OEM software je znatelně levnější. Ovšem za jakých podmínek?

aktualizováno 
Ze všech stran slyšíme nářky, že software je drahý. Proč však platit za originální kopie horentní sumy, když existuje levnější alternativa? Při koupi OEM modifikací programů lze ušetřit výrazné finanční prostředky - a ušetřit lze i na hardwaru.

Zatímco počítačové komponenty zlevňují, software má spíše opačný trend. Ne každý si může dovolit drahý operační systém, který může stát totéž, co obyčejná kancelářská sestava vhodná k brouzdání internetem a psaní dopisů. Není pochyb o tom, že se vysoké ceny programů odrážejí na vysoké hladině softwarového pirátství. Mnohé aplikace je však možné získat zcela legálně za zlomek jejich původní hodnoty.

V cenících počítačových firem často nacházíme u vypsaných produktů tajemnou zkratku OEM. Znamená to Original Equipment Manufacture - lze volně přeložit jako "původní příslušenství". Výrobky s tímto označením jsou plně funkční, od klasických obchodních artiklů se většinou liší jen v drobných detailech. Jak je ale možné, že je cena prakticky totožného výrobku diametrálně odlišná?

Licenční podmínky neumožňují prodávat OEM produkty samostatně; jsou určeny výhradně jako doplněk k dalšímu zboží. Výrobce je nabízí distributorům za zvýhodněnou cenu. Například si tak zajistí, že si zákazník k novému počítači koupí právě jeho klávesnici či myš. Lacinější OEM CD-ROM mechaniky rozhodně nenajdeme na pultě v pestrobarevné krabici, přicházejí ve velkých baleních a montují se do PC sestav. Mnohdy nejsou vybaveny ani datovým kabelem.

Obdobná situace je u software. OEM verzi vypalovacího programu Nero těžko obdržíme ke grafické kartě, nýbrž pouze k CD/DVD mechanice. K novému "železu" můžete získat mnoho aplikací za zlomek ceny, počínaje operačním systémem Windows a Office konče. Při bundlování OEM aplikací se výrobci PC těší veliké podpoře např. ze strany Microsoftu. Proč? Zájmem obou stran je, aby všechen předinstalovaný software byl plně funkční a především stabilní. Microsoft poskytuje výrobcům plnou podporu, včetně tipů a triků při instalaci, automaticky dodávané nejnovější verze, bezpečnostní záplaty apod.

Ačkoliv oficiálně by se měly OEM Windows přímo předinstalovávat na nové počítače, v praxi je to trochu jinak. V podstatě záleží také na interních pravidlech firem a domluvě s obchodníkem, k jakému zboží vám software nechá. Rozhodně však neočekávejte Windows k nové myši. "Pokud se nezmění licenční podmínky, jsme oprávněni prodávat operační systémy v OEM verzích nejen k celým sestavám, ale také při zakoupení některé zásadní počítačové komponenty, např. základní desky či harddisku," sdělil nám manažer jednoho pražského velkoobchodu s počítači.

Pokud kupujete nový počítač s předinstalovaným OEM operačním systémem a dalšími softwarem, nespokojte se s tím, že jej dostanete jen ve funkční podobě na harddisku. Jedná-li se o legální kopii, v každém případě musíte spolu s počítačem obdržet také "Certificate of Authenticity" (osvědčení o pravosti). Pokud kupujete OEM Winrows na CD, musí balení obsahovat kromě certifikátu také manuál, licenční ujednání a registrační kartu.

Koupí OEM aplikací můžeme naší peněžence notně ulehčit. V případě operačního systému Windows je to až polovina pultové ceny. Není proto divu, že je o tento druh distribucí velký zájem.Nejčtenější

Afrika do Evropy narazí, shodují se vědci. Budoucnost však zůstává záhadou

Předpověď budoucího pohybu kontinentů Christophera Scoteseho.

Zatímco rekonstrukce minulosti pohybu kontinentů je skutečná věda, jejich predikce je spíše koníček či spekulace....

Jeho fotky jsou až neskutečně nádherné. Podívejte se, jak vznikají

Kalendář 43. výsadkového praporu - Nic nepotěší potápěče průzkumného týmu po...

Jeho fotky výsadkářů z Chrudimi viděl téměř každý. Vypadají jako vystřižené z toho nejdražšího hollywoodského akčního...Sedm častých lží, mýtů a omylů o přechodu na nové televizní vysílání

V roce 2020 budou mít sběrné dvory napilno.

Mnoho lidí se v blížící se změně vysílacího standardu neorientuje, a tak se snadno může klamavou nabídkou či...

Podívejte se, kdy vám vypnou současné televizní vysílání a co s tím udělat

Nelamte si s DVB-T2 hlavu. Vše podstatné se dozvíte níže.

Současné pozemní digitální televizní vysílání má před sebou poslední měsíce života. První vysílače budou vypnuty již...

Start lodě Sojuz MS-10 se nezdařil, modul s posádkou nouzově přistál

Start Sojuzu MS-10 z Bajkonuru 11. října 2018.

Čtvrteční start lodě Sojuz MS-10 z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu se nezdařil. Kvůli závadě na nosné raketě Sojuz...

Další z rubriky

Tipy na zajímavé weby: nechte si pomoci s formuláři a jejich odesíláním

Ilustrační foto - notebook

Poznat zajímavá místa v tuzemsku a zaznamenat si zážitek zprostředkuje portál Turistický-denik.cz. Vyplňovat formuláře...

Aplikace vám ohlídá pitný režim, jiná najde ovocný strom

Tablet pro práci i zábavu

Ve výběru zajímavých aplikací pro tablety tento týden najdete například aplikaci sdružující články ze zpravodajských...

V Česku se u voleb uplatnil robot. Pro ČTK psal zprávy

Umělá inteligence (ilustrační foto)

Česká tisková agentura využila během víkendových voleb i automat. Ten pomáhal editorům a redaktorům při přepisování dat...Najdete na iDNES.cz