Olympus Pen: vrací se jeden z nejprodávanějších fotoaparátů všech dob

aktualizováno 
Recenze: - Není to zrcadlovka. Není to kompakt. Je to Pen. Digitální verze E-P1 navazuje na veleúspěšný analogový model z šedesátých let. Je jednoduchý na ovládání, ale přitom nabízí funkce téměř jako zrcadlovka.

Olympus Pen E-P1 | foto: Olympus

Pen E-P1 přichází 50 let po dnes již legendární řadě fotoaparátů Pen na poloviční kinofilmový formát. Jejich design vytvořil designér firmy Olympus Yoshihisa Maitani a hlavním hlediskem byla čistota stylu a snadná přenosnost a ovladatelnost. Fotoaparáty se měly používat snadno a lehce jako psací pero - pen. Prodalo se přes 17 milionů fotoaparátů řady Pen, což z nich činí jedny z nejprodávanějších a nejúspěšnějších fotoaparátů všech dob.

A nyní na ně navazuje digitální Pen E-P1, první fotoaparát Olympus založený na digitálním standardu mikro 4/3 a na nejnovějších technologiích. Kompaktní přístroj v retro-stylu, který designem evokuje návaznost na historický Pen F, ale svými výkony, vybaveností a flexibilitou je high-endovým digitálním fotoaparátem, který nápaditě kombinuje kompaktnost a možnost používat různé výměnné objektivy a externí blesky v aktivních sáňkách, obdobně, jako to umožňují zrcadlovky.

Olympus Pen E-P1

A má i obrazový snímač stejné velikosti jako digitální zrcadlovky Olympus E-systém, tedy menší než APS-C, ale větší než standardně používají kompaktní fotoaparáty.

Olympus Pen E-P1 – jaký je a pro koho

Je to kompaktní fotoaparát s jedinečnou koncepcí a osobitým stylem, který nabízí jednoduché, nápadité ovládání a velký výběr režimů expozice a praktických funkcí. Pokročilé technologie slouží pro zpracování obrazového signálu i pro zvýšení uživatelského komfortu. Obrazový snímač 4/3 typu a formátu jako u digizrcadlovek Olympus, možnost použít malé a lehké výměnné objektivy mikro 4/3 standardu a externí zábleskové jednotky nejen zvyšují flexibilitu jeho použití a tvůrčí potenciál uživatele, ale mají vliv i na kvalitu obrazu. A že Pen E-P1 umožňuje pořizovat kvalitní digitální snímky (a HD video se stereozvukem), o tom jsme se přesvědčili v uživatelském testu.

  • Klady: Jedinečná koncepce včetně provedení ovládacích prvků pro příjemné použití a využití kvalitních současných technologií. Vybavenost systémy včetně stabilizace obrazu a účinného ultrazvukového protiprachového filtru. Vybavenost režimy expozice a praktickými funkcemi včetně kreativních. Kvalitní stereofonní HD video. Velká "protisluneční" LCD obrazovka. Přehledné české menu.
  • Zápory: Omezený vstupní dynamický rozsah a nižší expoziční pružnost při reprodukci vysoce kontrastních scén. Zpoždění závěrky po stisku spouště (je vhodné použít funkci předostření – namáčknutím spouště). Násuvný hledáček nenaznačuje paralaxu – pozor při jeho použití zvláště u snímků zblízka (a pozor: je optimalizovaný pro použití se 17mm objektivem micro 4/3 systému, čemuž odpovídá i vyznačený rámeček).

První digitální Pen je vhodný pro náročnější, pokročilé fotografování, zejména pro reportážní a akční typu "street photography", ale s využitím inteligentní automatiky a praktických funkcí výborně poslouží i pro zábavní fotografování nebo jako rodinný fotoaparát.

Olympus Pen E-P1

Vysoká míra kompaktnosti je dána koncepcí bez hledáčku (dokoupit můžete průhledový násuvný), ale také díky koncepci a provedení ovládacích prvků. A umocňuje ji robustní celokovové tělo (včetně závitu pro stativ) nabízené ve dvou barevných verzích, bílé v kombinaci s béžovou a stříbrné s černými prvky.

Balení a cena

Obsah balení: Dobíjecí 8,4V Li-Ion baterie PS-BLS1 s kapacitou 1100 mAh (7,8 Wh), nabíječka BCS1, řemínek na krk, kabely (USB a video) a program Olympus Master 2 (s možností stáhnout z internetu Olympus Studio 2 Trial).

