Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Ogg Vorbis - zdatný konkurent formátu MP3 přichází

  0:30aktualizováno  0:30
Pozicí MP3 jako jasné jedničky mezi kompresními audio formáty neotřásl ani formát WMA tlačený firmou Microsoft. Nyní přichází další velmi nadějný konkurent, který si klade za cíl nahradit formát MP3 a podle dosavadních ohlasů by se mu to mohlo podařit.
O obavách spojených s rostoucími licenčními poplatky za používání formátu MP3 jsme již na našich stránkách informovali. Řešením by mohlo být zavedení a prosazení nového "open source" kompresního formátu, který by neobsahoval patentovanou technologii a za jehož používání by nebylo nutné platit licenční poplatky. A právě takový formát, respektive jeho první beta verzi, představila v úterý tento týden na summitu MP3.com pořádaném v San Diegu firma iCast, která celý projekt financuje.

Ogg Vorbis Logo

Nový formát nese poněkud netradiční jméno Ogg Vorbis (Vorbis je jméno použité kompresní technologie a Ogg je jméno hlavního projektu, pod který formát spadá). Soubory komprimované v tomto formátu mají koncovku .ogg a po technické stránce snadno snesou srovnání s komerčními kompresními formáty jako například MP3, VQF a AAC. Základní výhodou open source formátu OggVorbis je především skutečnost, že veškerá specifikace je veřejně a bezplatně k dispozici a za používání tohoto formátu pro libovolné účely (komerční i nekomerční) není třeba platit licenční poplatky, tak jako je tomu například u formátu MP3.

Přestože je formát Ogg Vorbis stále ve stádiu beta testování, lze podle poslechových testů konstatovat, že při stejné rychlosti datového toku dosahuje Ogg Vorbis srovnatelné kvality s nejrozšířenějším formátem MP3. Vzhledem k tomu, že Ogg Vorbis je technologicky novějším formátem, obsahuje některá vylepšení, o kterých se může formátu MP3 pouze zdát. Stávající specifikace podporuje tzv. bitrate scaling, díky kterému je možné libovolně měnit rychlost datového toku bez potřeby dekódování a zpětného kódování Ogg Vorbis souborů. Formát podporuje více audio kanálů, bude jej tedy možné použít pro komprimaci surround nahrávek a zvukových efektů. Jeho součástí je rovněž dobře navržený a rozšířitelný "header" pro uložení informací popisujících komprimovaný soubor.

Firma iCast neponechává nic náhodě a pro co nejrychlejší prosazení tohoto zajímavého formátu učinila naprosto vše. Podpora ve stávajících verzích nejrozšířenějších přehrávačů digitálních audio nahrávek je zajištěna prostřednictvím plug-inů, které lze stáhnout z internetu. V následujících verzích přehrávačů Winamp, Sonique, FreeAmp a XMMs bude již nativní podpora Ogg Vorbisu přímo součástí zdrojového kódu. Kromě vlastního kodeku bude možné vytvářet Ogg Vorbis soubory i freewarovými kodeky BladeEnc a LAME. Jednání o podporu formátu mezi výrobci hardwarových přehrávačů stále probíhají.

Nejvíce si však firma iCast slibuje od prosazení formátu mezi firmami nabízejícími komerčně hudební nahrávky ke stažení (eMusic.com a další), které u nahrávek ve formátu Ogg Vorbis nemusí platit nezanedbatelné licenční poplatky za použití komerčního kompresního formátu a v praxi by to mohlo znamenat dokonce pokles cen a následné zvýšení prodeje komprimovaných hudebních souborů.

Budoucnost formátu OggVorbis vypadá také velmi dobře. Díky veřejně dostupným vývojovým prostředkům, dokumentaci a pružně navržené architektuře se předpokládá, že kvalita formátu se bude s postupem času vylepšovat. Nezbývá než vyčkat, zda se firmě iCast podaří v relativně velké konkurenci vlastní formát prosadit. Možnosti formátu nasvědčují tomu, že by se to mohlo podařit.

Autor:Nejčtenější

„Neříkej, že už to děláme!“ Tahák šéfa Facebooku ukazuje, čeho se bál

Mark Zuckerberg vypovídá před americkým Kongresem. Jeho poznámky unikly na...

Mark Zuckerberg, zakladatel a šéf sociální sítě Facebook, vypovídal dlouhé hodiny před americkými kongresmany v...

Napište BFF, abyste ukázali, jak jste důvěřiví. Po Facebooku se šíří hoax

Zkratka BFF na Facebooku sice zezelená, ale žádné zabezpečení tím neověříte,...

Po Facebooku se šíří další hoax. Tentokrát slibuje rychlé ověření zabezpečení účtu. Nabádá uživatele, aby pod příspěvek...Sklep v Říčanech vydává 600 let starou záhadu. Poklad ukrytý před Žižkou

Pražské groše z říčanského pokladu

Do toho hrnečku se vešly veškeré rodinné úspory. Proč je majitel do svého sklepa ukryl, nevíme jistě. Jisté ovšem je,...

Voda na Marsu je. Chová se však zvláštně a může i levitovat

Na povrchu Marsu můžeme spatřit nejenom doklady o proudění kapalné vody v...

Dva experimenty ukázaly, že na povrchu Marsu se voda chová výrazně jinak, než jsme zvyklí. Například místní „bahno“...

Youtuber zaplakal. V přímém přenosu mu hackeři ukradli 40 milionů

Ian Balina zřejmě během hacku přišel o více než dva miliony dolarů v...

Přijít o miliony dolarů je ve světě kryptoměn až neuvěřitelně snadné. Přesvědčil se o tom i Ian Balina, americký...

Další z rubriky

Vinylové desky s HD zvukem by měly přijít na trh v roce 2019

Josefina Lichtenegger s gramofonem Forte S a raménkem C-Note.

Návrat gramofonů do obývacích pokojů může v příštím roce dostat nový impuls. Rakouská firma plánuje představit „High...

Posloucháte na YouTube muziku? Služba vás bude chtít otrávit reklamou

YouTube je bohatým hudebním zdrojem, ale hudební průmysl z toho radost nemá.

Bezplatný poslech hudby na YouTube by se brzy mohl stát poněkud nepříjemnou záležitostí. Provozovatelé služby se totiž...

„Zatím bez komentáře. Možná brzy.“ Koss chystá bezdrátová Porta Pro

Koss Porta Pro Wireless

Po čtyřiatřiceti letech výroby se sluchátka Koss Porta Pro dočkají poměrně nečekané inovace. Přijdou o kabel a k...

Najdete na iDNES.cz