On-line vzdělávání přes internet zdarma

On-line vzdělávání přes internet zdarma | foto: Pavel Kasík, Technet.cz

Studujte na nejlepších univerzitách zadarmo a on-line. Uspěje jen 5 %

  • 19
Špičkové kurzy z prestižních institucí celého světa jsou stále častěji k dispozici na internetu. Pro univerzitu je to možnost sebepropagace, pro návštěvníky pak šance získat celkem kvalitní vzdělání či přehled v dané oblasti. Rozhodně ale nestačí jen sledovat videa - i ve virtuální třídě se musíte snažit.

Zkouškové období na vysokých školách tradičně znamená fronty na chodbách před kabinetem zkoušejícího a třídy plné horečně škrtajících studentů. Ale v posledních letech se vedle tradičního univerzitního vzdělání v kamenných institucích prosazuje i on-line studium. Třídu zde tvoří velmi pestrá směs třeba i statisíců studentů - každý u počítače, v pohodlí svého domova.

Česky to jde taky

Většina odkázaných kurzů je v angličtině, což není nutně na škodu - zdokonalíte se tak v nejpoužívanějším jazyce.

I v češtině jsou ale k dispozici online kurzy, i když zdaleka ne v takovém rozsahu. Pár příkladů:

České univerzity s online výukou experimentují a na web nahrávají např. záznamy s přednášek, zatím ale nejde o ucelené kurzy.

Nemluvíme zde o univerzitním vzdělání na dálku (i když i to samozřejmě existuje). V tomto článku se chceme podívat na zdarma dostupné vysokoškolské kurzy. Abyste se jich účastnili, nemusíte se hlásit na konkrétní školu, dokonce ani žádnou školu nemusíte studovat. Univerzity zkratka nabízejí vybrané kurzy on-line a je už jen na vás, jakým způsobem s nimi naložíte. Pro aktivní a cílevědomé studenty se tak rýsuje velmi zajímavý a levný způsob, jak si prohloubit vzdělání ve svém oboru či rozšířit obzory o přednášky z oboru jiných, dosud vzdálenějších.

Protože nabídka je celosvětově velmi pestrá, omezí se tento článek na časem i zkušenostmi ověřené nabídky on-line kurzů. Většina z nich vyžaduje kromě internetového připojení i dobrou znalost anglického jazyka - jde ostatně o univerzitní vzdělání, kde je tento předpoklad stále aktuálnější i na českých univerzitách. Zároveň jsou tyto on-line kurzy skvělou příležitostí pro procvičení jazykových schopností.

Coursera.com Zdarma bez závazků, nebo za peníze a obtížněji

Asi nejznámější a v současné době nejpropracovanější služba zprostředkovávající samostatné univerzitní kurzy on-line. Nabídka semestrálních předmětů na Coursera.com je velmi pestrá, od teoretických kurzu (např. Umělá inteligence) až po velmi praktické (např. Umělá inteligence v praxi).

Coursera patří k nejpropracovanějším stránkám v oblasti MOOC (Massive Open Online Course).

Coursera vznikla v Silicon Valley a přirozeně tak tíhne ke kurzům z oblasti výpočetní techniky, matematiky a businessu. Jsou zde ale i kategorie týkající se společenských věd, historie nebo třeba i výchovy psů.

Coursera nabízí kurzy podobně, jako univerzita, studujete tedy spolu s ostatními, zapisujete se do předmětů tehdy, kdy probíhají. Některé nabízejí trvalý archiv, jiné nikoli.

Velkým lákadlem Coursery je celá řada slavných jmen, která na seznamu vyučujících naleznete. V tom je Coursera podobná tradičnímu modelu amerických univerzit, které právě tímto způsobem bojují o svou prestiž.

Coursera se také velmi soustřeďuje na vylepšení modelu on-line vzdělávání, aby pomohla více studentům v pravidelném studiu. Snadnost studia odkudkoli a vlastním tempem totiž znamená i velmi nízké procento přihlášených studentů, kteří kurz úspěšně dokončí. Vývojáři v Courseře proto přicházejí s řadou novinek, jak zvýšit zapojení studentů. "Často si říkáme, to je jasné, tohle pomůže studentům se lépe učit. Ale ze zkušenosti víme, že naše dojmy jsou jen naše dojmy," řekla pro Technet.cz Pamela Fox, která pro Courseru vymýšlela nové postupy, jak zvýšit zapojení studentů do on-line lekcí. "Zjistili jsme, že jen asi 5 % lidí dokončí kurz, když jej mají zadarmo a nic je nenutí k pokračování."

