Offline databáze CDDB a její použití s programem Nero

  • 3
Chcete mít v počítači databázi CD s více než 100 tisíci záznamů? Offline verze internetové databáze CDDB vám to umožní. Vypalovací software Nero dokáže s touto databází pracovat velmi praktickým způsobem, ale její instalace přináší některá úskalí.
Vynikající vypalovací program Nero Burning Rome, který jsme již na naších stránkách podrobně představili, zahrnuje mezi množstvím rozmanitých funkcí také databázi CD. Program spolupracuje s internetovou databází FreeCDDB - obdoba CDDB bez některých omezení), z níž přejímá informace o CD a jednotlivých skladbách, a umožňuje vytvářet vlastní uživatelskou databázi CD, kterou třídí podle interpretů nebo názvů skladeb.

Velmi zajímavou možností je nahradit použití internetové databáze její offline verzí, kterou FreeCDDB narozdíl od CDDB stále nabízí. Databáze je k dispozici majitelům originálního CD s programem Nero. Uživatelé, kteří si program stáhli z internetových stránek firmy, si musí s internetu stáhnout i tuto databázi. Odkazy naleznete na adrese http://www.freedb.org/software/, hlavním zdrojem je FTP server ftp://ftp.freedb.org/pub/freedb/. Ale pozor, jde o cvalíka, který v zapakované formě pohltí 37 MB a dalších pár MB zaberou updaty.

Použití databáze se však zajisté vyplatí, zejména ve spolupráci s programem Nero. Nero umožňuje pohodlně listovat samotnou databází, která se ve volně šířené formě skládá s tisíců souborů označených identifikačním číslem. Funkce programu Nero nabízejí dvě další zásadní možnosti využití. Nero dokáže grabovat CD, vytvářet z nich komprimované soubory MP3, WMA, VQF a může pro ně automaticky přebírat údaje z databáze. V programu je implementována podpora CD-Textu, a tak popisy z databází můžete vypálit přímo na kopírované zvukové CD, pokud máte mechaniku, jež CD-Text podporuje. Kompakty s CD-Textem v odpovídajících přehrávačích přímo zobrazují údaje k jednotlivým reprodukovaným skladbám, což je funkce, kterou výrobci deset let ignorovali a která si vyžádala řešení ve formě internetové databáze.

Teď však konec výkladům a soustřeďme se na instalaci, při níž se mohou vyskytnout značná úskalí. Nejde o to, že by postup by příliš složitý, ale způsobuje nečekané obtíže. Základním problémem je, že Nero nedokáže pracovat s databází v té podobě, v jaké je distribuována. Databázi musíte do programu nejprve převést, a k tomu budete potřebovat značný prostor na pevném disku. Další nepříjemností, na níž je třeba důrazně upozornit, je, že importování databáze do programu zabírá neuvěřitelně dlouhou dobu. Je to způsobeno obrovským množstvím dat, jež se transformují. Databáze obsahuje více než 100 tisíc CD a desetkrát tolik skladeb. Celý proces trvá řadu hodin, v závislosti na velikosti databáze. Pro úspěšnou implementaci databáze do programu Nero je nutné dodržet následující postup.

Zip soubor s databází (CDDB.zip) je nutno rozpakovat do dočasného adresáře. Můžete do něj přidat také updaty, které naleznete na serveru společně s databází. Předem si zajistěte dostatek místa na disku, jen dekomprimovaná a aktualizovaná databáze má velikost přibližně 130 MB. Nároky na prostor na disku však budou větší. V závislosti na použitém diskovém systému souborů budete potřebovat na disku i mnohonásobně více místa, protože se vesměs jedná o tisíce malých souborů, jejichž ukládání je velmi neúsporné.

V adresáři s programem Nero si vytvořte podadresář, který bude určen pro importovanou databázi, jíž bude program používat. Zdálo-li se vám místo pro databázi zbytečně velké, připravte se na další oběť. Pro databázi v Nerovi budete potřebovat prostor na disku o velikosti přibližně 300 MB.

V programu Nero vyberte v nabídce Extra příkaz Import Internet Database. Po několika výstrahách zadejte zdrojový a cílový adresář databáze. Spustí se instalace (můžete ji kdykoliv zrušit tlačítkem Cancel) a vy můžete klidně odejet na dovolenou. Až znovu přijdete k počítači, pak ( pokud bude přenos dat hotov) odpovíte kladně na otázku, zda chcete používat tuto databázi jako novou programovou databázi.

Podle výrobců Nera je celý postup vyzkoušený a v závislosti na rychlosti počítače může zabrat celý den. Já jsem tak trpělivý nebyl. Když byl po sedmnácti hodinách program někde ve třetině CDDB a navíc se systém začal čím dále více zpomalovat a zahlcovat (Windows 98 SE, Pentium II 300MHz, 64 MB RAM) instalaci jsem přerušil. I tak vznikla v Nerovi z konvertované části CDDB obrovská a dosti reprezentativní databáze, kterou program bez problémů používá. Bohužel však Nero neumožňuje přidávat databázi po částech, při importu je stávající databáze přepsána. Pokud by se vám nechtělo převádět celou databázi, můžete si vybrat pouze určitou část. Offline verze je rozdělena do několika adresářů podle charakteru hudby, a proto si můžete vybrat k převodu jen některý z nich.

Zásadní výhodou databáze instalované v Neru je uživatelské rozhraní a snadný přístup k titulům CD a skladeb. Databázi můžete využívat jako opravdovou banku dat, a nikoliv jen pro identifikaci CD. Pomocí vyhledávací funkce si tak můžete najít skladby a CD určitých interpretů, zjistit na kterém CD se určitá skladba nachází. Můžete přepínat mezi zobrazením podle titulů nebo podle interpretů.

Z databází můžete dále pracovat - přidávat další CD, editovat nebo mazat stávající záznamy. Narazíte-li na nové CD, které není v databázi obsaženo, nabízí program několik možností, kde získat data. Nová CD můžete přidávat manuálně nebo s použitím záznamu ze souboru cdplayer.ini, který slouží pro základní CD přehrávač ve Windows. Jste-li připojeni k internetu můžete záznam přidat z průběžně aktualizované on-line databáze.

Může ti si také zřídit výše zmíněnou uživatelskou databázi CD pro přehled o vašich zvukových kompaktech. K jejímu vybudování nyní s výhodou využijete dat z programové databáze. Změny v nastavení databází můžete provádět v preferencích programu (File-Preferences-Database).

Internetová online databáze je díky své stálé průběžné aktualizaci samozřejmé výhodnější, ale její offline verze je přínosem pro všechny uživatele bez stálého a rychlého připojení k internetu. Její využití s programem Nero by jistě ulehčilo, kdyby ji společnost Ahead distribuovala již ve formě, kterou Nero vyžaduje. Bohužel tak firma s odvoláním na licenční problémy neučinila a případní zájemci se k použitelné kompletní databázi dostanou za cenu zcela zbytečných obtíží.