Odzvoní nové ochrany disků pirátům umíráček?

aktualizováno 
Nelegální kopírování CD a DVD představuje stále vážnější problém a vydavatelé údajně přicházejí díky pirátům o značnou část svých zisků. Není proto divu, že se stále snaží přicházet s novými a dokonalejšími ochranami obsahu. Dnes vás seznámíme s dvěma zajímavými novinkami.

Sony nabízí omezené kopírování

První z nových technologií na ochranu disků vyvinula britská společnost First4Internet, která se zabývá anti-pirátskou ochranou již delší dobu. Její produkt již testuje hudební vydavatelství Sony BMG.

Technologie, která je označována jako sterile burning (sterilní pálení), umožňuje zákazníkovi vytvořit si v omezené míře kopii originálního disku. Znemožní mu však vypálit z kopie další kopii. Od března vydalo Sony s touto ochranou přinejmenším deset titulů s více než milionem kusů. Jejich názvy však nebyly zveřejněny. Podle názoru vedení Sony BMG je výhodou tohoto řešení omezení příležitostného pálení. Další partneři Sony BMG počítají se zahájením testování sterile burning v průběhu příštího měsíce.

„Příležitostné pirátství a pirátství mezi studenty pro nás představují obrovský problém,“ řekl prezident celosvětového digitálního obchodu pro Sony BMG Thomas Hesse. „Dvě třetiny veškerého pirátství spočívá v grabování a vypalování CD, což je důvod, proč má práce na bezpečném formátu CD nevyšší důležitost,“ dodal Hesse.

Dřívější CD s ochranou proti kopírování, stejně jako soubory chráněné DRM (Digital Rights Management), které jsou prodávány prostřednictvím internetových serverů jako je iTunes, Napster a další, umožňují vypalování skladeb do nechráněných nekomprimovaných souborů WAV.

Takto vypálená CD mohou být v osobním počítači zpátky grabována bez vložené ochrany DRM a převedena například na MP3. Nové řešení sice umožní skladby ripovat a vypálit z CD na čistý disk ve formátu WMA od Microsoftu, ale i s ochranou proti kopírování a to včetně ochrany DRM. Stejně jako u ostatních metod ochrany disků alba obsahující XCP (extended copy protection) a umožní pořízení tří kopií. Sony BMG přitom dříve uvedlo, že nebude omezen počet možných kopií.

Klíčovou otázkou zůstává kompatibilita. To je nyní nejdůležitější bod, který leží před Sony BMG a ostatními vydavateli v jejich snaze zvýšit počet CD chráněných před kopírování na trhu. Mezi největší problémy patří skutečnost, že uživatelé iPodů nemají při použití této technologie žádné prostředky, jak převést skladby do svých zařízeních. V případě přehrávání na CD přehrávačích by neměly být žádné problémy.

Virtuální hologram není možné prolomit

Další technologií na ochranu obsahu CD představila americká společnost Hexalock. Jedná se již o čtvrtou generaci její technologie Virtual Digital Hologram (VDH), která je podle vyjádření firmy zatím stoprocentně úspěšná. O jejich kvalitách svědčí i to, že jí od loňského roku exkluzivně používá americká armáda a vláda.

Princip fungování ochrany se podle výrobce podobá skutečným hologramům, které také není možné jakkoli zkopírovat, protože nlze převést holografický efekt. V tomto případě se jedná o virtuální hologram, který funguje na podobném principu.

Bezpečnostním elementem VDH je digitální hologram, což jsou zvláštní bitové kombinace, které potvrzují pravost CD nebo DVD disku pro optickou mechaniku. Jestliže uděláte kopii originálního chráněného disku vzor VDH zmizí a místo něj se objeví statická bitová sekvence. Jestliže software Hexalock odhalí absenci VDH vzoru, pak disk nepřehraje.

Technologii je možné s úspěchem použít kupříkladu pro ochranu souborů PDF, HTML, MPEG, MP3 a další. Do svého softwaru EclipseSuite Software verze 4.0 a Eclipse Image Encoder tuto ochranu přidala prostřednictvím licencovaného plug-inu společnost Eclipse Data Technologies.

 

Autor:

Nejčtenější

Kolem právě prolétli mimozemšťané, říkají vědci. Vyvrátit jim to nelze

Rekonstrukce možné podoby planetky 1I/2017 U1 (‘Oumuamua) na základě údajů...

První objekt od jiné hvězdy zachycený pozemskými teleskopy by podle naměřených parametrů mohl být sluneční plachetnicí,...

Vyšší lidé trpí častěji řadou rakovin. Důvod je zřejmě zcela triviální

Kolorovaný snímek rakovinových buněk z elektronového mikroskopu

Pravděpodobnost vzniku rakoviny je větší u lidí vyššího vzrůstu. A to zřejmě proto, že mají v těle více buněk,...

Republikáni přebarvili USA pomocí chytrého plánu. Nenápadně a legálně

Jak se republikánům podařilo přebarvit mapu USA na červeno...

Přestože voličů demokratů je v USA už deset let více, republikánská strana má většinu v obou komorách parlamentu. Za...

Konec dvojích cen. Evropské e-shopy už Čechům nebudou účtovat přirážku

Ilustrační snímek

Na začátku prosince začne platit nařízení Evropské unie, které zakazuje internetovým obchodům považovat zákazníka z...

Okřídlení géniové. Vrány si při pokusu zvládly vyrobit složené nástroje

Vrány se ukazují jako stále chytřejší a chytřejší.

Nový experiment naznačuje, že bychom měli přehodnotit rčení chytrý jako liška na chytrý jako vrána. Skupina...

Další z rubriky

Digitální kuchařky poradí se zdravým i levným vařením

Ilustrační foto - vaření

Generátor receptů pro přípravu jídel podle příležitosti či ingrediencí najdete na webu, ale také ve smartphonu a...

Stáhněte si zdarma: zjednodušená verze Photoshopu či nahrávač MP3

Adobe Photoshop Express

Odlehčená verze Photoshopu Express zvládne řadu úkolů. Pohodlně zaznamenat zvuk pomocí počítače umí MP3 My MP3...

Tipy pro Windows 10: reaktivujte náhled plochy nebo zapněte průhlednost

Tipy a triky pro Windows 10

Podíváme se na to, jak změnit heslo pro přístup do Windows, jak se nenechat přesměrovat na podvodnou stránku či jak...

Vyhrajte poukaz na Rajče a potěšte své blízké kalendářem, fotoknihou a pexesem
Vyhrajte poukaz na Rajče a potěšte své blízké kalendářem, fotoknihou a pexesem

S příchodem sychravého počasí, padajícího listí a tmavých rán přichází i první myšlenky na nákup vánočních dárků. Letos nemusíte dlouho přemýšlet, potěšte své blízké výrobky z vlastních fotografií. Soutěžte o poukazy na fotoknihy, kalendáře nebo pexeso.

Najdete na iDNES.cz