Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Office 11 bude pouze pro Windows XP a záplatované Windows 2000

aktualizováno 
Majitelé starších operačních systémů mají smůlu - podle Microsoftu jsou "prawindows" nebezpečné a chybí k nim podpora. Jak však hovoří poslední statistiky, Windows 2000 či XP vlastní pouze 20 procent uživatelů. Zbytku by tedy balík nechodil.

Připravovaný kancelářský balík Microsoftu nebude podporovat starší operační systémy. Spusit Office 11, jak je balík pracovně nazýván, budou moci pouze uživatelé systémů Windows XP a Windows 2000. U druhého jmenovaného poběží Word či Excel pouze tam, kde byl nainstalován poslední, třetí Service Pack. Balík se nyní nachází ve fázi betatestování a na trhu by se měl objevit v polovině příštího roku.

Někteří betatesteři, kterých je na otestování balíku Office 11 najato zhruba dvanáct tisíc, byli z testování vyloučeni. A to právě kvůli starším operačním systémům, které měli nainstalovány na svém počítači.

Balík by ovšem nefungoval zhruba čtyřem pětinám současných uživatelů Windows; podle posledního průzkumu, který provedla společnost IDC, má systémy Windows 2000 či XP nainstalováno pouze 20 procent všech uživatelů operačního systému Microsoftu. Ihned se tedy vyrojily spekulace, že se MS snaží donutit "nepružné" uživatele k upgradu, a tedy k zakoupení nového operačního systému, případně rozšíření počítače.

Microsoft již v případě uvedení Office XP na trh varoval uživatele a administrátory, že balík nemusí korektně fungovat na Windows 95.

Jako důvod nepodporování starších systémů poukazuje Microsoft na jejich nebezpečnost a také chybějící podporu pro Windows řady 9x, ME či NT 4.0. Na starší verze již nevycházejí bezpečnostní záplaty a rovněž by nefungovaly některé funkce, které bude nový kancelářský balík využívat.
U předchozích verzí Windows chybí také podpora funkce Windows Installer 2.0, která umožňuje automatický update systému a stahování nejnovějších aktualizací. Tuto funkci mají pouze systémy WinXP a Windows 2000, avšak pouze po nainstalování Service Packu 3, který byl uvolněn teprve nedávno.

Pod čarou: Shodou okolností se včera na internetu objevily první screenshoty jednotlivých aplikací obsažených v balíku Office 11. Zajímá-li vás, jak jednotlivé programy vypadají, galerii najdete zde.

Související odkazy:Nejčtenější

Vyřešil jsem nejslavnější záhadu, tvrdí devadesátiletý britský matematik

Britský matematik Michael Atiyah (2018)

Britsko-libanonský matematik Michael Atiyah tvrdí, že našel důkaz jednoho z nejslavnějších nevyřešených matematických...

Zelená Sahara, o hodinu delší den a rozpad Afriky. Co čeká naši planetu?

Budoucnost

Na základě současných poznatků dokážou vědci odhadnout, co se stane v daleké budoucnosti. Připravili jsme pro vás výběr...Pohozeni v jednom hrobě. Po 400 letech vracíme dívce a chlapci tvář

Odhalení podoby dvou chlapců a devčete

Na začátku byla náhoda. Stavba rodinného bazénu u domku v Táboře odhalila kosterní pozůstatky tří lidí. V těchto dnech,...

Po 50 letech se poletí k Měsíci, vesmírným turistou bude japonský miliardář

Prvním vesmírným turistou, který se vydá na oběžnou dráhu kolem Měsíce, bude...

Prvním vesmírným turistou, který se vydá na oběžnou dráhu kolem Měsíce, bude japonský miliardář Júsaku Maezawa....

Nejlepší editor fotek zdarma: nemusí se instalovat a vznikl v Praze

Ivan Kuckir, autor programu Photopea.com

Potřebujete otevřít a upravit PSD soubor, ale nemáte po ruce Photoshop? Tato překvapivě svižná online aplikace zvládne...

Další z rubriky

Nejlepší editor fotek zdarma: nemusí se instalovat a vznikl v Praze

Ivan Kuckir, autor programu Photopea.com

Potřebujete otevřít a upravit PSD soubor, ale nemáte po ruce Photoshop? Tato překvapivě svižná online aplikace zvládne...

Americká burza testuje nástroj na odhad kurzů kryptoměn

Virtuální měna Bitcoin zažívá ohromný vzestup. Je to bublina?

Jedna z největších elektronických burz testuje podle nejmenovaného zdroje rozšíření, které pomůže investorům v...

Asistent Google si poradí se dvěma jazyky najednou. Čeština pořád chybí

Umělá inteligence Google Assistant se už nyní připravuje na konverzaci v...

Už delší dobu se mluvilo o funkci bilingvního asistenta. Koncem léta Google tuto funkci konečně představil spolu s...

Najdete na iDNES.cz