Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Okleštěný operační systém Windows XP bude. Získá či tratí uživatel?

  5:00aktualizováno  5:00
Microsoft pod nátlakem soudu vydá své "Windows XP Light" již v létě. Konečně tedy bude možné odinstalovávat komponenty jako Internet Explorer či Media Player a výrobci PC je budou moci nahradit konkurenčními produkty. V brzké budoucnosti nejspíše přibude i verze bez většiny doposud obsažených programů. Bude to do důsledků nevýhoda či plus?

Microsoft vydá v koncem létě svůj první Service Pack pro operační systém Windows XP. Některé zásahy v servisním balíku budou učiněny na nátlak soudu, který Microsoft viní, spolu s devíti státy americké unie, z monopolního chování a porušování antitrustových zákonů. Vypuštění "okleštěných" Windows je jedna z podmínek trestu. Uživatel ovšem zřejmě nevydělá tak, jak si soud myslí.

O vypuštění prvního Service Packu, balíku, jenž shrnuje všechny předešlé opravy a případně doplňuje další, Microsoft informoval zhruba před měsícem. Zahrnuta měla být například podpora USB 2.0 či technologií Mira a Freestyle. Microsoft si však zřejmě uvědomil hrozbu soudu a tak bude v Service Packu zahrnuta i možnost odinstalování některých komponent ve Windows XP standardně obsažených. Odstranit tak bude možné Internet Explorer, Media Player, Outlook Express či Microsoft Messenger. Možnost odinstalování komponent a nahrazení jich konkurenčními produkty by tedy mohli ocenit kromě koncových uživatelů také například výrobci počítačů, kteří by svým zákazníkům instalovali jiné aplikace namísto stávajících. Pro uživatele tedy bude možnost odinstalování otravného messengeru či mnoho systémových prostředků užírajícího přehrávače přínosem. Těžko však pro výrobce počítačů, kteří by měli s instalací systému více práce, a proto stejně raději zůstanou u staré dobré osvědčené verze Windows.

Pomocí Service Packu tedy bude možné některé programy odinstalovat. Windows však budou stále dodávány s nimi, a to se nelíbí žalovatelům. Ti požadují systém bez všech podobných programů. Pokud by se podařilo prosadit také tento návrh, Microsoft by nejspíše u některých aplikací přišel o výsadní postavení na trhu. Standardně dodávaný MSN Messenger by mohlo nahradit ICQ atd. Starost by však přibyla zejména koncovému uživateli, který by všechny programy musel ručně doinstalovat. Pokud by tak za něj neučinil výrobce počítače dodávající OEM Windows spolu s ním.

Zůstane-li tedy na trhu i operační systém známý doposud, bude zřejmě nadále nejrozšířenější nabízenou verzí Windows. Okleštěný systém je sice lákavou nabídkou, do důsledku by však tratil ve většině případů uživatel, který je ve většině případů stejně navyklý užívání IE (devadesát procent všech uživatelů tento browser používá. Nakolik by se podíl změnil, lze jen spekulovat. Razantní odliv uživatelů by však Microsoft zřejmě nečekal.) Nehledě na to, že Microsoft by k jiným verzím Windows nenabízel zdaleka takovou podporu, jako k verzi současné.

Ujmou-li se "očesané" verze Windows, je otázkou. Verze s možností odinstalování komponent má šanci na prosazení, systém bez aplikací však bude pro většinu uživatelů i výrobce počítačů spíše přítěží než užitkem. Pro neinformovaného uživatele by nastal zřejmě chaos, když by mu prodavač předložil několik krabic s operačním systémem. Ostatní společnosti ovšem dostanou alespoň stejnou možnost, jakou budou mít programy Microsoftu. Až poté se bude jednat o čistý konkurenční boj.
Nejčtenější

„Neříkej, že už to děláme!“ Tahák šéfa Facebooku ukazuje, čeho se bál

Mark Zuckerberg vypovídá před americkým Kongresem. Jeho poznámky unikly na...

Mark Zuckerberg, zakladatel a šéf sociální sítě Facebook, vypovídal dlouhé hodiny před americkými kongresmany v...

Pilotovi se nechtělo střílet, ale musel. Sestřelení letu KAL 902

Letoun Korejských aerolinií po nouzovém přistání na zamrzlém jezeře.

Před 40 lety sovětská protivzdušná obrana sestřelila dopravní letadlo korejských aerolinek, které se dostalo na území...Ruská armáda zavedla do výzbroje „smrtící kombajny“. Byly i v Sýrii

BMPT Terminátor

Ruská armáda dala do zkušebního provozu deset vozidel Terminátor určených pro palebnou podporu tanků. Některá z těchto...

Voda na Marsu je. Chová se však zvláštně a může i levitovat

Na povrchu Marsu můžeme spatřit nejenom doklady o proudění kapalné vody v...

Dva experimenty ukázaly, že na povrchu Marsu se voda chová výrazně jinak, než jsme zvyklí. Například místní „bahno“...

Youtuber zaplakal. V přímém přenosu mu hackeři ukradli 40 milionů

Ian Balina zřejmě během hacku přišel o více než dva miliony dolarů v...

Přijít o miliony dolarů je ve světě kryptoměn až neuvěřitelně snadné. Přesvědčil se o tom i Ian Balina, americký...

Další z rubriky

„Neříkej, že už to děláme!“ Tahák šéfa Facebooku ukazuje, čeho se bál

Mark Zuckerberg vypovídá před americkým Kongresem. Jeho poznámky unikly na...

Mark Zuckerberg, zakladatel a šéf sociální sítě Facebook, vypovídal dlouhé hodiny před americkými kongresmany v...

V Rusku se bojuje o komunikační síť Telegram. Odnáší to Google i Amazon

Messenger Telegram

Rusko se od pondělí snaží zablokovat ruskou obdobu WhatsAppu. Firma se pokouší obejít zákaz i za pomoci služeb Amazonu,...

Chcete dál používat Facebook? Budete muset souhlasit s cílením reklamy

(Ilustrační snímek)

Facebook bude nadále cílit reklamu, jen si k tomu vyžádá váš souhlas. V případě, že odmítnete, nebudete mít možnost...

Najdete na iDNES.cz