Ohluchneme kvůli MP3 přehrávačům nebo mobilům?

  • 33
Mnozí z nás si pouštějí do sluchátek hudbu na každém kroku, desítky hodin týdně. Někteří odborníci začínají být znepokojeni možnými následky. Jak velkou hrozbu pro naše zdraví MP3 přehrávače a mobily představují?

Na serveru Zdraví jsme vás již informovali o vlivu mobilních telefonů a MP3 přehrávačů na lidský sluch. Dnes se na tuto problematiku podíváme trochu podrobněji.

Podle studie, kterou nechala zpracovat australská vláda, si čtvrtina tamních majitelů mp3 přehrávačů pouští hudbu dost hlasitě na to, aby jim hluk dokázal dříve či později poškodit sluch. Mnoho mladých Australanů už muselo kvůli vytrvalému zvonění v uších navštívit lékaře.

Hongkongské zdravotníky tato zpráva přiměla ke zvažování rozsáhlého výzkumu následků, které mohou mp3 přehrávače mít na lidské zdraví – taková studie totiž stále chybí. Expertka Loretty Li Yuet-wing tvrdí, že je metropole problémem ohrožena více než jiná místa světa, lidé si zde pouštějí hudbu na plnou hlasitost proto, aby v rámusu z rušných ulic a temperamentních kantonských rozhovorů vůbec něco slyšeli. Sluch může poškodit už hluk přesahující 80 decibelů, a protože této hodnoty dosahuje samotný rámus v metru, každý, kdo chce písničky poslouchat bez ruchů, musí přehrávač nastavit na velmi nebezpečnou hlasitost. Vzhledem k tomu, že je do Hongkongu importováno 200 000 přehrávačů mp3 měsíčně, starosti doktorů jsou namístě.

Škodí mobily, ale i jiné hluky

Starají se i čeští lékaři. „Samozřejmě, že hlasitá hudba ze sluchátek poškozuje sluch,“ říká MUDr. Blažena Janyšková z novojičínské ORL praxe, „stejně tak ale hlasité mobilní telefony a handsfree sady.” Profesor Ivo Šlapák z Fakultní nemocnice Brno varuje před sluchátky, které se zasouvají do uší: „Tím, že více ucpávají zvukovod, způsobují větší akustický tlak přímo na bubínek a na sluchový analyzátor, a tak může snáze dojít k poškození sluchu.“ Kromě snížení hlasitosti doporučuje i pravidelnou výměnu krytů takovýchto sluchátek. Zachytává se na nich totiž ušní maz, který se může stát zdrojem infekce zvukovodu.

Řvoucí sluchátka zřejmě nemají zvláštní postavení mezi faktory, které sluchu mohou ublížit, srovnatelně nám škodí i ostatní reprodukční zařízení, je-li jejich hlasitost nastavena na neúměrnou míru. Pozor je třeba dávat například v autě, a to nejen na extrémy v podobě řvoucího techna. Dobré není ani to, když máme na dálnici rádio nastavené tak, aby moderátor „překřikoval“ ostatní hluky ve voze. Lékaři také již dlouho doporučují, aby si návštěvníci koncertů a tanečních parties chodili pravidelně odpočinout od rámusu alespoň do tišších částí klubů.

Vzhledem k tomu, že sluch už tak trápíme „civilizačními hluky“, mohou mp3 přehrávače být „poslední kapkou“, vedoucí k jeho poškození. Znamenají totiž i několik desítek hodin zátěže uší týdně navíc. Jen kvůli hudbě ze sluchátek samotné zřejmě neohluchneme – k poškození sluchu však může přispět rozhodující měrou.

Netrpí pouze sluch

Nemáme-li přehrávač, který sám reguluje hlasitost tak, aby neškodila zdraví, musíme pamatovat na to, že by reprodukovaná hudba neměla být o moc hlasitější než normální „zvuky ulice“. Jinak se může stát, že značková sluchátka a reproduktory vyměníte za několik let za naslouchátko, podobně jako kytarista slavné skupiny The Who, Pete Townshend.

Sluch nakonec není to jediné, co je ohroženo. Podle časopisu Vesmír může rámus – i ten ze sluchátek – vyvolat například emocionální rovnováhu, i jinak potrápit duši. A nakonec: při chůzi po městě je dobré přes hudbu slyšet alespoň zvonky tramvají.