Cena s DPH: E-P1 tělo = 19 990 Kč doporučená (pořídíte za 17 990 Kč); nebo kupříkladu kit tělo + objektiv M. ED 14–42 mm má stanovenu doporučenou prodejní cenu 19 990 Kč a lze pořídit za 18 990 Kč; anebo Pancake Kit (tělo + 17mm objektiv + násuvný hledáček VF-1) stojí doporučených 22 990 Kč s tím, že tento set pořídíte za 21 990 Kč. Násuvný hledáček VF-1 pořídíte za cca 2990 Kč a kompaktní blesk FL-14 za necelých 5 000 Kč (doporučená cena je 5 490 Kč).

Olympus Pen E-P1 – podrobnější představení

Používá vysokorychlostní obrazový snímač Live MOS 4/3 typu velikosti 17,3 × 13 mm s efektivním rozlišením 12,3 Mpx, který je součástí systému stabilizace obrazu (senzor-shift) a má účinný ultrazvukový protiprachový filtr (Supersonic Wave Filter).

Zcela nový obrazový procesor TruePic V výborně optimalizuje kvalitu snímků i videozáznamů: automaticky zdokonaluje barvy (barevnou škálu, sytost, jas) a obrazovou ostrost (redukuje šum – novinkou je propracovaná, šetrná kompenzace šumu ve stínech, zdokonaluje kontury), ale také podporuje umělecké filtry, HD video a další funkce.

Systém nabízí rozsah ekvivalentu citlivosti ISO 100–6400 (po 1/3, 1/2 a 1 EV!), umožňuje nastavit čtyři různé poměry stran obrazu (Multi-Aspect – kromě základního 4:3 i 3:2, 16:9 a 6:6) a ukládat nejen snímky v grafickém formátu JPEG, ale také 12bitová data RAW, a to na paměťové karty SD/SDHC.

Zaostřování a měření expozice

Jedenáctibodový systém automatického zaostřování na principu detekce kontrastu scény umožňuje i ruční výběr zaostřovacích bodů. Režim rozpoznávání obličejů má k dispozici 25 bodů a při manuální volbě v režimu zvětšeného náhledu dokonce 225 bodů. Možné je i ruční ostření otočným kroužkem na objektivu. Pro TTL měření osvětlení je k dispozici 324 zón, možné je měření bodové a integrální se zdůrazněným středem.

Ovládání a režimy expozice

Kompaktnost fotoaparátu umocňuje koncepce ovládacích prvků včetně zapuštěného otočného voliče režimů expozice, zajímavé je použití svislého otočného válečku a prstence kolem multifunkčního voliče na zadní stěně pro nastavování funkcí a parametrů snímání.

Jednoduché, příjemné ovládání podporuje i nově vyvinuté rozhraní Live Control a velká protisluneční obrazovka HyperCrystal LCD s úhlopříčkou 7,6 cm (3 palce), rozlišením 230 kpx a korekcí jasu (± 7 úrovní) a s barevným vyvážením (á ± 7 úrovní A-B/G-M). Zobrazit lze histogram i varování u přeexpozice/podexpozice (modrá/červená barva).

Olympus Pen E-P1

Vysoký uživatelský komfort poskytuje režim fotografování i-Auto, "inteligentní" automatika. Využívá automatický detekční systém k rozpoznání šesti nejčastěji fotografovaných scén (žánrů) a následně vhodně optimalizuje parametry expozice. Dále je k dispozici program e-Portrét, který vyhlazuje vrásky a odstraňuje drobné vady pleti ("digitální make-up”).

Na výběr je řada fotografických režimů: i-Auto, Program AE, priorita času (1/4000-60 s + Bulb až 30 min.) a clony, ruční nastavení a 14 scénických programů. Můžete si uložit dvě vlastní nastavení. Příjemné je, že zvolená nastavení (typicky způsob snímání) zůstávají v platnosti i po exponování snímku, případně i po vypnutí a nové aktivaci, jako jsme zvyklí u zrcadlovek.

Další praktické funkce

E-P1 nabízí výhody technologie detekce tváří, korekce stínů a nastavení "autogradace" pro eliminaci přeexpozice a podexpozice snímků, dále funkci autobracketingu pro expozici, citlivost a vyvážení bílé, aretaci AE/AF a možnost souvisle nasnímat v řadě až 14 snímků RAW rychlostí 3 obr./s. Má vestavěnou virtuální vodováhu se dvěma osami a umožňuje použít kabelovou spoušť RM-UC1.

