Olympus C-5050: 5mp foťák s výklopným displejem!

Olympus v poslední době zasypává trh novými digitálními fotoaparáty. Model C-730 s 10-ti násobným zoomem je nástupcem oblíbeného C-700. Zde již popisovaný C-50 je nástupcem kompaktního C-40. A nyní je tu C-5050, pětimegapixel s objektivem se světelností 1.8, výklopným displejem a mnoha dalšími vylepšeními.

Olympus v poslední době zasypává trh novými modely digitálních fotoaparátů. Model C-730 s 10-ti násobným zoomem je nástupcem oblíbeného C-700. Zde již popisovaný C-50 je nástupcem kompaktního C-40. A nyní je tu C-5050, pětimegapixel s objektivem se světelností F1.8, výklopným displejem a mnoha dalšími vylepšeními.

Pokud se podíváte na níže uvedené fotky, zjistíte, že C-5050 nemá svého přímého předchůdce, jako výše dva zmiňované modely. C-5050 je prostě nový foťák, který přebírá některé charakteristické rysy předchozích modelů. Inspirací pro tělo foťáku určitě byla prověřená konstrukce z úspěšné řady 20x0, 30x0 a 40x0.  Křížový ovladač menu s tlačítkem OK uprostřed je z modelu C-7x0, výklopný LCD displej jako by z oka vypadl zrcadlovkám E-10 a E-20.  Ostatně, posuďte sami:

Olympus C-5050 zeshora a z boku

C-5050 je, jak už bylo zmíněno v nadpisu článku, fotoaparát s efektivními 5 miliony pixely s CCD snímačem o úhlopříčce 1/1.8“ a RGB filtrem. Maximální fyzické rozlišení je tedy 2560x1920 pixelů (4:3) anebo 2560x1696 pixelů (3:2). Poměr stran 3:2 znamená poměr klasické fotografie  a již se tedy nemusíte bát toho, že vám ve fotolabu oříznou fotku na nevhodných místech. Obrazové formáty jsou klasické – JPEG a TIFF. Nechybí také nekomprimovaný formát RAW, který ukládá nezpracované informace přímo z CCD snímače. Formát RAW je navíc, co se týče velikosti výsledného souboru, mnohem úspornější než TIFF a trošičku náročnější než JPEG (na přiloženou xD kartu  o kapacitě 32 MB se vleze v rozlišení 2650x1920 cca 6 fotek v RAWu, pouhé dvě v TIFFu a 8 v JPEGu). Formát snímku, který bude nejvíce používán při fotografování, je tedy na první pohled jasný - RAW. Formát JPEG ovšem využijete také, zejména pokud budete chtít získat interpolované fotky v rozlišení 3200x2400.

Konstrukce fotoaparátu
Celokovové tělo fotoaparátu je vyvedeno v sexy černé barvě. Stříbrná barva většiny digitálních fotoaparátů je sice také velmi pěkná, ale co naplat – černá je černá. Rozměry C-5050 jsou 115x70x80 mm, váha bez baterie a karet je 380 gramů. Barevný LCD displej je poměrně velký – 4.5 cm. Obsahuje 114 tisíc pixelů. Hledáček je klasický, průhledový. Jak jsem se již zmínil v nadpisu článku, LCD displej je výklopný, a to v rozsahu 20 stupňů směrem dolu a 90 stupňů směrem nahoru. Není sice otočný, jako mají některé jiné foťáky (např. Canon G2 či Nikon 5700), ale i tak vám dokáže velmi usnadnit některé fotografické úkony. V horní části foťáku nechybí malý stavový LCD displej na horní části foťáku zobrazující různé užitečné informace (počet zbývajících fotek, zvolený čas, clona, režim blesku atd.). Kruhový volič expozice umožňuje volit tyto režimy fotografování: automatický režim (P), režim s prioritou času (A), clony (S), plný manuál (M), plně automatický režim, přednastavené programy – portrét, krajina, noční scéna, sport a krajina s portrétem. Novinkou v C-5050 je  patice pro připojení externího blesku. Pokud tedy nechcete využívat originální blesk FL-40 od Olympusu, který je pěkně drahý, tato patice by vám měla umožnit použití externího blesku od jiného výrobce bez nutnosti různých kabelů a redukcí.

Olympus C5050 zepředu

Co se týče použitého objektivu, tak ten obsahuje 10 členů v sedmi skupinách včetně dvou asférických čoček. Optický zoom je klasický, trojnásobný (ekvivalent 35-105mm), digitální zoom je plynulý, 3.3 násobný. Objektiv má – stejně jako model C4040 – výbornou světelnost v rozsahu F1.8 až F2.6. 

Maximální čas, který umožňuje fotoaparát dosáhnout v manuálním režimu, je rovných 16 sekund (taková klasika u lepších modelů Olympusu), v automatické režimu  či v režimu priority času jsou to 4 sekundy (zde se jedná o vylepšení, obvyklý čas bývala polovina sekundy). Nejkratší čas je 1/2000 s (v automatické režimu), při fotografování s prioritou času je to 1/1000 sekundy. Redukce šumu se aktivuje při časech delších než jedna sekunda. Clonu je možné nastavovat v rozsahu F1.8 – F8. Nechybí možnost aretace expozice pomocí tlačítka AE, histogram v režimu fotografování určitě využijete. K zaostřování – je možné využít automatického zaostřování (systém porovnání kontrastu), můžete si zvolit zaostřovací oblast. Nechybí manuální zaostřování pomocí ovládacích tlačítek.  Makro režim je od 20 centimetrů, což není nijak oslňující, naštěstí je možné použít super-makro, které vám umožní přiblížení od 3 cm.

Možnosti nastavení vyvážení bílé jsou poměrně bohaté – můžete využít automatický systém iESP II, použít předem nastavené parametry – sluneční světlo, zataženo, stín, zapadající slunce, žárovkové světlo, zářivkové světlo 1, 2, 3 a 4, anebo manuální nastavení. Měření světla je možné pomocí ESP (digitální měření) anebo bodového měření. Pokud vám ani jedna možnost nevyhovuje, můžete ještě použít více-bodové měření.

C-5050 je prvním fotoaparátem Oympusu, který umožňuje použití tří typů paměťových médií – obligátní SmartMedia, pochopitelně nechybí nové xD karty a co je překvapující – také Compact Flash obou typů (I/II), včetně IBM Microdrive. Důvod, proč Olympus sáhl k podpoře Compact Flash, je jasný – tyto karty nabízejí v současnosti vyšší kapacity (až 1 GB při použití IBM Microdrive), než je současná kapacita xD karet (dnes 128 MB). Olympus prostě chápe, že 128 MB xD karta či SmarMedia o stejné kapacitě není u dnešního pětimegapixelového fotoaparátu to pravé ořechové. Dalším důvodem pro použití CF karet může být také snaha získat uživatele, kteří z důvodů použití CF karet dávali přednost konkurenčním fotoaparátům (např. výborné G2 od Canonu).

C-5050 by se měl objevit na trhu někdy mezi říjnem a listopadem 2002. Předpokládaná cena za takto vybavený kompakt je v porovnání s konkurencí velmi zajímavá – měla by se pohybovat kolem 29 tisíc Kč včetně DPH.