Cílem projektu Star Canvas je vytvořit nad Japonskem umělý meteorický déšť | foto: SkyCanvas Promotion Movie

Japonci chtějí na zahájení své olympiády ohromit. Budou „padat hvězdy“

  • 60
Zahájení letních olympijských her je vždy velká událost, kdy se pořadatelská země snaží zaujmout velkým spektáklem. V roce 2020 se hry budou konat v Tokiu a Japonci plánují něco opravdu ohromujícího - umělý meteorický déšť.

„Podívej, padá hvězda.“ To si budou moci říkat lidé v den zahájení olympijských her v Japonsku. Pokud vše dopadne podle plánu, půjde o vůbec první takovou událost uměle vyvolanou za tímto účelem člověkem.

Za nápadem stojí společnost Star-ALE, která tento ambiciózní plán pojmenovala „Sky Canvas“ (tedy nebeské plátno). Pokud vše vyjde, vyšle Star-ALE na oběžnou dráhu Země malé satelity. Ty mají dosáhnout geostacionární dráhy, což znamená, že se budou vůči Zemi nacházet na stále stejné pozici - v tomto případě takové, aby jím vyvolaná sprška byla dobře vidět z oblasti okolo Tokia.

Plán na vytvoření umělého meteorické podívané.

Družice ponesou náklad 500 až 1000 koulí, speciálně vytvořených z různých materiálů jako je měď, vápník, draslík a další. Při zahájení budou koule vystřeleny do zemské atmosféry, kde se budou sestupem zahřívat a ve výšce mezi 60 a 80 km začnou hořet, stejně jako meteoroidy.

Podívanou mlže zkazit zatažená noční obloha. Firma k tomu dodává, že akce může být odvolána alespoň 100 minut před začátkem a její vyvrcholení pak například přesunuto nad jinou oblast, kde mraky nebudou.

Plánovaná viditlenost umělého meteorické podívané.

„Koule uletí kolem jedné třetiny dráhy kolem Země, než vstoupí do atmosféry. Pak se začne vytvářet plazma a a stane se z ní padající hvězda,“ píše Star-ALE.

Rozličné materiály využité při tvorbě těchto koulí budou zajišťovat ještě větší atraktivitu, jelikož každý z nich hoří jinou barvou. Cílem má být, aby barevný „déšť“ vidělo asi 30 milionů lidí v oblasti o průměru 200 km.

Koule, které budou vrženy do atmosféry, budou z různých materiálů, aby byl „déšť“ barevný. Každý z materiálů totiž hoří jinou barvou.

Cena má být opravdu vysoká - jediná koule má stát přes 8 000 dolarů (téměř 200 000 Kč). Nicméně podle zakladatelky Star-ALE, Dr. Leny Okajimové má celý nápad smysl i z vědeckého hlediska. První družice má vzlétnout už v průběhu příštího roku.

Pokud bude projekt úspěšný, výdělky z něj mohou financovat vědecký výzkum. Tím má být třeba to, jak odklízet vesmírný „odpad“, tedy například pozůstatky družic na oběžné dráze.

Satelity firmy Star-ALE se k němu ale nepřidají - prý do 25 let skončí jejich funkce sestupem do atmosféry, kde shoří. I samotné družice čeká tedy stejný osud jako náklad, který nesou.