Odzvoní nové ochrany disků pirátům umíráček?

  • 181
Nelegální kopírování CD a DVD představuje stále vážnější problém a vydavatelé údajně přicházejí díky pirátům o značnou část svých zisků. Není proto divu, že se stále snaží přicházet s novými a dokonalejšími ochranami obsahu. Dnes vás seznámíme s dvěma zajímavými novinkami.

Sony nabízí omezené kopírování

První z nových technologií na ochranu disků vyvinula britská společnost First4Internet, která se zabývá anti-pirátskou ochranou již delší dobu. Její produkt již testuje hudební vydavatelství Sony BMG.

Technologie, která je označována jako sterile burning (sterilní pálení), umožňuje zákazníkovi vytvořit si v omezené míře kopii originálního disku. Znemožní mu však vypálit z kopie další kopii. Od března vydalo Sony s touto ochranou přinejmenším deset titulů s více než milionem kusů. Jejich názvy však nebyly zveřejněny. Podle názoru vedení Sony BMG je výhodou tohoto řešení omezení příležitostného pálení. Další partneři Sony BMG počítají se zahájením testování sterile burning v průběhu příštího měsíce.

„Příležitostné pirátství a pirátství mezi studenty pro nás představují obrovský problém,“ řekl prezident celosvětového digitálního obchodu pro Sony BMG Thomas Hesse. „Dvě třetiny veškerého pirátství spočívá v grabování a vypalování CD, což je důvod, proč má práce na bezpečném formátu CD nevyšší důležitost,“ dodal Hesse.

Dřívější CD s ochranou proti kopírování, stejně jako soubory chráněné DRM (Digital Rights Management), které jsou prodávány prostřednictvím internetových serverů jako je iTunes, Napster a další, umožňují vypalování skladeb do nechráněných nekomprimovaných souborů WAV.

Takto vypálená CD mohou být v osobním počítači zpátky grabována bez vložené ochrany DRM a převedena například na MP3. Nové řešení sice umožní skladby ripovat a vypálit z CD na čistý disk ve formátu WMA od Microsoftu, ale i s ochranou proti kopírování a to včetně ochrany DRM. Stejně jako u ostatních metod ochrany disků alba obsahující XCP (extended copy protection) a umožní pořízení tří kopií. Sony BMG přitom dříve uvedlo, že nebude omezen počet možných kopií.

Klíčovou otázkou zůstává kompatibilita. To je nyní nejdůležitější bod, který leží před Sony BMG a ostatními vydavateli v jejich snaze zvýšit počet CD chráněných před kopírování na trhu. Mezi největší problémy patří skutečnost, že uživatelé iPodů nemají při použití této technologie žádné prostředky, jak převést skladby do svých zařízeních. V případě přehrávání na CD přehrávačích by neměly být žádné problémy.

Virtuální hologram není možné prolomit

Další technologií na ochranu obsahu CD představila americká společnost Hexalock. Jedná se již o čtvrtou generaci její technologie Virtual Digital Hologram (VDH), která je podle vyjádření firmy zatím stoprocentně úspěšná. O jejich kvalitách svědčí i to, že jí od loňského roku exkluzivně používá americká armáda a vláda.

Princip fungování ochrany se podle výrobce podobá skutečným hologramům, které také není možné jakkoli zkopírovat, protože nlze převést holografický efekt. V tomto případě se jedná o virtuální hologram, který funguje na podobném principu.

Bezpečnostním elementem VDH je digitální hologram, což jsou zvláštní bitové kombinace, které potvrzují pravost CD nebo DVD disku pro optickou mechaniku. Jestliže uděláte kopii originálního chráněného disku vzor VDH zmizí a místo něj se objeví statická bitová sekvence. Jestliže software Hexalock odhalí absenci VDH vzoru, pak disk nepřehraje.

Technologii je možné s úspěchem použít kupříkladu pro ochranu souborů PDF, HTML, MPEG, MP3 a další. Do svého softwaru EclipseSuite Software verze 4.0 a Eclipse Image Encoder tuto ochranu přidala prostřednictvím licencovaného plug-inu společnost Eclipse Data Technologies.