Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


OEM software je znatelně levnější. Ovšem za jakých podmínek?

aktualizováno 
Ze všech stran slyšíme nářky, že software je drahý. Proč však platit za originální kopie horentní sumy, když existuje levnější alternativa? Při koupi OEM modifikací programů lze ušetřit výrazné finanční prostředky - a ušetřit lze i na hardwaru.

Zatímco počítačové komponenty zlevňují, software má spíše opačný trend. Ne každý si může dovolit drahý operační systém, který může stát totéž, co obyčejná kancelářská sestava vhodná k brouzdání internetem a psaní dopisů. Není pochyb o tom, že se vysoké ceny programů odrážejí na vysoké hladině softwarového pirátství. Mnohé aplikace je však možné získat zcela legálně za zlomek jejich původní hodnoty.

V cenících počítačových firem často nacházíme u vypsaných produktů tajemnou zkratku OEM. Znamená to Original Equipment Manufacture - lze volně přeložit jako "původní příslušenství". Výrobky s tímto označením jsou plně funkční, od klasických obchodních artiklů se většinou liší jen v drobných detailech. Jak je ale možné, že je cena prakticky totožného výrobku diametrálně odlišná?

Licenční podmínky neumožňují prodávat OEM produkty samostatně; jsou určeny výhradně jako doplněk k dalšímu zboží. Výrobce je nabízí distributorům za zvýhodněnou cenu. Například si tak zajistí, že si zákazník k novému počítači koupí právě jeho klávesnici či myš. Lacinější OEM CD-ROM mechaniky rozhodně nenajdeme na pultě v pestrobarevné krabici, přicházejí ve velkých baleních a montují se do PC sestav. Mnohdy nejsou vybaveny ani datovým kabelem.

Obdobná situace je u software. OEM verzi vypalovacího programu Nero těžko obdržíme ke grafické kartě, nýbrž pouze k CD/DVD mechanice. K novému "železu" můžete získat mnoho aplikací za zlomek ceny, počínaje operačním systémem Windows a Office konče. Při bundlování OEM aplikací se výrobci PC těší veliké podpoře např. ze strany Microsoftu. Proč? Zájmem obou stran je, aby všechen předinstalovaný software byl plně funkční a především stabilní. Microsoft poskytuje výrobcům plnou podporu, včetně tipů a triků při instalaci, automaticky dodávané nejnovější verze, bezpečnostní záplaty apod.

Ačkoliv oficiálně by se měly OEM Windows přímo předinstalovávat na nové počítače, v praxi je to trochu jinak. V podstatě záleží také na interních pravidlech firem a domluvě s obchodníkem, k jakému zboží vám software nechá. Rozhodně však neočekávejte Windows k nové myši. "Pokud se nezmění licenční podmínky, jsme oprávněni prodávat operační systémy v OEM verzích nejen k celým sestavám, ale také při zakoupení některé zásadní počítačové komponenty, např. základní desky či harddisku," sdělil nám manažer jednoho pražského velkoobchodu s počítači.

Pokud kupujete nový počítač s předinstalovaným OEM operačním systémem a dalšími softwarem, nespokojte se s tím, že jej dostanete jen ve funkční podobě na harddisku. Jedná-li se o legální kopii, v každém případě musíte spolu s počítačem obdržet také "Certificate of Authenticity" (osvědčení o pravosti). Pokud kupujete OEM Winrows na CD, musí balení obsahovat kromě certifikátu také manuál, licenční ujednání a registrační kartu.

Koupí OEM aplikací můžeme naší peněžence notně ulehčit. V případě operačního systému Windows je to až polovina pultové ceny. Není proto divu, že je o tento druh distribucí velký zájem.
Nejčtenější

Fotky z letecké nehody ukazují, že cestující se neumějí zachránit

Poškozený motor letounu spolešnosti Southwest Airlines

Jestli někdo potřeboval důkaz, že cestující nesledují bezpečnostní instruktáž posádky, čerstvá nehoda letadla...

Ruská armáda zavedla do výzbroje „smrtící kombajny“. Byly i v Sýrii

BMPT Terminátor

Ruská armáda dala do zkušebního provozu deset vozidel Terminátor určených pro palebnou podporu tanků. Některá z těchto...Pilotovi se nechtělo střílet, ale musel. Sestřelení letu KAL 902

Letoun Korejských aerolinií po nouzovém přistání na zamrzlém jezeře.

Před 40 lety sovětská protivzdušná obrana sestřelila dopravní letadlo korejských aerolinek, které se dostalo na území...

Rozuzlení: Platit je třeba za každý televizor. Výjimku má snad jen IPTV

Příklad televizoru, který je na dobré cestě k nezpůsobilosti pro příjem...

Neexistuje televizor, za který by nebylo podle zákona potřeba platit koncesionářské poplatky. To, že na něj doma nic...

Youtuber zaplakal. V přímém přenosu mu hackeři ukradli 40 milionů

Ian Balina zřejmě během hacku přišel o více než dva miliony dolarů v...

Přijít o miliony dolarů je ve světě kryptoměn až neuvěřitelně snadné. Přesvědčil se o tom i Ian Balina, americký...

Další z rubriky

Tablet vám naklonuje Facebook a zkontroluje příliš drzé aplikace

Tablet pro práci i zábavu

Mezi zajímavými aplikacemi pro tablety tento týden nechybí například nástroj na prověření oprávnění instalovaných...

Vyzkoušejte osm zdarma dostupných alternativ Skypu

Ilustrační foto - notebook

Komunikační nástroj Skype umožňuje zdarma vést textové, audio, ale i video a skupinové hovory. Mezi uživateli je...

Něco se pokazilo. Jarní update Windows 10 se zpozdí

Nová funce Windows 10 s názvem Timeline uchovává seznam vašich aktivit.

Společnost Microsoft pozastavila uvedení nové verze Windows 10 kvůli blíže nespecifikované chybě.

Najdete na iDNES.cz