Olympus Pen E-P1

Nabízí šest uměleckých filtrů jako poloprofesionální zrcadlovka E-30: Pop Art prosytí snímek jasnými, pestrými barvami, Soft Focus změkčí kresbu, Pale & Light Colour zesvětlí barvy a vytvoří zasněnou atmosféru, Light Tone vytvoří snímky s měkkým, lehkým podáním a světlými tóny, Pin Hole – dírková komora (camera obscura) – výrazně omezí jas v okrajových oblastech snímku (kruhový průhled) a Grainy Film vytvoří efekt zrnitého monochromatického filmu. Jiných efektů dosáhneme pomocí režimu vícenásobné expozice – překrytí několika snímků RAW. A k dispozici je i bohatý výběr možností pro úpravy snímků.

Stereofonní HD video

Bez přerušení můžeme nahrát až pětiminutové videoklipy AVI Motion JPEG ve vysokém rozlišení HD (1 280 × 720 px) při rychlosti 30 obr./s. Záznam má kvalitní stereofonní ozvučení – díky nejnovější audiotechnologii Olympus včetně lineárního PCM záznamu zvuku.

Videoklipy mají základní poměr stran obrazu 4:3, anebo lze přepnout na 16:9. Během nahrávání videosekvence můžeme stiskem spoušti pořídit snímek s vysokým rozlišením (funkci je nutno předem aktivovat v menu), aplikovat umělecké filtry, měnit hloubku ostrosti, zorný úhel a používat automatické zaostřování během nahrávání, a to při použití všech objektivů.

K dispozici je i elektronická stabilizace obrazu (digitální IS) a díky rozhraní HDMI můžeme okamžitě prohlížet snímky nebo přehrávat videoklipy na LCD nebo plazmovém televizoru ve vysoké kvalitě.

Výměnné objektivy a další příslušenství

Pen E-P1 je kompatibilní se všemi objektivy mikro 4/3 systému (Micro Four Thirds Standard) a pomocí adaptérů také se všemi existujícími objektivy 4/3 systému i s objektivy řady OM. Samozřejmě jsou použitelné i objektivy jiných výrobců.

Olympus Pen E-P1 - objektivy 4/3

Spolu s fotoaparátem byly představeny dva nové objektivy, první z dílny Olympus postavené na standardu mikro 4/3: M. Zuiko Digital ED 14–42 mm 1:3,5–5,6 a tenký M. Zuiko Digital 17 mm 1:2,8 Pancake.

Fotoaparát má aktivní sáňky pro externí zábleskovou jednotku a další příslušenství.

Olympus v rámci uvedení tohoto modelu představil nový kompaktní blesk FL-14 a externí optický hledáček VF-1. Blesk má stylový kovový plášť, směrné číslo 14 (m/100 ISO) a nabízí tři režimy měření: TTL Auto, Auto a ruční. Nechybí ani funkce redukce efektu červených očí, synchronizace s dlouhými časy a na konec závěrky. Nevíc lze v menu fotoaparátu korigovat zábleskovou expozici.

Olympus Pen E-P1 - blesk

Váží jen 84 g a jako zdroj energie používá dvojici napájecích článků AAA (mikrotužek, buďto primárních alkalických, nebo NiMH akumulátorů). Násuvný optický hledáček má třívrstvé optické členy, zvětšení obrazu 0,47× a je určen pro objektiv M.Zuiko Digital 17 mm 1:2,8 Pancake (má vyznačen rámeček záběru). Váží jen 20 g. K dispozici jsou také stylové kožené řemínky (bílý a hnědý) a kožená ochranná pouzdra na tělo (také v bílé a hnědé barvě).

Obrazová kvalita

Olympus Pen E-P1 jsem mohl vyzkoušet s oběma novými objektivy M. Zuiko Digital, ED 3,5–5,6/14–42 a 2,8/17 "Pancake" a k dispozici jsem měl i malý stylový blesk FL-14 a externí optický hledáček VF-1.

Obrazová kvalita je velmi dobrá, a to včetně prokreslení jemných detailů obrazu. Vstupní dynamické rozsahy jsou omezené (částečně i v závislosti na zvolené citlivosti), což ale vyrovnává kvalitní tonální reprodukce, která mírní přepaly u nejvyšších jasů, obraz má celkově nižší kontrast. Uživatel má samozřejmě řadu možností pro optimalizaci nastavení míry ostrosti obrazu, jasu/kontrastu i podání barev, případně použije data RAW.

artefakty - Olympus Pen E-P1 Originální snímek v plném rozlišení zde

Vyvážení barev je výborné! V plenéru je podání realistické, tonální přechody jsou příjemné, barvy homogenní. Žluté žárovkové světlo automatika vyvážila s jen jemným posunem k teplejšímu podání, režim Žárovka byl poměrně přesný až mírně chladnější. K dispozici máme plně automatické vyvážení bílé, 8 přednastavených režimů s jemným doladěním (vždy ± 7 v osách A-B/G-M), ruční vyvážení, možnost nastavit barevnou teplotu v kelvinech (2000–14 000 K; postup je snadný: zmáčkneme korekční tlačítko a otáčíme svislým válečkem, nastavení má krok á 100 K) a bracketing (3 záběry á ± 2, 4, 6 mired).

