Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Objevte skryté funkce internetového prohlížeče Opera

aktualizováno 
Opera obsahuje skryté funkce a řadu užitečných nastavení, která nejsou přístupná přes uživatelské rozhraní. Podívejte se jim na zoubek.

Skrytá nastavení Opery | foto: Jakub Dvořák, Technet.cz

Jak zobrazit seznam dostupných stránek s nastavením

Aby nebylo nutné pamatovat si seznam všech dostupných stránek s funkcemi a nastavením, vyzkoušejte doplněk Opera Internal Pages. Po instalaci se vpravo nahoře objeví modrá ikona O. Konfigurační stránky jsou tak dostupné na jedno kliknutí.

Skrytá nastavení Opery

Jak zobrazit hlavní nastavení

Nejvíce skrytých nastavení se skrývá na stránce Editor nastavení. Vyvolá se po vložení příkazu opera:config do adresního řádku a odesláním Entru. Obsahuje škálu možností a vylepšení, z nichž mnohé nejsou k dispozici jinde v uživatelském rozhraní Opery. Výhodou je, že stránku lze kompletně prohledávat, takže k vybranému nastavení (pokud víte, jak se jmenuje) se lze dostat snadněji. Volby nejsou lokalizované. Měnit lze obrovské množství funkcí: způsob aktualizace, nastavit BitTorrent, e-mail atd.

Skrytá nastavení Opery

Jak zobrazit seznam instalovaných plug-inů

Po zadání příkazu opera:plugins se objeví seznam v prohlížeči nainstalovaných zásuvných modulů (neplést s doplňky). Zásuvné moduly jsou pomocníci: jde např. o rozhraní pro spuštění Java aplikací, Acrobat Reader pro zobrazení PDF, flash přehrávač, rozhraní pro spuštění aplikací Silverlight atd. Plu-giny lze z tohoto místa také zakazovat (bez odinstalování).

Skrytá nastavení Opery

Jak zobrazit historii prohlížení stránek

Pokud používáte funkci pro hledání v historii (Ctrl+Shift+H), zkuste zadat opera:history. Informace o navštívených stránkách se zobrazí v odlišné podobě. Po zadání příkazu opera:historysearch lze v historii dokonce fulltextově vyhledávat.

Skrytá nastavení Opery

Jak zobrazit položky v cache

Internetový prohlížeč stahuje z webů řadu prvků, které ukládá do tzv. cache, tedy mezipaměti. Zde jsou k dispozici pro rychlejší zobrazení stránky při příští návštěvě. Pro jejich zobrazení využijte příkaz opera:cache. Zobrazit lze vybraný typ položky podle typu (zatržením JPEG, PNG, FLV atd.) a velikosti. Kliknutím na Náhled všech domén dojde k jejich zobrazení a kliknutím na Seznam všech domén dojde pouze k výpisu webů, na kterých byly umístěny. Zobrazovat lze i cache pro každou doménu zvlášť.

Skrytá nastavení Opery

Vzdálené ladění prohlížeče

Po zadání příkazu opera:debug je možné připojit se vzdáleně k počítači s Operou v síti a tak ji nastavovat, aniž by bylo nutné chodit k počítači.

Skrytá nastavení Opery

Jak procházet jednotky v PC

I Operu lze použít částečně jako správce souborů. Pokud zadáte příkaz opera:drives, zobrazí se seznam dostupných jednotek v počítači, které lze procházet podobně jako například v Průzkumníku Windows.

Skrytá nastavení Opery

Jak na informace o Opeře

Řadu údajů o používané verzi Opera lze zjistit zadáním příkazu opera:about.

Skrytá nastavení Opery


Nejčtenější

Nové iPhony XS budou stát až 43 500 korun. Do Česka dorazí 29. září

Matura Jan: Online #7043

Apple na akci Apple Keynote 2018 představil tři nové iPhony. Nástupce modelu X se jmenuje XS, zvětšená varianta pak XS...

Ve dveřích se ohlédl a usmál. Na co nezapomene česká prokurátorka v Haagu

Anna Richterová v době, kdy pracovala pro tribunál v Den Haagu. Snímek je z...

Prokurátorka Anna Richterová je jedinou Češkou, která pracovala u mezinárodního tribunálu pro vyšetřování zločinů v...Kennedyho sestru Rosemary zničili ambiciozní rodiče lobotomií

Kennedyho sestru zničili ambiciozní rodiče lobotomií

13. září 1918 se narodila Rosemary Kennedyová, sestra prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho. Od dětství s ní byly...

Zelená Sahara, o hodinu delší den a rozpad Afriky. Co čeká naši planetu?

Budoucnost

Na základě současných poznatků dokážou vědci odhadnout, co se stane v daleké budoucnosti. Připravili jsme pro vás výběr...

Díru do ISS mohli navrtat Američané, tvrdila ruská média

Mezinárodní kosmická stanice ISS.

Američtí astronauti jsou podle ruské agentury Roskosmos nejpravděpodobnějšími viníky incidentu na ISS, při němž na...

Další z rubriky

Tipy a triky pro Windows 10: představuje se lepší Start menu

Tipy a triky pro Windows 10

Personifikace vládne světu. I proto Microsoft nově umožňuje uživatelům ještě více osobního nastavení systému. Podívejte...

Surfujte po webu anonymně nebo na tabletu sledujte závody formule 1

Tablet vám může zkrátit dlouhé čekání.

Užitečný je nový internetový prohlížeč pro anonymní surfování. Aplikace pro fanoušky Formule 1 nabídne i historické...

Stáhněte si zdarma: lepší vyhledávání souborů a informací v nich

Ilustrační foto - práce na PC

Vyhledávač informací v PC a duplicitních souborů se jmenuje LookDisk. Tvorbu screenshotů s popisky s možností uložit je...

Najdete na iDNES.cz