Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Olympus Camedia C-70Z - všestranný 7MPix v praxi

aktualizováno 
Do redakce nám dorazil další digitální kompaktní fotoaparát s rozlišením 7MPix. Všechny současné modely s tímto rozlišením jsou si velmi podobné a tak Olympus neváhal a vybavil svůj model C-70Z bohatou výbavou obsahující 5x optický zoom, velký 2“ displej, super makro režim fungující od 2 cm a další. Jak dopadl Olympus C70 v našem testu? Jak je na tom ve srovnání s konkurencí?

Proč jsme, ze široké nabídky digitálních  fotoaparátů, vybrali právě tento  přístroj se dočtete v tomto  úvodním článku. Následující recenze  je součástí seriálu Vyberte  si digitál pod stromeček a pochází ze serveru Fotografovani.cz

Olympus neváhá a vysílá do boje 7Mpix fotoaparátů svého zástupce Camedia C-70Z. Jedná se o digitální kompaktní fotoaparát s příjemným designem, obrazovým rozlišením 7MP, makro režimem od 2cm a kovovým tělem. Fotoaparát je zaměřen na náročnější uživatele požadující kompaktní fotoaparát a vysoké obrazové rozlišení.

Konstrukce a design

Matně stříbrné zbarvení kovového těla dodává celkovému designu na robustnosti a budí dojem vysoké mechanické odolnosti. V přední části vystupuje hrana s pogumovaným povrchem, která zlepšuje držení fotoaparátu a částečně tak nahrazuje grip. Napravo přímo vedle vystouplé hrany je indikátor samospouště a přijímač dálkového ovládání. Zhruba na prostředku přední strany je nad objektivem průzor optického průhledového hledáčku a dioda pomocného světla autofokusu. Napravo nad vysunovacím objektivem je mikrofon pro nahrávání zvukových poznámek a ozvučení video sekvencí.

Pro přehrávání zvuku je na levé straně umístěn reproduktor, pod kterým je za plastovou krytkou uschován konektor pro připojení externího napájení. Na pravé straně je pod podobnou krytkou konektor společného kabelu USB a A/V. Spodní strana již klasicky poskytuje prostor pro akumulátor a paměťovou kartu, stejně jako závit pro stativ.

Na horní straně nalezneme drobné tlačítko pro zapnutí přístroje, zapuštěné pod povrch přístroje. Napravo od vypínače je tlačítko spouště, okolo kterého je prstenec elektronického ovládání zoomu.

Na členité zadní straně je nepřehlédnutelný displej s vystouplým optickým průhledovým hledáčkem s reálným zobrazením zoomu a bez možnosti dioptrické korekce. Nalevo od hledáčku je tlačítko, kterým se uvolňuje vyskakovací blesk na horní straně. Napravo od hledáčku je řada tří tlačítek, zajišťujících volbu oblasti měření a zaostřování, aktivaci samospouště a volbu režimu blesku. Napravo od displeje je kromě tlačítek blokace expozice a rychlého náhledu také křížový ovladač s potvrzovacím tlačítkem, které zároveň aktivuje menu. V prohlubni na pravé straně pro lepší držení fotoaparátu je otočný volič expozičních režimů. Z velké části kovové tělo si zachovalo poměrně slušnou hmotnost 220 g při šířce 102 mm, výšce 59 mm a hloubce 42,5 mm.