Samotná výuka probíhá kombinací videopřednášek, materiálů, testů a dalších interaktivních schůzek. Všimněte si, že můžete nastavit rychlost přehrávání videa.

Zrychlený výklad využijete třeba tam, kde si video pouštíte podruhé, nebo mluví o látce, která je vám známá.

Coursera tak nabízí (za poplatek) certifikát o úspěšném absolvování kurzu. Ovšem nemyslete si, že zaplacení poplatku je nějaká záruka toho, že kurz absolvujete úspěšné. Naopak, ti, kteří usilují o certifikát, musejí dodržovat uzávěrky a studovat opravdu každý týden, aby zvládali průběžné testy a odevzdávali včas samostatné i skupinové projekty.

Velkou výhodou Coursery je přehledně zpracování, aktivní snaha připomínat vám studium a také dostupné materiály ke každému předmětu. I když tedy neabsolvujete předmět v době, kdy probíhá, stále si ještě můžete říkat, že se k tomu jednou dostanete a zameškané učivo projdete...

iTunesU Velká nabídka přednášek, dlouhé hledání

Ještě v době, kdy u nás počítače Apple lákaly pouze úzkou skupinu spotřebitelů, byl už jejich notebook MacBook v USA takřka synonymem univerzitního počítače. Je proto pochopitelné, že Apple hledal různé způsoby, jak propojení své značky s univerzitním prostředím ještě více prohloubit.

iTunesU nabízí tisíce přednášek různého zaměření i kvalit.

Výsledkem je rozsáhlá nabídka přednášek dostupných jako audio/video přes software iTunes v sekci iTunesU (iTunes University). Nabídka je opět velmi pestrá, v porovnání s Courserou méně přehledná. Také kvalita kurzu je variabilnější, protože kurzy pocházejí od různých dodavatelů a Apple prakticky poskytuje jen platformu pro jejich šíření.

Najít tu můžete kurzy skoro ze všech oblastí. Doporučujeme si chvilku hrát s klíčovými slovy a možná objevíte něco až nečekaně specifického, co vás zaujme. Na rozdil od Coursery zde nenajdete žádné doplňkové materiály, testy a ani nemůžete učitele či jeho doktorandy skrze systém kontaktovat. Jde zkrátka o sérii videoklipů z přednášek.

KhanAcademy Celosvětové vzdělávání videem, i v češtině

 Khanova akademie je otevřena nejen zájemcům o vysokoškolské učivo. Naopak, převažuje zde látka pro základní a střední školy. Přednášky jsou typické svou názornou formou komentované digitální tabule.

Výklad probíhá většinou na "videotabuli" - učitel jej vytváří pomocí mikrofonu a tabletu.

Khanova škola v češtině

Stovky z těchto videí natočil samotný zakladatel - Salman Khan. Jeho škola doufá, že i v Česku najde řadu učitelů, kteří si vyzkouší, jak obtížné je vysvětlit věci jednoduše a názorně.

Pomocí videa můžeme změnit výuku, řekl Khan na konferenci TED2011:

Videa na Khanově akademii lze doporučit všem, kdo potřebují lépe pochopit nějakou základní problematiku. Například pro rychlé pochopení derivace nebo španělské gramatiky je Khanova akademie jako dělaná. Zatím zde chybí soustavnější směřování výuky, ale služba už pracuje na lepších nástrojích pro učitele i studenty.

MIT, Stanford a další Technické vzdělání prakticky zadarmo?

Technické univerzity nabízejí on-line výuku už dlouho. Vede je k tomu experimentování s novými způsoby výuky a prohloubení prestiže v komunitě technických nadšenců.

  • Stanford Univerzity - on-line kurzy z oblasti přírodních věd, IT atd. Jedním z nejpopulárnějších je například Computer Science 101
  • MIT Open Courseware - volně dostupná videa a materiály k přednáškám z řady kurzů tohoto proslulého technologického institutu
  • Codecademy - výuka programování online
  • Udacity - univerzita online, přehled různých kurzů většinou z IT oblasti
  • Code.org - podpořily osobnosti jako Bill Gates nebo Mark Zuckerberg
  • Bento - velký seznam dostupných kurzů programování
  • OpenCulture - velký přehled on-line kurzů

Přestože americké volání po více technicky vzdělaných lidech je označováno za mýtus, stále je vzdělání v oblasti IT považováno za záruku nadprůměrných výdělků. Přitom zdaleka ne všechny technologické firmy vyžadují univerzitní titul. Volné kurzy s projekty pro podporu začínajících programátorů jsou díky tomu velmi oblíbené.