Tipy a triky pro Windows 10: omezte Microsoftu dolování dat ze systému

aktualizováno 
Microsoft čelí stále kritice za sběr dat z Windows. Aktuální verze operačního systému je na tom podle některých odborníků nejhůře. Při instalaci Windows však lze řadu funkcí pro sběr různých dat a jejich následné odesílání na servery Microsoftu deaktivovat.

Tipy a triky pro Windows 10 | foto: Jakub Dvořák, Technet.cz

1.Jak nastavit, co se bude odesílat k diagnostice

Microsoft tvrdí, že sběr dat mu slouží k vylepšování systémů a k tomu potřebuje tolik důležitou zpětnou vazbu, přičemž prý nesbírá žádná osobní data. V nejnovější verzi díky balíčku Windows 10 April v systému došlo ke změně, respektive se v tomto ohledu objevily nové možnosti. 

Klikněte na Start -> Nastavení -> Soukromí a na levé straně klikněte na Diagnostika a zpětná vazba. Na pravé straně v části Diagnostická data máte možnost nastavit, zda se budou k diagnostice odesílat veškerá data nebo jen ta základní.

Tipy a triky pro Windows 10

2.Jak nastavit sběr dat pro zlepšování rozpoznávání psaní rukou a přizpůsobení prostředí

Další nástroj, který může odesílat data k diagnostice, je ten pro rozpoznávání psaní rukou a pomocí klávesnice. Přepínačem máte možnost aktivovat/deaktivovat sběr dat, která by mohla pomoci dále funkci vylepšovat. Hned pod ní se nachází přepínač pro zasílání dat o možnosti přizpůsobit prostředí. 

Systém tak bude sbírat data o tom, jak se v prostředí chováte a na základě toho bude nabízet vhodná přizpůsobení prostředí vedoucí k lepší práci. Jde například o personalizované tipy, reklamy a doporučení. Opět je na vašem rozhodnutí, zda se tohoto programu chcete či nechcete účastnit.

Tipy a triky pro Windows 10

3.Jak prohlížet diagnostická data

Další volbou se dostáváme k možnosti prohlédnout si zmíněná shromažďovaná a odesílána diagnostická data. Nejprve je nutné funkci povolit, čímž dojde k přesměrování do Microsoft Store, kde vám bude nabídnuta k instalaci doplňující aplikace (Diagnostic Data Viewer), bez které by data nebylo možné prohlížet. 

Jakmile ji nainstalujete a otevřete, máte možnost v přehledném prostředí prohlížet aplikace, procesy a další součásti, které sbírají a odesílají data. Jakmile na záznam kliknete, zobrazí se další podrobnosti. V nich se vyznají jen zkušení uživatelé. Pro lepší použití nechybí filtr, vyhledávač, export dat a tak dále. Jestliže sběr dat nepovolíte, zůstane položka prázdná.

Tipy a triky pro Windows 10

4.Jak odstranit diagnostická data a četnost zpětné vazby

V nastavení diagnostických dat najdeme ještě další dvě funkce. První z nich slouží k jejich ručnímu odstranění. To znamená, že tlačítkem Odstranit smažete data, která byla shromážděna. Nechybí upozornění, že všechna ostatní data máte možnost spravovat přes webové rozhraní vašeho účtu na portále Microsoftu. 

Neméně užitečná volba se skrývá pod názvem Četnost zpětné vazby. Chcete-li, aby se vás Windows ptal na váš názor ohledně funkčnosti systému, můžete podle potřeb zvolit jednu z možností.

Tipy a triky pro Windows 10

5.Jak nastavovat aplikacím aliasy

V moderním nastavení se nově objevila funkce Aliasy. Ta má umožnit spravovat aliasy univerzálních aplikací, což může být užitečné v případech, kdy máte nainstalovány aplikace s podobným jménem. Hodit se to může zejména v situacích, kdy je například chcete spustit z příkazového řádku. 

Do konfigurace se dostanete kliknutím na Start a zadáním alias. Klikněte na položku a otevře se okno. Zde vidíte dostupné aplikace a máte možnost měnit jejich aliasy.

Tipy a triky pro Windows 10

6.Jak pracovat s formátem HEIF

Systém s posledním aktualizačním balíčkem dostal také podporu nového formátu HEIF. Ten slouží pro ukládání fotografií, umí to například iPhony. Jeho výhody spočívají v menší velikosti souborů, ale kvalita zůstává stejná. Formát navíc podporuje tvorbu sekvencí, obrazových kolekcí, živých fotografií, HDR snímků. 

V tuto chvíli formát umí nativní aplikace Fotky (je nutné si stáhnout rozšíření), ale pouze k prohlížení, nikoli k úpravě. Microsoft slíbil, že připravuje vylepšení také pro Průzkumníka Windows, kde podobně jako JPG se také HEIF soubory budou zobrazovat náhledy.

Tipy a triky pro Windows 10

Nejčtenější

Kolem právě prolétli mimozemšťané, říkají vědci. Vyvrátit jim to nelze

Rekonstrukce možné podoby planetky 1I/2017 U1 (‘Oumuamua) na základě údajů...

První objekt od jiné hvězdy zachycený pozemskými teleskopy by podle naměřených parametrů mohl být sluneční plachetnicí,...

Ve dveřích stihl dát synovi hodinky, pak ředitele ČSA popravili

František Stočes, s obrácenou buřinkou v ruce. Za povšimnutí stojí černá páska...

Inženýr František Stočes byl druhým ředitelem letecké společnosti ČSA. Právě on se významně zasloužil o to, že se stala...

Vyšší lidé trpí častěji řadou rakovin. Důvod je zřejmě zcela triviální

Kolorovaný snímek rakovinových buněk z elektronového mikroskopu

Pravděpodobnost vzniku rakoviny je větší u lidí vyššího vzrůstu. A to zřejmě proto, že mají v těle více buněk,...

Republikáni přebarvili USA pomocí chytrého plánu. Nenápadně a legálně

Jak se republikánům podařilo přebarvit mapu USA na červeno...

Přestože voličů demokratů je v USA už deset let více, republikánská strana má většinu v obou komorách parlamentu. Za...

Konec dvojích cen. Evropské e-shopy už Čechům nebudou účtovat přirážku

Ilustrační snímek

Na začátku prosince začne platit nařízení Evropské unie, které zakazuje internetovým obchodům považovat zákazníka z...

Další z rubriky

Google vám vyčistí v Androidu úložiště a nabídne diář ovládaný gesty

Tablet pro práci i zábavu

Google aktualizoval hned několik aplikací ze své dílny. Files Go zvládne praktickou analýzu složek i fungovat jako...

Digitální kuchařky poradí se zdravým i levným vařením

Ilustrační foto - vaření

Generátor receptů pro přípravu jídel podle příležitosti či ingrediencí najdete na webu, ale také ve smartphonu a...

Tipy pro Windows 10: reaktivujte náhled plochy nebo zapněte průhlednost

Tipy a triky pro Windows 10

Podíváme se na to, jak změnit heslo pro přístup do Windows, jak se nenechat přesměrovat na podvodnou stránku či jak...

Vyhrály nový vysavač. Jak jsou spokojené?
Vyhrály nový vysavač. Jak jsou spokojené?

Během září jste na eMimino.cz měli možnost zúčastnit se soutěže o vysavač Electrolux Pure D9. Tři výherkyně už mají nového pomocníka na úklid doma. Jak s ním jsou spokojené a doporučily by ho i vám?

Najdete na iDNES.cz