Bezpečnostní kamera

Bezpečnostní kamera - Tato kamera v Lamačově ulici na Barrandově vadí obyvatelům protějšího domu. (1. srpna 2001) | foto: iDNES.cz

Oku pouliční kamery neutečete. Praha jich už má 318

  • 24
Nemůžete si být jisti, jestli nejste právě vy sledováni, když se procházíte třeba po pěší zóně v centru města. Na druhou stranu však kamery městského systému pomáhají dopadat zločince.

Jen pár kroků od Národního divadla je místo, kde se do včerejška častěji než jinde v okolí odehrávala loupežná přepadení, krádeže aut i jejich vykrádání. Napomáhalo tomu šero v podjezdu pod Národní třídou.

Divadelní ulice má být přitom bezpečnější. Ode minulého týdne zde začala fungovat jedna z dvaadvaceti nových kamer městského bezpečnostního systému. Celkem je na území hlavního města Prahy umístěno už 318 kamerových stanovišť a do konce roku jich ještě čtyřicet až padesát přibude.

"Z pravidelného hodnocení pražské policie vyplývá, že v místech monitorovaných kamerami došlo ke značnému poklesu pouliční kriminality, popřípadě byla kriminalita z těchto míst vytlačena," uvedl náměstek primátora Rudolf Blažek.

Než dojdete pěší zónou z Václavského náměstí k Prašné bráně, může vás natočit třiatřicet kamer. To je alespoň počet těch, které jsou viditelné okem každému kolemjdoucímu. Jen zlomek z nich je součástí městského kamerového systému, další patří například bankám či obchodům. Ulice Na Příkopě je tak jednou z nejstřeženějších v Praze.

V minulém týdnu se dostalo do provozu dvaadvacet nových městských kamer v Praze 1, 6 a 7, a jejich počet v metropoli tak vzrůstá na 318. Dalších 112 kamer monitoruje dění v ulicích pro dispečink Technické správy komunikací. Dopravní podnik má k dispozici šest set kamer a na všechny má policie přístup.

Větší bezpečnost

Jak kamery dokážou pomoci, ukázalo vyšetřování po atentátu na pěší zóně u Casina Royal. Záběry více objektivů tenkrát ukázaly takřka krok za krokem muže, který hodil v létě 2004 granát pod auto kontroverzního podnikatele.

Ve stejném roce pomohly záběry mimo jiné k vyšetřování patnácti loupežných přepadení, šesti přepadení bank či pěti případům distribuce drog. V předchozích letech to byly i vraždy a znásilnění.

Za prvních devět měsíců loňského roku 2005 městský kamerový systém pomohl s řešením 739 kriminálních případů, 470 dopravních přestupků a 196 nehod. „Ročně se v Praze stane zhruba 95 tisíc trestných činů. Kamery tak zaznamenají zhruba každý stý,“ zmínil Blažek s tím, že do konce roku se situace zřejmě ještě zlepší.

V současné době totiž podle něho kamery uchovávají záznam po dobu dvou dnů, ještě letos by kapacita měla vzrůst na deset dní. „Pokud třeba někomu vykradou auto v dosahu kamery, prodlouží se doba, po kterou bude možné prohlédnout záznam,“ uvedl Blažek. Pražanům navíc může pomoci, že do konce roku přibude v ulicích dalších čtyřicet až padesát kamer.

„Požadavky na nové kamery podávají po konzultaci s policií a strážníky městské části. Kamerové zabezpečení je přitom hodně žádané. Teď třeba máme na stole dalších sto žádostí od městských částí,“ řekl včera vedoucí magistrátního oddělení záchranného a bezpečnostního systému Jiří Šlapal.

Největší počet kamer městského systému je nyní ve frekventované Praze 1 s šestašedesáti místy, naopak třeba v Počernicích je jenom jedna. Úspěchem podle města je, že se každoročně zvyšuje počet kriminálních případů, které záznamy pomáhají vyřešit.

Lidé v metropoli se naučili využívat bezpečnostní kamery

Město se chlubí tím, že na ulice dohlíží přes tři sta kamer. Jsou však opravdu účinnou zbraní v boji proti zločinu?

Zástupce ředitele městské policie Ludvík Klema připustil, že kamera nemusí vždy vidět, co by měla. „Může se stát, že obsluha ji má namířenou jinam, než kde se něco děje,“ objasnil. Monitory, kde se ukazují obrazy snímané kamerami, obsluhují lidé z městské a republikové policie. „Ale ti republikoví mají přednost,“ dodal Klema.

Mluvčí pražské republikové policie Tomáš Hulan uvedl, že vyšetřovatelé se musí zajímat o snímky z kamer, pokud by to pomohlo třeba k objasnění krádeže. „Člověk třeba přijde na místní oddělení a nahlásí, že mu ukradli auto. A když je tam kamera, tak by si měl automaticky prohlédnout záznamy, zda tam neuvidí pachatele,“ tvrdí mluvčí Hulan.

František Bílý z Řep však má zkušenost opačnou. Přišel ohlásit krádež, ale policista ho odbyl tím, že kamera to možná nezaznamenala, protože byla nasměrována jinam. „Nač pak takové kamery jsou,“ diví se Bílý. Řádově desítky lidí měsíčně volají na městskou policii a zajímají se o záznamy z kamer. „Většinou je to kvůli dopravním nehodám a krádežím aut. My je musíme odkázat na republikovou policii, protože tyto záležitosti jsou v její kompetenci,“ řekl Klema.

Strážníci však lidem také pomohou. „Když nám řeknou přesný popis místa, kde se konkrétní událost stala, tak se obsluha podívá na monitor a potvrdí, že tam záznam buď je, nebo není,“ upřesnil Klema.

Náměstek republikového policejního ředitele v Praze Václav Kuthan uvedl, že počet pracovníků, kteří obsluhují kamerový systém, se zvyšovat nebude. „Jistě by to bylo dobré, ale nejsou na to peníze,“ řekl.

Přesto se však podle něj situace lepší. „Máme už moderní techniku, která umožňuje uchovat snímky i týden,“ dodal Kuthan. To by znamenalo, že by se neopakovala situace, kdy byl vymazán záznam incidentu skinheadů s vládním zmocněncem pro lidská práva Janem Jařabem ve stanici metra Můstek.

Jsou však situace, kdy policisté záznamy z kamer nehledají. „Občas volají lidé, abychom jim potvrdili, kdy manželka odjela autem. Tak to opravdu neděláme,“ dodal Klema.

Jak funguje kamerový systém a jeho zákulisí, zjistíte více v tomto článku.