Technická specifikace
Stejně jako v ostatních 7Mpix kompaktech je zde použit CCD snímač s efektivním rozlišením 7,1 miliónů snímacích bodů a úhlopříčkou 1/1,8", schopný snímat fotografie s rozlišením 3072x2304, 3072x2048, 2592x1944, 2288x1712, 2048x1536, 1600x1200, 1280x960, 1024x768, nebo 640x480 bodů s citlivostí 80, 100, 200, nebo 400 ISO ve formátu JPEG, TIFF, nebo RAW. Ozvučené video sekvence ve formátu MOV s rozlišením 640x480 bodů a frekvencí 30 snímků za sekundu lze pořizovat do délky 17 s. Pokud zvolíme nižší frekvenci 15 sn./s, pak je délka záznamu limitována pouze velikostí paměťové karty. Video s rozlišením 320x240 bodů lze natáčet neomezeně dlouho v závislosti na kapacitě karty jak s frekvencí 30 sn./s, tak i 15 sn./s. O zpracování obrazových informací se stará obrazový procesor TruePic TURBO.
Objektiv Olympus Zoom Lens se světelností f/2,8-4,8 a ohniskovou vzdáleností od 7,9 mm do 39,5 mm (po přepočtu na kinofilm je to 38-190 mm) poskytuje pětinásobný optický zoom, což v kombinaci s až 6x digitálním zoomem dává až 30 násobné přiblížení. Rozsah vzdálenosti zaostření je v klasickém režimu od 60 cm na nejkratším ohnisku, resp od 120 cm na nejdelším ohnisku do nekonečna. V makro režimu můžeme fotografovat předměty vzdálené pouze 8-60 cm na nejkratším ohnisku, nebo 60-120 cm na nejdelším ohnisku. Pokud aktivujeme Super makro režim, pak objektiv zaostří až na 2 cm, přičemž je zablokována možnost zoomování a je napevno nastaveno nejkratší ohnisko. Pro lepší zaostřování ve tmě je ve fotoaparátu zabudována pomocná lampa autofokusu.

 

K fotografování je ve fotoaparátu nabídka automatického režimu, režimu s prioritou času, s prioritou clony, nebo plně manuálního režimu. Kromě toho je zde i 5 scénických režimů: portrét, noční snímky, sport, krajina a portrét s krajinou. Nastavit lze čas expozice od 1/2000 s až do 15 s, přičemž pokud měření necháme na automatice, pak máme k dispozici korekci automatické expozice +-2 EV po 1/3 EV krocích. Clonu lze nastavit až na F8,0.
Vyvážení bílé barvy můžeme buď změřit sami, nechat na automatickém měření, nebo si zvolit jednu z předvoleb: slunce, zataženo, žárovka, nebo 3 různé stupně zářivky. Sériové snímání má 2 režimy. Vysokorychlostní sejme 2 snímky v libovolném rozlišení (i RAW) rychlostí 2,27 snímků za sekundu a klasické sériové dokáže pořídit 4 snímky v nejkvalitnějším JPEG, 15 snímků v normální kvalitě, nebo neomezený počet v nejnižší kvalitě a to rychlostí 1,5 sn./s. Interní vyskakovací blesk má dosah až 3,8m na nejkratším ohnisku a 2,2 m na nejdelším ohnisku (směrné číslo cca 7,5) a možnost nastavení intenzity záblesku +-2 EV.

Uložené snímky je možné otáčet, zmenšovat, nebo pomocí speciální funkce odstraňovat efekt červených očí. Před fotografováním lze snímkům nastavit parametry: kontrast, ostrost a saturace v +-5 stupních.
LCD displej s úhlopříčkou 2" a 206.000 body je díky speciální technologii lépe použitelný i v ostrém slunečním světle. Jako záznamové médium se ve fotoaparátu používají paměťové karty xD až do velikosti 512MB. Pro přenos dat do počítače, nebo tiskárny (fotoaparát umí tisknout pomocí technologie PictBridge i bez přítomnosti počítače) je zde USB 2.0 a pro promítání snímků na televizoru, či projektoru jsou zde video formáty NTSC a PAL. O napájení se stará dobíjitelný akumulátor, který je součástí balení.

Ovládání


Ovládání je velmi jednoduché a intuitivní, zejména uživatelé zvyklí na Olympus se budou cítit jako doma. Pro uživatele, kteří dosud neměli zkušenost s touto značkou, bude učení velmi jednoduché. Většina nastavení se provádí přes menu, jen výběr oblastí měření expozice a zaostřování se provádí tlačítkem v pravém horním rohu na zadní straně fotoaparátu. Na stejném místě je i tlačítko pro volbu režimu záblesku, ale nejprve je nutné pojistkou vysunout blesk, aby se aktivoval.

