55" OLED televizor LG OLED55E6V v redakčním testu.

55" OLED televizor LG OLED55E6V v redakčním testu. | foto: Václav Nývlt, Technet.cz

Televizor pro náročné: OLED od LG je festivalem moderních technologií

  • 62
Pokud při listování články o nových televizorech chcete mít jistotu, že všechny důležité moderní technologie a funkce máte doma, pořiďte si OLED55E6V od LG. Nechá si však za sebe bohatě zaplatit.

OLED televizory se i dva roky po původním plánu vedení LG zdaleka nestaly masovou záležitostí, zejména proto, že stojí tolik, co mnozí z nás dají spíše za auto než televizor. Své zákazníky si ale televizor za 135 000 Kč (na internetu i za 99 990 Kč) najde, a co je v případě LG OLED55E6V nejdůležitější - zákazník své investice nebude litovat. Je to totiž po všech stránkách skvělý televizor.

Vše, co vás napadne

V televizoru totiž dostane vše, co by si mohl přát. Především je to aktuálně nejdokonalejší zobrazovací technologie OLED, která oproti konkurenci nabízí zejména schopnost dokonalého zobrazení černé barvy a bezkonkurenční kontrast obrazu. Dva sousedící obrazové body mohou v jednu chvíli svítit plným světelným výkonem (bílá) a být zcela zhasnut (černá) a vzájemně se přitom neovlivňují, to jiná technologie neumí. A jak se přesvědčujeme, kdykoli se na OLED televizor díváme, je to divácky nesmírně důležitá vlastnost.

To, že televizor kreslí obraz ve 4K (2160p) rozlišení, zřejmě netřeba zdůrazňovat, to je dnes v podstatě samozřejmé i u přístrojů za třetinu ceny. Velmi slušně funguje přepočet obrazu s nižším rozlišením na ultravysoké rozlišení, klasické Full HD (1080p) z kvalitního zdroje bylo leckdy vykresleno tak dobře, že se subjektivně 4K obrazu velmi blížilo. Čemuž samozřejmě přispívá i menší úhlopříčka 55", u větších modelů je rozdíl mezi rozlišeními patrnější.

HDR UHD obsah z VOD služby Netflix.

Ani na vteřinu však divák s určením jakosti obrazu nezaváhá v momentě, kdy je přehráván obraz s vysokým dynamickým rozsahem, tedy HDR. LG jako jediný výrobce podporuje oba nejrozšířenější HDR standardy, tedy HDR-10 a Dolby Vision. Televizor OLED55E6V jejich přítomnost na vstupu (nebo VOD aplikaci) automaticky rozpozná, uživatele upozorní a automaticky upraví nastavení obrazu tak, aby byly vlastnosti HDR obrazu optimálně využity. Divákovi v tu chvíli z nabídky zmizí všechny standardní obrazové režimy a dostane tři nové - HDR jasný film, HDR tmavý film a Živý. HDR obsah můžete přehrát z USB paměti, z připojeného přehrávače, nebo z VOD služby Netflix (například seriál Marco Polo v Dolby Vision). YouTube zatím HDR obsah nenabízí, ale přehrávání ve 4K rozlišení funguje perfektně.

V nadšeném tónu musíme pokračovat i u zvuku. Že je „neco jinak“, jste jistě poznali již na úvodním obrázku - nedílnou součástí televizoru je „soundbar“, na kterém televizor i stojí. To na jednu stranu znamená, že pokud jste zvyklí mezi nožky televizoru postavit set-top-box nebo Blu-ray přehrávač, zde to nepůjde. Na druhou stranu tak vznikl nadstandardní prostor, do kterého mohla partnerská společnost Harman Kardon vestavět na poměry televizorů rozměrnější ozvučnice a kvalitnější reproduktory.

Kalibrace zvuku pomocí dálkového ovladače.

Velmi nadstandardní je možnost zvukové kalibrace v rámci místnosti, slouží k tomu mikrofon v dálkovém ovladači (jinak připravený pro hlasové vyhledávání) - proces trvá asi deset sekund a výsledek je zřetelně pozitivní. Uživatelsky snadno přístupné je i přepínání zvukových výstupů a jejich kombinací, k dispozici je analogový i digitální optický výstup, klasický sluchátkový výstup a to nejlepší nakonec - možnost připojení bezdrátových Bluetooth sluchátek. Vyzkoušeli jsme s MDR-1000x od Sony a fungovalo to výborně.

55" OLED televizor LG OLED55E6V v reakčním testu.

Chybět samozřejmě nemůže aplikace pro chytré zařízení, vyzkoušeli jsme LG TV Plus ve verzi pro Android (na telefonu Xperia Z5). Základní obrazovka zastane základní funkce dálkového ovladače (přepínání programů, ovládání hlasitosti ...), při příjmu živého TV vysílání na displeji ukáže i název pořadu a jeho časový průběh, nabídne jmenný seznam TV kanálů pro přímý přístup, lze z ní spustit libovolnou nainstalovanou aplikaci, displej telefonu umí proměnit i touchpad pro snadné ovládání spuštěných aplikací a zprostředkuje i přehrávání filmů, fotek a hudby v telefonu uložených - prostřednictvím wi-fi sítě.