Vyvážení bílé - Olympus Pen E-P1 Originální snímek v plném rozlišení zde

Míra šumu je poměrně dobře vyvážená. U všech nastavení je šum optimalizován tak, aby nebyl rušivý, velmi příjemný je způsob kompenzace šumu ve stínech, šetrný k obrazovým informacím. Šum sice standardně roste spolu s citlivostí, ale do 800 ISO je výsledek velmi dobrý, až poté se postupně zhoršuje. Charakter šumu je však velmi dobrý a přirozený, podobá se filmovému zrnu a nevyskytují se žádné struktury, které by šum v určitých místech zvyšovaly, obraz je homogenní. Dominantní je šum jasový. Rozsah ekvivalentu citlivosti ISO je 100–6400.

šum - Olympus Pen E-P1 Originální snímek v plném rozlišení zde

Výběr ze zkušebních snímků

celek- Olympus Pen E-P1 Polocelek  - Olmpus Pen EP-1 Polocelek 2  - Olmpus Pen EP-1 Přiblížení  - Olympus Pen EP-1 Krajina  - Olympus Pen EP-1
Originály snímků v plném rozlišení zde, zde, zde, zde a zde
 Dírková komora v kombinaci s redukcí barevnosti  - Olympus Pen EP-1 Snímek s integrovaný bleskem  - Olmpus Pen EP-1 Snímek s ISO 6400 - Olmpus Pen EP-1

Originály snímků v plném rozlišení zde, zde a zde

Podrobnou specifikaci

 modelu naleznete v katalogu fotoaparátů zde

Autor:

Nejčtenější

Alza to zase zkouší. Zákazníkům do košíku „tajně“ přihodí nechtěné věci

Stačí chvilka nepozornosti a obchod vám do košíku přidá něco, co jste si...

Před odesláním objednávky v e-shopu si dobře zkontrolujte obsah košíku. Je možné, že vám tam bez vašeho vědomí něco...

Alza dostala pokutu za přidávání zboží do košíku. A není jediná

Česká obchodní inspekce pravomocně rozhodla o udělení pokuty pro společnost...

Společnost Alza.cz bude muset zaplatit 150 tisíc korun za to, že zákazníkům přidávala do košíku zboží, na které sami...

Známe tvář mrtvé dívky z obleženého Tábora. Kdy zemřela, napověděla mince

Zrekonstruovaná podoba dívky (18 až 19 let) nalezené ve společném hrobě v...

Téměř 400 let ležela v zapomenutém společném hrobě, než její pozůstatky při stavbě rodinného bazénu náhodou objevili. V...

Vyzkoušeli jsme nejlepší způsob, jak sledovat televizi. Poradíme i vám

Test set-top-boxů pro televizi přes internet

Nezajímá vás kdy pořad jde, ani kolik je v něm reklam. Pustíte si jej kdykoli během i po odvysílání a reklamní bloky...

Poslechněte si vítr na Marsu. Je to první nahrávka zvuku z této planety

Jak zni vitr na Marsu

Sonda InSight, která na konci listopadu přistála na Marsu, poslala vůbec první nahrávku zvuku z této planety.

Další z rubriky

Programy s vysokým rozlišením v DVB-T2 nebudou, vyjma ČT

Nízké rozlišení na velkou obrazovku nepatří.

Ačkoli může být obraz v novém DVB-T2 vysílání technicky perfektní, divák si jej užije jen u kanálů České televize....

Technologie microLED slibuje obraz jako OLED, chystá se ale levnější miniLED

„The Wall“ od Samsungu. První modulární MicroLED televizor

OLED panely jsou stále poměrně drahé a jejich výrobci se musí vypořádat se stárnutím diod. I proto řada výrobců od...

Legendární hudební přehrávač Winamp se vrací. Bude prý umět všechno

Logo přehrávače WinAmp

Softwarový přehrávač MP3 od společnosti Nullsoft měl na počítači počátkem století nainstalovaný každý. A kdo ne, ten...

Najdete na iDNES.cz