Tlačítka se dobře používají, jsou přiměřeně velká a spoušť má čitelný chod, i když její plocha by mohla být o něco málo větší. Díky lepší viditelnosti LCD displeje ve slunečním světle je komfort při fotografování o něco větší a optický průhledový hledáček tak nemusíme příliš využívat.

Po stisknutí tlačítka Menu se zobrazí klasická nabídka, jakou známe ze starých Olympusů, takže tři směrová tlačítka slouží pro rychlou volbu jedné z funkcí (makro, rozlišení, vypnutí displeje) a čtvrtý směr pro aktivaci menu, kde můžeme nastavit: makro režim, sériové snímání, citlivost, intenzitu záblesku, typ záblesku se synchronizací s dlouhým časem, redukci šumu, digitální zoom, kontinuální zaostřování, panorama, histogram, zvukovou poznámku, zobrazení mřížky na displeji, vyvážení bílé, rozlišení snímku, ostrost, kontrast, saturaci, zvuky fotoaparátu, formátování karty, jazyk, datum, čas, přisvětlovací lampu, nebo kontrolu pixelů.

 
 

Kvalita snímků


V oblasti digitálního šumu fotoaparát nezklamal a podává velmi dobrý výkon. Citlivosti 80 a 100 ISO prakticky digitální šum postrádají. Fotografie pořízené s citlivostí 200 ISO mají šum patrný pouze při zobrazení snímku v poměru 1:1, ale i tak jsou fotografie vhodné pro většinu použití a problém by mohl nastat pouze při tisku na velký formát, ale i zde je šum s kapkou tolerance přijatelný. S nastavenou citlivostí 400 ISO je důležité pamatovat za jakým účelem snímek pořizujeme. Zmenšený snímek pořízený při 400 ISO je stále kvalitní, ale při výřezech, nebo tisku na větší formát je již šum patrný, zejména na nočních fotografiích, nebo ve stínech. Zrno šumu je ale jemné a příliš nezkresluje detaily. Integrovaná redukce šumu, kterou lze aktivovat nemá příliš valný efekt.


Porovnání šumu na neutrálně šedé při citlivosti (zleva doprava: 80, 100, 200 a 400 ISO)

Automatické vyvážení bílé podává zcela průměrné výkony. Ve dne funguje velmi dobře a spolehlivě, ale stejně jako většina fotoaparátů, v žárovkovém osvětlení selhává. Kromě několika předvoleb je zde i možnost manuální kalibrace vyvážení bílé.

 
Porovnání vyvážení bílé (vlevo automatické, vpravo ruční nastavení)

Rozlišení a kresba jsou na úrovni, kterou lze od 7Mpix kompaktu očekávat, tzn. velmi dobré. Chromatická aberace je na testovacích snímcích patrná, hlavně na nejkratším ohnisku, což je daň za delší rozsah zoomu. Soudkovité zkreslení na nejkratším ohnisku je přijatelné a s rostoucím ohniskem mizí. Patrná je i lehká neostrost v rozích a vinětace je zanedbatelná.

 
Porovnání optického zkreslení a rozlišení (vlevo ohnisko 38mm F2,8 1/80s, vpravo 190mm F4,8 1/40s)
 

Další ukázky fotografií, včetně video sekvence naleznete na stránkách www.fotografovani.cz - zde