K televizoru paří hned dva dálkové ovladače. Ten jeden je maličký, jednoduchý, s nemnoha tlačítky s rozměrnými hmatníky pro snadné ovládání základních funkcí. Ten druhý je o poznání rozměrnější a na tlačítka bohatší a uřídíte jím vše, co televizor umí. Pro LG typická je funkce virtuálního ukazovátka - ovládací šipkou na obrazovce pohybujete pouhým mířením a pohybem ovladače. Stačí ale stisknout křížový ovladač a ihned se vrátíte do tradičnějšího režimu. Dálkový ovladač obsahuje i již zmíněný mikrofon, hlasem však nejde televizor ovládat, ale vyhledávat - na YouTube, na internetu, případně v aplikacích. Složitější úkoly, typu „pusť The Blacklist na Netflixu“ však neumí.

A když už jsme u věcí, co televizor nemá či neumí, musíme zmínit absenci vestavěné kamery a aplikace Skype. Přítomnost populárního komunikátoru v televizorech globálně ukončil jeho provozovatel, společnost Microsoft, a protože zatím nebyl nahrazen komunikátorem jiným, byla ze seznamu výbavy vynechána i kamera.

Operační systém, obsluha a rychlost

Televizor pohání operační systém WebOS 3.0. Domácí obrazovka je vykreslena vždy přes právě zobrazený obraz, ať z televizního vysílání, externího vstupu, nebo aplikace. Jde o pás záložek s aplikacemi, který můžete uspořádat dle svého uvážení. Praktické a snadné na obsluhu.

Aplikační obchod ve WebOS 3.0

V aplikačním obchodě najdete například FilmBox Live, Netflix, Filmy Google Play, Google Mapy, HBO GO, Voyo.cz, iConcerts, Spotify, AccuWeather, Strem.cz, SledovaniTV, Deezer, Plex, PanoramaTV, Copak.cz ... Nabídka je docela bohatá. Vše, co jsme vyzkoušeli, navíc fungovalo svižně a bez jakýchkoli potíží. Start televizoru do obrazu TV vysílání pomalejší, zhruba 6 sekund.

Vestavěný přehrávač umí z USB i titulky, nastavit lze vše potřebné - barvu, velikost, zpoždění, kódování.

Kvalita obrazu a zvuku

Pamatuji si to i z minulého testu OLED televizoru a prožívám to znovu. Jakmile test skončí a na jeho místo přijde klasický LCD televizor, po černočerné černé, kterou dokáže panel z organických diod zobrazit, se mi dlouho stýská. Zejména při nočním sledování je zobrazení černé, a nikoli šedé barvy, divácky hodně důležité.

Stejně jako minule i s obrazovým nastavením E6V jsem musel laborovat déle, než jsem zvyklý - jednak proto, aby v černé nesplývaly detaily, a jednak proto, abych v jasných scénách nemhouřil oči. To je oproti předchozímu modelu rozdíl, nový panel E6V je připraven na HDR obsah a nabízí tak vysoký maximální jasový výkon.

Výběr vstupů - včetně USB a Miracastu.

Při správném nastavení je obraz po všech stránkách výtečný, včetně náročných disciplín jako gradace ve velmi tmavých a velmi světlých pasážích obrazu, výborně dopadl i test pohybové ostrosti. Při běžném sledování Full HD obrazu není televizoru co vytknout, při přechodu do 4K (Netflix, z webu stažené referenční ukázky) se vše pozitivní ještě prohloubí - jak jemnost kresby, tak plasticita obrazu. Pokud jdeme ještě o stupeň dál, tedy 4K s HDR (Netflix - Marco Polo, z webu stažené referenční ukázky, UHD/HDR Blu-ray), dostává se obraz do velmi nevšedních kvalit - na kánoi plující po hladině jezera vidíte i ve velmi tmavých stínech dostatek zřetelných detailů, odlesky na hladině až dráždí oči, ne jako ve skutečnosti, ale mnohem více, než jak jsme u televizorů zvyklí.

Hráči pozor

Televizor při zpracování HDR obrazu neumožňuje přepnout do herního režimu, který přizpůsobuje zpracování obrazu pro dosažení co nejrychlejší odezvy (doby, který uplyne od příchodu obrazového snímku na vstup po jeho zobrazení na obrazovce). V důsledku toho má po připojení herní konzole s 4K HDR výstupem (Sony PS4 Pro, XBox One S) dle uživatelů televizor příliš vysoký „input lag“, který brání serióznímu hraní. Konzole PS4 Pro do redakce dorazila až po vrácení testovaného televizoru, proto jsme nemohli ověřit. Bíce informací například u kolegů na 4K.com.

Televizor nabízí i stereoskopický obraz, stačí k němu polarizační 3D brýle. Vzhledem k rychlosti obrazovky, její přesné kresbě, ultravysokému rozlišení a vysokému jasu vypadá 3D velmi dobře.

Zvuk vestavěného soundbaru méně náročným posluchačům zažene jakékoli myšlenky na přídavný zvukový systém - televizor hraje nahlas, zřetelně, mohutně a celkově podstatně lépe než většina „slim“ televizorů na trhu.

Závěr

LG OLED55E6V je výborný televizor, ostatně si za sebe nechá hodně zaplatit. Skvělý obraz doplňuje nadstandardní zvuk, po pomalejším startu televizoru jsou reakce prostředí WebOS 3.0 velmi svižné. Posloucháte-li v noci na sluchátka, potěší možnost jejich bezdrátového připojení.

Televizor běžně, podle jasu obrazu, konzumuje 70 - 190 W, v HDR režimu spotřeba ve špičkách překračovala 240 W. Ve standby se pohybuje mezi jednou a třemi desetinami wattu.

Aktualizace 10:15 - doplnili jsme informaci o input-lagu u HDR obrazu.