Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Olympus W-10: Digitální diktafon s foťákem (recenze)

aktualizováno 
Okřídleným heslem "dva v jednom" se ohání mašinka z produkce firmy Olympus: Kombinuje v sobě totiž hlasový rekordér a digitální fotoaparát. S pamětí 16 MB dokáže pořídit 180 minut zvukového záznamu, nebo až 250 fotografií.

Dvojkombinaci jako dělanou pro špiony prodává pod nic neříkajícím označením W-10 firma Olympus. Malý diktafon s vestavěným digitálním fotoaparátem, to se hned tak nevidí. A obě součásti nemusíte používat zvlášť, plno obrázků můžete nacvakat hned při pořizování zvukového záznamu. Jak se s tímto hybridem pracuje?

Představení

W-10 je sympatický modro-stříbrný strojek s rozměry 119x29x19 mm. I se dvěma mikrotužkovými bateriemi, které jsou součástí balení, váží jen 70 gramů. Součástí příslušenství je dále CD s ovladači a obslužnou aplikací Voice Album, stereosluchátka, příručka v češtině i cizojazyčné mutaci, poutko na ruku a USB kablík.

Olympus W-10

Diktafon je vybaven pamětí o kapacitě 16 MB, do níž lze v závislosti na nastavení kvality uložit 45, 67 nebo 180 minut záznamu, případně až 250 fotografií. Snímací čip je typu CMOS s rozlišením 0,3 milionu pixelů, tedy 640x480 bodů. Objektiv má světelnost F2,8 a ohniskovou vzdálenost 6,5 mm, což je ekvivalentní k 61 mm u kinofilmového přístroje. K zaměřování slouží průhledový hledáček, obraz je ostrý od 80 cm do nekonečna.

Olympus W-10

Olympus W-10

Funkce

Ovládání záznamníku prostřednictvím malého segmentového displeje vypadá na první pohled složitě, ale opak je pravdou. Práce s menu je jednoduchá, hlavní slovo zde má čtyřpolohový kruhový ovladač. Nastavit lze režim nahrávání (HQ, SP, LP), citlivost mikrofonu (high, low - vysoká, nízká), aktivaci záznamu podle určité úrovně hluku (nejčastěji hlasem), zvuk tlačítek, čas a datum a překvapivě také alarm, který vás probudí přerušovaným pípáním a posléze spustí připravenou nahrávku.

Krátkým stiskem tlačítka Menu/Folder může uživatel zvolit pro ukládání poznámek jeden ze dvou adresářů označených písmeny A a B, z nichž každý pojme stovku záznamů. Snímky se skladují ve složce označené symbolem fotoaparátu. Jednotlivé záznamy lze vymazat tlačítkem Erase. K poslechu nahrávek lze využít malý repráček-chrchláček na zadní stěně, doporučujeme však spíš sluchátka, nebo ještě lépe počítač.

Olympus W-10 Olympus W-10 Olympus W-10

Nahráváme

Spíše než výdrži baterií, které mají naordinovánu nepřetržitou 24hodinovou pracovní dobu, bychom měli věnovat pozornost nastavení rekordéru. W-10 pracuje se čtyřbitovým kodekem ADPCM, v nejlepším režimu HQ je záznam vzorkován na frekvenci 22 kHz, v módu SP na 11 a v nejúspornějším LP 8 kHz. Ačkoliv vyhlídka na tříhodinovou reportáž je lákavá, záznam v LP je kvůli zkreslení prakticky nepoužitelný. Pro práci tak zbývají módy SP a HQ, ovšem ty již nenabízejí nijak světabornou kapacitu. Hodil by se tu slot pro paměťovou kartu.

S vysokou citlivostí mikrofonu bez problémů zaznamenáme zvuk v okruhu zhruba 10 metrů, při nižší citlivosti zmizí hlavně okolní ruchy a dojde ke zvýraznění hlasu, ale pochopitelně též zmenšení akčního rádiusu mikrofonu. Aktivace nahrávání hlasem reaguje na zvýšenou úroveň hluku velice rychle, ale bohužel také po vteřině relativního ticha usíná a tišší hovory nemusí diktafon zachytit. K nastavení potřebné úrovně slouží regulátor hlasitosti reproduktoru.