Praktické zkušenosti


Od stisknutí tlačítka pro zapnutí do exponování první fotografie uplyne cca 3s. Prodleva závěrky od stisknutí namáčknuté spouště je cca 0,1s. Bez namáčknutí je to cca 0,3s. Přezoomování z nejkratšího ohniska na nejdelší trvá cca 1s. Všechny uvedené časy jsou velmi dobré, fotoaparát má reakce přiměřeně rychlé. Zpoždění LCD displeje je takřka nulové a zobrazování snímaná scény se nezastaví ani při namáčknutí spouště pro zaostření. Ovládání zoomu má cca 10 kroků, což je dobré, ale díky rychlému pohybu motorků se často stane, že chtěnou ohniskovou vzdálenost přejedeme. Při zoomování také objektiv vydává relativně nepříjemné hlasité zvuky.
S fotoaparátem se velmi příjemně fotí, také díky velkému LCD displeji, který rychle zobrazuje snímanou scénu a udržuje si dobrý kontrast i na slunečním světle. Na automatickou expozici se lze spolehnout, jediný problém jsme zaznamenali při fotografování makra, kde měl fotoaparát snahu lehce přeexponovávat, což bylo ale zřejmě dáno ne příliš standardním osvětlením scény. Chybu lze lehce opravit kompenzací expozice, jejíž účinek se vám zobrazí na displeji. Správnou expozici lze kontrolovat i pomocí živého histogramu, který lze při fotografování zapnout.
Jak jsme již toto téma nakousli, tak přístroj je dobrý pro fotografování makro snímků, protože jeho minimální zaostřovací vzdálenost je od 2cm. Problémem je, že při takto krátké vzdálenosti si můžeme velmi snadno objektivem stínit a tak je nutné mít zdroje světla nasměrované spíše ze stran.
Díky rozlišení 7Mpix a 5x optickému se dají z pořízených fotografií tvořit kvalitní výřezy, a tak si může fotoaparát zachovat kompaktní rozměry a nižší hmotnost.

Závěr


Olympus C-70 je velmi zajímavým fotoaparátem, který poskytuje mnoho lákadel pro pokročilejší amatéry, například 5x optický zoom, obrazové rozlišení 7MPix vhodné i pro tisk velkých formátů, super makro režim od 2cm a kvalitní velký LCD displej s rychlou odezvou. Obrazová kvalita i úroveň šumu je na velmi dobré úrovni a tak se nemusíme bát i nočních snímků, nebo fotografování s vysokou citlivostí. K dispozici je plně manuální nastavení pro pokročilé uživatele, ale nemusíte se bát svěřit fotoaparát do méně zručných rukou, protože nabízí plně automatický režim, kdy stačí pouze stisknout spoušť. Na českém trhu je k dostání za doporučenou maloobchodní cenu 19.090,- včetně DPH.

Další recenzované přístroje  z druhé kategorie -  STŘEDNĚ POKROČILÍ:

Autor:


Nejčtenější

Termovize: podívejte se, jak se pečou turisté na Staroměstském náměstí

Záběry z termokamery na Staroměstském náměstí

Infračervené Slow TV se vrací. Na Staroměstské náměstí v Praze jsme umístili infrakameru, která v přímém přenosu...

Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Záhada lidských lebek na rakvi velmože rozluštěna. Může za ně tajemný řád

Hrobka Jana Jiřího ze Švamberka. Detail nepravého madla v podobě dvou železných...

Nález nepoškozené hrobky a kovové rakve významného šlechtice Jana Jiřího ze Švamberka byl sám o sám o sobě...

Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

Další z rubriky

Foťák, ze kterého se babičky zblázní. Spoušť stiskne umělá inteligence

Chytrý fotoaparát Google Clips

Nový fotoaparát od společnosti Google se obejde bez fotografa. Stačí jej umístit do místa, kde se něco děje - například...

Nové brýle od Snapchatu jsou venku, zvládnou pořídit video i fotky

Brýle Snapchat Spectacles

Šmírovací brýle se dočkaly nové verze. Doplněk od komunikační služby Snapchat vyjde příští týden a dočkal se několika...

Pět vychytávek, které se vám budou k foťáku hodit

Stativ se vám může hodit nejen pro focení v noci.

Nezlepší vaše fotografie, ale v mnohém vám ulehčí život a často i zachrání techniku před poškozením. Vybrali jsme...

Najdete na iDNES.cz