ze shlédnutí zmiňovaných materiálů i originálních nesestříhaných záznamů, zcela jednoznačně vyplynulo, že sestřih, který v mnoha případech zkresluje skutečnost, zahrnuje případy z průběhu jednoho roku, z nichž některé byly již v minulosti vyřešeny. Až na jeden případ, který je předmětem dalšího šetření, bylo zásahy možné považovat za relevantní. Zneužívání kamerového systému bylo vyšetřováno před více než půl rokem. Kabinky byly vybaveny pevnými dveřmi a došlo rovněž k personálním opatřením.
Pokud jde o našeho bývalého zaměstnance, který případ zveřejnil; shlédnutím záznamu jsme zjistili, že na uvedeném záznamu se ve většině případů angažuje v roli zasahujícího pracovníka (a většinou jediného) právě tato osoba. Zaměstnanec byl také opakovaně upozorňován na nepřiměřené chování k zadrženým osobám. Mohu rovněž vyvrátit jeho tvrzení, že důvodem rozvázání pracovního poměru byl nesouhlas s činností VBS. Naopak měl jako vedoucí směny takovéto případy řešit a informovat o nich své nadřízené. Tím, že tak neučinil, nesplnil své pracovní povinnosti.


Pozn.: Názory uvedené v tomto komentáři nemusí nutně vyjadřovat stanovisko redakce. Autor pracuje jako šéfredaktor technického zpravodajství iDNES.

Přímé odkazy na reportáže a fotografie z nedělní akce v obchodním centru Nový Smíchov:

  • Souhrnná reportáž akce Flash Mob + odkazy na relevantní články (Pooh.cz)
  • Fotografie neoprávněného počínání ochranky v obchodním centru Nový Smíchov (Pooh.cz)
  • Popis jednoho z účastníků napadeného za dotaz "mohu si něco vyfotit?" (Kostěj.Bloguje.cz)
  • Reportáž bloggera napadeného a zraněného za pořízení snímku + foto (Pooh.cz)