Olympus W-10 Olympus W-10

Fotíme

Pro účely fotografovy slouží dvoupolohová spoušť, jejímž namáčknutí dojde ke změření expozice, kterážto činnost je indikována oranžovou diodou v těsné blízkosti hledáčku. Po rozsvícení zeleného světla můžeme spoušť domáčknout a snímek je exponován. Jak již bylo řečeno, fotky lze pořizovat se současným záznamem zvuku, ovšem kvůli přístupu do paměti je třeba počítat s drobným výpadkem v nahrávce. Obrázky pak na časové ose příslušného záznamu vytvoří tzv. vizuální indexy.

Olympus W-10 foto

Fotografie mají dva neduhy: Prvním je vysoký stupeň JPEG komprese, který se projevuje zřetelnými rušivými artefakty v místech vyšších detailů. Druhým je kvalita samotného čipu CMOS, jež se projevuje především u interiérových snímků: Obraz je ve světlech přepálený, v tmavších partiích naopak zašuměný.

Olympus W-10 foto

Olympus Voice Album

Pro připojení diktafonu k počítače je zapotřebí vlastních ovladačů a obslužné aplikace Voice Album. Ta umožňuje automatické nebo ruční stažení celého obsahu paměti nebo jen některých složek a prohlížení/přehrávání záznamů. Její hlavní funkcí, v duchu samotného názvu, je tvorba mluvících alb - sbírek fotografií doplněných hlasovým komentářem. Kromě jednoduché organizace nahrávek slouží Voice Album také k ovládání fotoaparátu pomocí počítače. Chybí jen funkce webkamery...

Olympus Voice Album

Shrnuto

W-10 již není žádný nováček, ale jako jediný zástupce této kategorie zařízení se stále prodává, na rozdíl od podobné mašinky od Musteku. Litovat můžeme opravdu špatný záznam v LP módu, díky čemuž kapacita paměti vystačí na pouhou hodinu v kvalitnějším režimu SP. Fotoaparát v Olympusu W-10 sice ani v nejmenším nenahradí digitální kompakt, ba ani kameru v mobilním telefonu, ale v kombinaci s hlasovým záznamníkem je zajímavým pomocníkem například pro ankety v terénu, u nichž byste chtěli mít také portréty několika respondentů.
Nejčtenější

Zemřel Stephen Hawking, nejslavnější fyzik současnosti. Bylo mu 76 let

Britský fyzik Stephen Hawking

Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý, ve věku 76 let zemřel....

Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

Časová osa přechodu na DVB-T2.

Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...

Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

Slavný archeolog objevil „první město“. A podváděl i ze záhrobí

James Mellaart (s cigaretou) v Çatal Hüyük v 60. letech

Pohled do pozůstalosti zpětně usvědčil autora jednoho z největších archeologických objevů 20. století ze systematického...

Další z rubriky

Čínští policisté zkoušejí brýle, díky kterým poznají zločince za jízdy

Největší tepnou Pekingu právě projíždějí vozy s SPZ s lichými číslem na konci.

Brýle s umělou inteligencí rozpoznávaly kriminálníky doposud jen v davu. Nyní je policisté v Číně úspěšně otestovali i...

Superlevný minipočítač Raspberry Pi je rychlejší a nepotřebuje zásuvku

Raspberry Pi 3 Model B+

Nová verze Raspberry Pi 3 B+ má rychlejší procesor, svižnější konektivitu a dokáže se připojit na 5GHz wi-fi. Zajímavá...

Tablety dál umírají. O Vánocích se jim naposledy dařilo

(Ilustrační snímek)

Apple si s iPadem udržuje vedení, nejvíce ale rostl Kindle Fire od Amazon - jako jedinému z hlavních výrobců se mu...

Najdete na iDNES.cz